Bekliyoruz: PTE sınavını geçmek için seni de aramıza bekliyoruz.

Blog

PTE Sınavı Listening için Yüksek Puan Alma İpuçları

PTE Listening

PTE Sınavı Listening için Yüksek Puan Alma İpuçları

PTE Academic sınavı dört farklı iletişim becerisini test eden ve 3 bölümden oluşan bir sınav olarak bilinmektedir. Listening (dinleme), PTE sınavında karşılaştığınız üçüncü bölümdür ve 2 farklı bölümden oluşmaktadır. Peki PTE sınavı listening bölümleri nelerdir ve PTE sınavı listening bölümünden nasıl yüksek puan alabilirsiniz?

Diğer İngilizce yeterlilik sınavlarından farklı olarak, PTE Academic’in bütünleşmiş bir sınav olduğunu belirtmek isteriz. Sınavın bu bölümü, PTE dinleme ve dinlediğinizi anlama becerilerinizi değerlendirmek için hazırlanmıştır. Sınavda dinleme modülü için ilk kısım 20-30 dakika ve ikinci kısım ise 23-28 dakika aralığındadır. Bu yazımızda PTE sınavı listening formatı konusu hakkında merak edilenleri sizler ile paylaşacağız.

1. Listening Bölümü Sorularını Öğren

Sınava girmeden önce ön çalışma yapmanız ve ön araştırma yapmanız oldukça önemlidir. PTE sınavının listening bölümünde neleri bilmeniz gerektiğini ne tür soru çeşitleri ile karşılaşacağınızı ve bu soruları pratik bir şekilde nasıl cevaplayabileceğinize dair düzenli alıştırmalar yapmanızı tavsiye ederiz.

2. Düzenli Listening Çalışmaları Yap

Listening sınavında başarılı olmanın anahtarı, bol bol dinleme pratiği yapmaktan geçer. Kendinizi bir sınav ortamındaymış gibi düşünün ve sınav sürecinde dinlediğinizi nasıl anlamanız gerektiğine yoğunlaşın. Cümlenin sonunu duymadan tamamlamanız gereken Eksik kelimeleri tamamlamaya çalışarak pratik yapın. Anahtar kelimeleri, tekrarlanan kelimeleri, tartışılan konuyla alakalı görünen her noktayı not alın. Listening alıştırması yapmak için radyo veya podcast’teki talk show’ları dinleyerek pratik yapabilirsiniz.

Öneri İçerik: PTE Academic (Akademik) Sınavı Nedir?

3. Aksanlara Dikkat Et      

Sınav sürecinde dinleyeceğiniz metin türü çok farklı aksanlarda olabilir. Bu sebeple farklı aksanlar üzerine dinleme pratiği yaparak kelimeleri ve heceleri nasıl vurguladıklarını anlamaya çalışın. Dünyada o kadar çok farklı aksan var ki yalnızca İngiliz aksanı değil, Avustralya, Amerika, İrlanda, Hint gibi diğer aksanlarda da kendinizi geliştirmeli ve konuşmacının dediklerini anlamalısınız.

4. Yalnız Başına Pratik Yapma

Sınav gününüzde, diğer adaylar ile bir odada olacaksınız ve bu adaylardan bazıları yüksek sesle konuşabilir. Başkaları tarafından kolayca dikkatiniz dağılabilir, metin ve sorulara olan odağınızı kaybedebilirsiniz. PTE dinleme alıştırmanızda size yardımcı olmak için platformdaki her alıştırmanın içine bir arka plan gürültüsü seçeneği eklendi. Arka planda konuşan insanları duymaya başlamak için üzerine tıkladığınızda metin ile eş zamanlı olarak dış sesleri de dinlemiş olacaksınız.

Etrafta kimse yokken yatak odanızda sessizce ders çalışmak iyidir ama bu gibi durumlar için pratik yapmak da oldukça önemlidir. Bazen ders çalışırken arka planda bir gürültü yaratmak için televizyonu veya radyoyu açabilirsiniz. Hatta işe giderken otobüs veya trenle seyahat ederken İstanbul PTE’nin bu uygulamasını kullanabilirsiniz. Bu şekilde alıştırma yapmak sizi gerçek sınava hazırlayacaktır.

5. Sınav Süresini Takip Et

PTE sınavında her bölüm farklı bir süre içerisinde çözülmelidir. Bunun için ise PTE sınavı listening bölümünde de size ayrılan süre içerisinde soruları doğru bir şekilde cevaplamanız gerekir. Metni özetle bölümünde, kaydı yalnızca bir kez dinleyebileceksiniz. Bunun için konuşmada sadece kritik olan anahtar kelimeleri not almaya özen gösterin.

Anahtar kelimeler; tarih, isim, yer gibi faktörlerdir. Bu kelimeleri not alarak konuşmayı aktif bir şekilde dinlemeye devam edin. Bu şekilde, konuşulanları özetlemeniz daha kolay olacaktır. Ardından, konuşun ve anahtar kelimelerinizi biraz daha detaylandırın.

İstanbul PTE’nin uzman kadrosu bu yazımızda sizlere “PTE sınavı listening” hakkında bilgiler verdik. Sizler için faydalı olmasını diler, okuduğunuz için teşekkür ederiz. Daha detaylı bilgi için bizlere iletişim kanallarımızdan ulaşabilirsiniz.

 

 

Hemen Ara Konuşalım!