Bekliyoruz: PTE sınavını geçmek için seni de aramıza bekliyoruz.

Blog

Kanada’da Üniversite, Yüksek Lisans veya Doktora Nasıl Okunur? Neler Yapmak Gerekir?

Yurtdışı Eğitim

Kanada’da Üniversite, Yüksek Lisans veya Doktora Nasıl Okunur? Neler Yapmak Gerekir?

Kanada, son dönemlerde çok kültürlü bir ülke olması ile üniversite öğrencileri arasında oldukça popüler. Birçok üniversite öğrencisi özellikle Kanada’da lisans veya doktora eğitimini tamamlamak istiyor. Peki Kanada’da okumak için hangi adımları uygulamalı ve ne yapmalısınız? 

 Kanada’da okumak, uzmanlık alanınızı geliştirmenize yardımcı olacak zengin araştırma fırsatları sunan hem lisans hem de doktora çalışmalarınız için oldukça etkili fırsatlar sunmaktadır. Ülkenin genel araştırmalarının üçte birinden fazlası Kanada üniversitelerinde uygulanmakta ve bu çalışma ülke ekonomisine milyarlarca katkıda bulunmaktadır. Peki Kanada’da okumak için ne yapmak gerekir? 

Bu yazımızda, bu konu hakkında merak edilen soruların cevaplarını sizin için düzenledik.

Kanada’da Okumak İçin Neler Gerekir?

Kanada'da Okumak İçin Neler Gerekir?

Kanada’da okumak istiyorsanız eğitim izninizi en az bir sene önceden planlamaya başlamanız gerekir. Kanada’da okumak için her kurum için belirli kriterler mevcuttur ancak temel olarak talep edilen şartlar aşağıdaki gibidir:

 • Güçlü notlar, kanıtlanmış araştırma yeteneği ve potansiyeli ile ilgili bir alanda yüksek lisans derecesi.
 • İngilizce veya Fransızca eğitim alıp almadığınıza bağlı olarak, herhangi bir dil ana diliniz değilse ve daha önce herhangi bir dilde eğitim almadıysanız, dil yeteneğinin kanıtı. (Fransızca konuşulan Quebec’teki bazı programlar her iki dilde de yürütülür).
 • Lisansüstü Yönetim Kabul Testi (GMAT) veya Lisansüstü Kayıt Sınavı (GRE) gibi bir lisansüstü kabul testinde güçlü bir puan.

Kanada’da Üniversite, Yüksek Lisans veya Doktora Okumanız için 3 Neden

Kanada'da Üniversite, Yüksek Lisans veya Doktora Okumanız için 3 Neden

Kanada’da okumak elbette ki büyük bir ayrıcalık olarak hayatınızın ilerleyen dönemlerinde de size pek çok iş imkânı sağlayacaktır. Peki Kanada’da okumanız için tek neden bu etken mi? Kanada’da okumak ya da doktora yapmak için bilmeniz gereken 3 temel neden de aşağıdaki gibidir: 

1- Okurken Çalışın ve Para Kazanın

Kanada, özel düzenlemeleri sayesinde tüm uluslararası öğrencilerine yarıyılları boyunca her hafta 20 saate kadar, yaz ve kış tatillerinde ise tam zamanlı çalışma imkânı sunmaktadır. Kampüste veya herhangi bir şirkette stajyer olarak çalışmak için, çalışma izniniz yarı zamanlı bir iş bulmanıza yardımcı olmak için yeterli olduğundan, herhangi bir ek çalışma iznine ihtiyacınız da olmaz.

2- Üst Düzey Güvenlik, Üst Düzey Eğitim Kalitesi

Kanada sürekli olarak dünyanın en güvenli ülkelerinden biri olarak gösterilmektedir. 2018’de Küresel Barış Endeksi, Kanada’yı dünya genelinde altıncı barış ülkesi olarak nitelendirmiştir. Uluslararası öğrenci olarak, diğer Kanada vatandaşları ile aynı haklardan yararlanacaksınız.

3- Kültürel Faaliyetler, Kampüs Hayatı

Kanada’da, farklı kültürlere ve yaşam tarzlarına sahip çeşitli etnik gruplardan gelen son derece sıcak ve misafirperver insanlar ile karşılaşacaksınız. Kanada’daki çok kültürlü toplum, hiçbir ülkede olmadığı kadar samimiyeti ve barışçıl yaşamı da teşvik eder. Örneğin, burada okuyan, çalışan ve yaşayan birçok Hindistan vatandaşı ile karşılaşabilirsiniz. 

Tüm Kanada kampüslerinde yıl boyunca etkinlikler, festivaller ve diğer etkinliklerin gerçekleştirilmesini bekleyebilirsiniz. Bu, tüm öğrenciler için mutlu ve canlı bir ortam yaratır, yurt özlemini uzak tutmanın yanı sıra ağ kurmanıza ve yeni insanlarla tanışmanıza yardımcı olur.

Kanada’da Eğitim Veren Üniversiteler Hangileridir? 

Kanada’da çoğunluğu devlet üniversitesi olmak üzere yaklaşık 100 üniversite bulunmaktadır. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi Kanada, üniversite eğitimi ile ön plana çıkan bir ülkedir.  Bununla birlikte Kanada’da eğitim veren üniversitelerin eğitim sistemini yöneten tek bir kurum yoktur.

Şehir, eyalet ve federal olmak üzere üç idari kademede eğitim sistemi farklılık gösterir. Her eyalette müfredatı düzenleyen, sınav kriterlerini belirleyen, finansal düzenlemeleri sağlayan ve öğretmenlerin yeterliliğini kontrol eden eğitim bakanlığı bulunur. Kısacası Kanada’nın eğitim alanında çok sıkı bir denetim mekanizması geliştirdiğini söylemek mümkündür.

Kanada’da herhangi bir üniversiteden alacağınız diplomanın ise Türkiye’de YÖK denkliği bulunurken dünyanın diğer ülkelerinde de kabul edilir. Kanada üniversitelerinde eğitim dili İngilizcedir. PTE Academic sınavı ile dil becerilerinizin burada okumak için yeterli olduğundan emin olabilirsiniz.

Kanada’da eğitim veren üniversitelerin sıralaması öğrenciler için oldukça önemli bir konuma sahiptir. Başarılı eğitim sistemi ve alanında uzman akademisyen kadrosu ile mesleki bilgi edinmek ve aynı zamanda farklı bir kültür hakkında çeşitli bilgiler edinmek için siz de Kanada’da eğitim veren üniversitelerden birisini tercih ederek burada dil becerilerinizi daha da geliştirebilir ve üst seviye lisans eğitimi alabilirsiniz. Yukarıda da belirttiğimiz gibi Kanada’da eğitim veren üniversitelerin sayısı oldukça fazladır. En iyi 10 üniversite sıralaması ise aşağıdaki gibidir:

 1. Toronto Üniversitesi
 2. UBC
 3. McGill Üniversitesi
 4. Montreal Üniversitesi
 5. Alberta Üniversitesi
 6. Waterloo Üniversitesi
 7. MC Master Üniversitesi
 8. Calgary Üniversitesi
 9. Victoria Üniversitesi
 10. Ottawa Üniversitesi

Kanada’da Okumak İçin Girmeniz Gereken Sınav: PTE Akademik (Academic)

IELTS sınavı gibi, PTE sınavı da dinleme, konuşma, okuma ve yazma olmak üzere toplam dört dil becerisini test eder. PTE sınav programı, IELTS sınav programından farklıdır. PTE Akademik sınavı; kendini tanıtma, konuşma ve yazma, okuma, dinlenmek için ara ve dinleme olmak üzere beş bölümden oluşur;

PTE Academic sınavı, eğitim ve göç uygulamaları için dünya çapında kabul edilen, dört iletişim becerisini değerlendiren bir dil testidir. Kanada, İngiltere, ABD ve Avustralya gibi yerli dili İngilizce olan ülkelerde okumak isteyen öğrenciler çoğunlukla PTE Academic sınavına başvurmaktadır. Ayrıca çalışma veya göçmenlik amaçlarıyla Avustralya veya Yeni Zelanda vizesi almak isteyenler de PTE Academic Sınavına başvurabilirler.

PTE Academic sınavı, Türkiye sınırları içerisinde tüm üniversitelerde yüksek lisans, doktora, MBA, yatay geçiş, birçok üniversitenin hazırlık muafiyeti gibi alanlar için uygundur. Ayrıca kamu kurumlarında memuriyet, yurt dışı için eğitim, vize ve göçmenlik başvurularında bulunmak isteyen herkes PTE Academic sınavına başvurabilir.

İstanbul PTE’nin uzman kadrosu bu yazımızda sizlere “Kanada’da okumak” hakkında bilgiler verdik. Sizler için faydalı olmasını diler, okuduğunuz için teşekkür ederiz. Daha detaylı bilgi için bizlere iletişim kanallarımızdan ulaşabilirsiniz.

Hemen Ara Konuşalım!