Bekliyoruz: PTE sınavını geçmek için seni de aramıza bekliyoruz.

Blog

PTE Academic, PTE UKVI ve PTE Home Sınavı Arasındaki Farklar Nedir?

PTE Akademi

PTE Academic, PTE UKVI ve PTE Home Sınavı Arasındaki Farklar Nedir?

PTE (Pearson Test of English Academic) sınavı bilgisayar tabanlı olan uluslararası geçerli akademik bir İngilizce dil sınavıdır. PTE Sınavı; YDS, IELTS ve TOEFL’a göre geçişli skillere sahip olduğu için kolay olduğu düşünülebilir. PTE Academic sınavı, eğitim ve göç uygulamaları için dünya çapında kabul edilen dört becerili bir dil testidir. Bu dil test kapsamlı olarak kendi içerisinde PTE UKVI ve PTE Home olmak üzere iki PTE sınavı kategorisine ayrılır. Peki PTE Academic, PTE UKVI ve PTE Home sınavları arasındaki farklar nelerdir?

İstanbul PTE olarak bu yazımızda, bu farklılıkları daha detaylı bir şekilde sizler ile paylaşacağız.

PTE Academic Nedir? Kimler Katılabilir?

PTE Academic Nedir

PTE Academic sınavı, eğitim ve göç uygulamaları için dünya çapında kabul edilen dört becerili bir dil testidir. İngiltere, ABD, Avustralya ve Kanada gibi yerel dili İngilizce olan ülkelerde okumak isteyen öğrenciler çoğunlukla PTE Academic sınavına başvurmaktadır. Ayrıca çalışma veya göçmenlik amaçlarıyla Avustralya veya Yeni Zelanda vizesi almak isteyenler de PTE Academic Sınavına katılabilirler.

PTE Academic sınavı, Türkiye sınırları içerisinde tüm üniversitelerde yüksek lisans, doktora, MBA, yatay geçiş, birçok üniversitenin hazırlık muafiyeti gibi alanlar için uygundur. Ayrıca kamu kurumlarında memuriyet, yurt dışı için eğitim, vize ve göçmenlik başvurularında bulunmak isteyen herkes PTE Academic sınavına başvurabilir.

PTE Academic Sınav Hangi Aşamalardan Oluşur?

PTE Academic sınavı dört farklı iletişim becerisini test eden 3 ayrı bölümden oluşmaktadır. Diğer İngilizce yeterlilik sınavlarına kıyasla, PTE Academic’in entegre bir sınav olduğunu belirtmek oldukça önemlidir. Bu sınav; Read Aloud(yüksek sesle okuma), Speaking(konuşma), Reading(okuma) becerilerini değerlendirirken Repeat Sentence(cümleyi tekrarlama), Answer Short Question(kısa soruya cevap verme), Speaking(konuşma) ve Listening(dinleme) becerilerinizi ele alır.

Sınava girecek olan adaylar, bu sınavda akademik kelime dağarcığı ile daha yüksek puanlar alabileceklerini unutmamalıdır. Ayrıca oral Fluency (konuşmada akıcılık) ve Pronunciation(telaffuz) ‘ın da puanınıza katkıda bulunan iki temel faktör olduğunu da unutmayın. Oral fluency, tereddüt etmeden ve sabit bir hızla konuşabilmek ile ve Pronunciation(telaffuz) ise standart kelimeleri doğru telaffuz edebilmek ile ilgilidir.

PTE Sınav Yerleri:

Türkiye’de bir çok ilçede PTE sınav merkezi bulunmaktadır, sırası ile:

  • İstanbul
  • Ankara
  • Adana
  • Denizli
  • Erzurum

İlçelerinde sınav yeri bulunmaktadır.

PTE Academic (UKVI) Sınavı Nedir? Kimler Katılabilir?

PTE Academic (UKVI)

PTE Academic (UKVI), çalışma ve eğitim vizeleri için kabul edilen dört temel dil beceri testidir. Yeterlilik açısından konuşma, dinleme, okuma ve yazma becerilerini ölçer. UKVI; İngiltere’de yaşamak, okumak ve çalışmak isteyenler için güvenli İngilizce dil sınavları ile yeni bir ses getirmiştir. Bu sayede İngiltere’de akademik eğitim almak isteyen öğrenciler için sınav seçenekleri de genişlemiştir.

PTE UKVI sınavı, Türkiye sınırları içerisinde tüm üniversitelerde yüksek lisans, doktora, MBA, yatay geçiş, birçok üniversitenin hazırlık muafiyeti gibi alanlar için uygundur. Ayrıca kamu kurumlarında memuriyet, yurt dışı için eğitim, vize ve göçmenlik başvurularında bulunmak isteyen herkes PTE UKVI sınavına başvurabilir.

PTE Academic (UKVI) Sınav Hangi Aşamalardan Oluşur?

Dört becerili bir dil sınavı olan ve tüm Birleşik Krallık vizeleri için Birleşik Krallık İçişleri Bakanlığı tarafından onaylanan güvenli İngilizce testidir.

Sınava girecek olan adaylar, bu sınavda akademik kelime dağarcığı ile daha yüksek puanlar alabilir. Ayrıca PTE Academic’te olduğu gibi Oral Fluency (konuşmada akıcılık) ve Pronunciation(telaffuz) ‘ın da puanınıza katkıda bulunan iki temel faktör olduğunu da unutmayın. Oral Fluency, tereddüt etmeden ve sabit bir hızla konuşabilmek ile ve Pronunciation(telaffuz) ise standart kelimeleri doğru telaffuz edebilmek ile ilgilidir.

PTE Home Sınavı Nedir? Kimler Katılabilir?

PTE Home

PTE Home vatandaşlık ve oturma izni başvurusu ile sporcu ve yurtdışı işletme temsilcisi başvuruları için kabul edilen sınav türüdür. PTE Home hem konuşma hem de dinleme becerilerini ölçen bir sınavdır. PTE Home sınavı bilgisayar üzerinden yapılmaktadır. Bu sınavda, sınava katılan adaylara sınav skoru verilmez. Adaya geçti (Pass) ya da başarısız (Fail) bilgisi verilir. PTE Home Avrupa ortak dil kriterlerine göre A1, A2, B1 seviyelerini test etmektedir.

PTE Home Sınav Hangi Aşamalardan Oluşur?

PTE Home sınavı A1, A2 ve B1 seviyelerindeki adaylar için uygundur. Sınavın her bir seviye için sınav kategorisi farklıdır. PTE Home A1 sınavında 32 soru mevcuttur. Sınava katılan adayın bu 32 soruyu 22 dakika içinde cevaplaması gerekmektedir.

Bazı vizelerin uzatılabilmesi için İngilizcenin daha üst seviye olduğunu (A2) kanıtlamak gerekmektedir. Bu sebeple PTE Home A2 sınavına girilmesi gerekir. PTE Home A2 sınavında 30-33 soru bulunuyor. Üç bölümden oluşan sınavın süresi de 25 dakikadır.

Birleşik Krallık’ta uzun süre yaşamak isteyenlerin İngilizce yeterliliklerini kanıtlamaları için PTE Home B1 seviye değerlendirme sınavına katılmaları gerekir. PTE Home B1 sınavı dört bölümden oluşmaktadır. Bu sınav 29 dakika sürer ve 29-32 soru sayısı bulunur.

Genel olarak iletişim becerilerinin değerlendirildiği bu sınavlardan başarılı not alındığında ise girdiğiniz dil seviyesine tanınan süre zarfında Birleşik Krallık’ta yaşayabilirsiniz.

Bu yazımızda sizlere “PTE Academic, PTE UKVI ve PTE Home Sınavı Arasındaki Farklar Nedir?” konusu hakkında bilgiler sunduk. Sizler için faydalı olmasını diler, okuduğunuz için teşekkür ederiz. Daha detaylı bilgi için bizlere iletişim kanallarımızdan ulaşabilirsiniz.

Hemen Ara Konuşalım!