Bekliyoruz: PTE sınavını geçmek için seni de aramıza bekliyoruz.

Blog

Gemi Adamları için PTE Sınavı

PTE Akademi

Gemi Adamları için PTE Sınavı

Ulaştırma Bakanlığı’nın 2008 yılında yaptığı Gemi adamları ve Kılavuz Kaptanları yönetmelik değişikliğine göre yat ve uzak yol kaptanlığı da dahil olmak üzere birçok pozisyon için YDS şartı getirildi. Yabancı dil sınavlarında YDS veya ÖSYM’nin YDS’ ye eş kabul ettiği diğer ulusal/uluslararası sınavlara da girebilirsiniz.

Gemi adamları sınavları için, ÖSYM tarafından YDS’ ye denk kabul edilen dinleme, okuma, yazma ve konuşma alanlarında sorular bulunan PTE Academic sınavına girerek elde ettiğiniz puanla başvurunuzu yapabilirsiniz. Farklı pozisyonlar için istenen minimum puan türleri çeşitlilik göstersede kısaca; kaptanlık için 60, baş makinist için 55, yat kaptanı (sınırsız) için 60 olarak belirlenmiştir. 

Gemi Adamları Sınavları Nedir?

Gemi adamları sınavları için PTE sınavı

İlginizi ÇekebilirGemi Adamlığı Başvurusu İçin PTE Academic Sınav Hazırlığı

Gemi adamı, bir gemide görev yapan tüm personellere verilen genel bir addır. Gemi adamları, sahip oldukları göreve ilişkin sahip olduğu resmi bir unvan vardır. Gemilerin sahip oldukları bayrağa, büyüklüğe ve sınıfına göre uygun sayıda personel bulundurmaları gerekir. Diğer birçok alanda olduğu gibi Gemi adamları için de yeterliliklerini belirtmek için girdikleri bir sınav vardır.

Gemi adamları sınavları, bir gemide çalışmak isteyen ya da şu anda bir gemide çalışan fakat pozisyonlarını yükseltmek isteyenler için yapılan bir seviye tespit sınavıdır. Bu sınavlara girmek için; TC vatandaşı olmak, 16 yaşını doldurmuş olmak, Gemi adamı eğitim kurumları tarafından verilen pratik ve teorik eğitimi tamamlamış olmak gibi şartlar vardır. Bu şartları sağlayanlar Gemi adamları sınavına başvurarak sınava girebilir. 

Gemiadamları sınavları için, ÖSYM tarafından YDS’ ye denk kabul edilen dinleme, okuma, yazma ve konuşma alanlarında sorular bulunan PTE Academic sınavına girerek elde ettiğiniz puanla başvurunuzu yapabilirsiniz.

Gemi Adamları Sınavları İçin Hangi Ulusal/Uluslararası Sınav Türleri Kabul Edilir?

Bir gemi personeli olmak isteyen ya da halihazırda bir gemide çalışan fakat pozisyonunu yükseltmek isteyenlerin gireceği Gemi adamları sınavları için gerekli şartları sağlayanlar başvurabilir. 2008 yılında yönetmelikte yapılan değişikliğe göre gemide çalışacak birçok personel için yabancı dil şartı getirildi. Buna göre adayların YDS gibi ÖSYM’ye denk kabul edilecek bir sınava girip belirli puanları almaları gerekiyor.

YDS sınavı dışında, YDS denkliği bulunan TOEFL ve PTE Academic sınavı da Gemi adamları sınavları için uygundur. Yabancı dil puanları için YDS ve buna denk kabul edilen ulusal/uluslararası sınav sonuçlarında olduğu gibi PTE Academic sınavı da girildiği tarihten itibaren 2 yıl geçerlidir.

İngilizce konuşma, okuma, dinleme ve yazma konularında kendilerine güvenen adaylar 4 temel beceriden sorular içeren ÖSYM tarafından YDS eşdeğeri kabul edilen PTE Academic sınavını tercih edebilir. 

Gemi Adamları Sınav Alanları Ve İstenilen Minimum PTE Puanları

ALAN MİNİMUM PTE PUANI
Yat Kaptanı (149 GT) MUAF
Yat Kaptanı (499 GT) 45
Yat Kaptanı (Sınırsız) 55
Elektro-Teknik Zabiti MUAF
Sınırlı Makine Zabiti MUAF
Sınırlı Vardiya Zabiti 38
Sınırlı Başmakinist 38
Sınırlı Kaptan 45
Makine Zabiti 38
Vardiya Zabiti 45
İkinci Makinist 45
Birinci Zabit 50
Başmakinist 50
Kaptan 55
Uzakyol Vardiya Makinisti / Mühendisi 45
Uzakyol Vardiya Zabiti 50
Uzakyol Vardiya İkinci Makinisti / Mühendisi 50
Uzakyol Birinci Zabiti 55
Uzakyol BaşMakinisti / Mühendisi 55
Uzakyol Kaptanı 67

Neden PTE Academic Yeterliliği İçin İstanbul PTE’yi Seçmelisiniz?

Uluslararası geçerli bir İngilizce sınavına ihtiyacınız varsa karşınıza çıkabilecek seçenekler arasında yer alan PTE Academic sınavı, sizin için doğru bir tercih olacaktır. PTE Academic sınavı, ÖSYM tarafından YDS’ye denk bir sınav olarak kabul edilmiş, ulusal ve uluslararası geçerliliği yüksek bir sınavdır.

Bilgisayar tabanlı bir sınav olan PTE Academic sınavı ile dinleme, okuma, konuşma ve yazma gibi 4 temel beceri ölçülür. Bilgisayar tabanlı bir sınav olması nedeniyle sınava hızlı bir şekilde kayıt yaptırabilir ve yine hızlı bir şekilde sonuç alabilirsiniz.

Gemi adamları sınavları için, ÖSYM tarafından YDS’ ye denk kabul edilen dinleme, okuma, yazma ve konuşma alanlarında sorular bulunan PTE Academic sınavına girerek elde ettiğiniz puanla başvurunuzu yapabilirsiniz.

Bu özelliği sayesinde de PTE Academic sınavı diğer sınavların aksine oldukça avantajlı bir konumdadır. Dil becerilerini ölçen bir sınav olması nedeniyle sınava hazırlık süreciniz de oldukça önemlidir. Hazırlık sürecinizde kapsamlı ve düzenli bir çalışmaya girerek sınavdan istediğiniz sonucu olabilirsiniz.

İstanbul PTE, diğer dil kurslarının aksine yalnızca PTE sınavı için eğitim, kurs ve danışmanlık vermek için kurulmuştur. Yalnızca PTE sınavına odaklanan İstanbul PTE’den destek alabilirsiniz. Bu, sürecinizin daha hızlı ve sağlıklı ilerlemesine, eksiklerinizi ve yanlışlarınızı görmenize de yardımcı olacaktır. 

Türkiye’de PTE Academic kursu ve danışmanlığı veren ilk kurum olarak bu süreçte yanınızda olmaktan ve merak ettiğiniz her konuda size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız.

Yorum (2)

 1. Birtan Gülmez

  4 haftalık eğitim programınızdan yararlanmam isterim. Telefon numaranıza ulaşamadım, geri dönüş sağlarsanız sevinirim.

  Mart 28, 2023 at 10:37 am
  1. Berk Kavas

   Merhabalar, bize ulaştığınız için teşekkürler. Sizinle en kısa sürede iletişime geçilecektir. İyi çalışmalar! 🙂

   Ağustos 13, 2023 at 2:23 pm

Yorum

Hemen Ara Konuşalım!