Bekliyoruz: PTE sınavını geçmek için seni de aramıza bekliyoruz.

Blog

PTE Speaking – Retell Lecture Yüksek Puan Alma İpuçları

PTE Speaking

PTE Speaking – Retell Lecture Yüksek Puan Alma İpuçları

PTE Sınavı ana dili İngilizce olmayan kişilerin dil becerilerini test etmek için bilgisayar üzerinden yapılan bir sınavdır. Bu sınav yabancı dil öğreniminde tüm becerileri değerlendirecek şekilde hazırlanmıştır. Bu becerilerin arasında Speaking soru tipi olan PTE Retell Lecture (dersi tekrar anlatım) da yer almaktadır.  Peki “Retell Lecture” bölümü neleri kapsar?

Retell Lecture soru tipi PTE Akademik sınavı konuşma (speaking) bölümünde yer almaktadır. Bu bölüm hem dinleme hem de konuşma becerilerinizi değerlendirir. Öğrencilerin çoğu bu soru tipinde çeşitli zorluklar ile karşılaşmaktadır. Bu durum aynı zamanda Retell Lecture bölümünde yüksek puan almak için iyi dinleme becerisine de sahip olmanızı gerektirir. Peki puanınızı artırmak için ne yapabilirsiniz? Bu yazımızda Retell Lecture puanını iyileştirmeye yönelik bazı önerilerimizi sizler ile paylaşacağız.

Pasif ve Aktif Dinlemeler Yapmak

Pasif ve aktif dinlemeler yapmak, dinlediklerinizi belli bir seviyede anlamak dil becerisinde temel unsurlar arasında yer almaktadır. Bir konuşmacıyı hangi seviyede anlayabildiğiniz CEFR kriterlerine göre de belirlenmiş olan A1-C1 seviyeleri arasında değişebilmektedir.

Bunun yanı sıra iyi bir dinleyici olmak için birçok aksanı anlayabiliyor olmanız gerekebilir. Bu konuda gün içinde pasif dinlemeler yapmalısınız mesela DW News ve Euronews gibi haber kaynaklarını açabilir ve dinlemekten ziyade duyma üzerine çalışabilirsiniz. 

Bununla beraber aktif dinleme yapmak demek o anda duyduğunuz konuyu aktif olarak çalışmanız anlamına gelir. Mesela TED-ED programı üzerinden 3-5 dakika aralığında videoları altyazısız bir şekilde izleyip Listening Comprehension yapabilirsiniz. Oradaki soruları çözerek ne kadar anladığınızı test edebilirsiniz. Daha sonrasında aynı videoyu altyazılı bir şekilde izleyerek pratik edebilir ve kelime dağarcığınızı da aynı zamanda geliştirebilirsiniz. 

Önemli Noktaları Not Alma Pratiği

Bir sonraki önemli konu ise etkili bir şekilde not alabilmenizdir. Konuşmacı hızlı konuştuğunda birçok aday konuşulanları anlamakta sorun yaşayabilir. Not almak, duyduğunun aynısını yazmak ile oldukça sık karıştırılır. Bu konuda kendinizi sürekli geliştirmelisiniz. 

Burada sadece önemli kelimeleri not almak gerekir. Mesela duyduğunuz ses dosyasında ya da derste şöyle bir bilgi geçiyor “appreciate happiness only after something good”. Bunu not alırken nasıl not alırsınız? 

Not almak mı, dictation mı?

Bunu: “appr happ only aftr sth good” şeklinde kısaltarak not alabilirsiniz. Burada önemli olan ses dosyasını dinlerken aynı anda yazdığımız için mümkün olduğunca kendimize ait bir kısaltma dili oluşturabilmemizdir. Bu şekilde daha çok bilgiyi not alabilir ve sesli bir şekilde söylememiz gerektiğinde en az 30-40 kelime not edebilmiş oluruz. Bu sayede de hem listening puanımız hem de speaking puanımız alabileceğimiz en üst seviyede olabilir.

Ayrıca notlarınızı alırken 4-5 kısa kelime şeklinde oluşturmak daha etkili bir yöntemdir. Kendinizi kelime kelime not almaktan ziyade kelime bütünleri şeklinde not almaya alıştırmalıyız.

Akıcı Bir Şekilde Konuşabilmek

Bunun yanı sıra anlatımınız sırasında akıcı ve düzgün bir telaffuz ile konuştuğunuzdan emin olun. Çünkü not alabilmek ayrı bir beceri iken, akıcı konuşabilmek içinde bir düzen içinde not aldıklarınızı aktarabilmelisiniz. 

Ayrıca fluency’den bağımsız olarak, eğer bazı kelimeleri telaffuz etmekte zorlanıyorsanız bunları konuşmanıza dahil etmeyin ve akıcılığınızı etkilemesine izin vermeyin.

Oral fluency önemli midir? Nasıl geliştirebilirim?

PTE Retell Lecture Bölümünde Puanlama Kriterleri 

PTE Speaking Sınavı – Retell Lecture soru tipi puanları üç kritere dayanmaktadır. Bu kriterler aşağıdaki gibidir:

  1. İçerik (Content)
  2. Akıcı Konuşmak (Oral Fluency)
  3. Telaffuz (Pronunciation)

1. İçerik

İçerikte kilit noktaları ele alıp almadığınız ve konuşulanlar arasındaki ilişkileri gösterip göstermediğiniz puanlama sürecinde oldukça önemlidir. Ana konu nedir? Konuşma sırasında nelerden bahsediyor? Sonuç olarak ne söyledi? Konuşmacının ders sırasında vurguladığı sayıları, tarihleri ​​ya da önemli noktaları konuşmanıza eklemeye özen göstermelisiniz.

2. Akıcı Konuşmak

Akıcı konuşmak; ses tonunuzun, ifadelerinizin ve telaffuzunuzun düzgün olup olmadığına dikkat edilerek puanlanır. Bunun için ise uygun ifadeler ile doğal bir konuşma hızında konuşmalısınız. Duraksamalar, tekrarlar ve hatalı başlangıçlar puanınızı olumsuz etkileyen faktörler arasında yer alır. Bu durum aynı zamanda etkili ve etkin konuşma becerilerinize de etkiler. 

3. Telaffuz

Telaffuzunuzun anlaşılıyor olması oldukça önemlidir. Cümlenin telaffuzu sırasında vurgular uygun sözcüklerde olmalıdır. Word stress, Sentence stress oldukça önemlidir. Başarılı bir İngilizce aksan için ana dili İngilizce olan diğer kişilerin aksanlarını taklit etmeye çalışmayın. Doğal bir tonda konuşmaya çalışın ve doğru telaffuz kullanımına dikkat edin.

İçerik Önerisi: Genel Bakış PTE Academic Speaking

İstanbul PTE uzman kadrosu ile bu yazımızda sizlere “PTE Retell Lecture” konusu hakkında bilgiler verdik. Sizler için faydalı olmasını diler, okuduğunuz için teşekkür ederiz. Daha detaylı bilgi için bizlere iletişim kanallarımızdan ulaşabilirsiniz.

 

Hemen Ara Konuşalım!