Bekliyoruz: PTE sınavını geçmek için seni de aramıza bekliyoruz.

Blog

PTE Academic (Akademik) Sınavı Nedir?

PTE Sınav İpuçları / PTE Sınavına Hazırlık

PTE Academic (Akademik) Sınavı Nedir?

Günümüzde birçok kurum ve kuruluş bünyelerine yeni kişileri katarken alan bilgisi yanında İngilizce dil bilgisi aramaktadır. Bu durum eğitim alanında da böyledir. PTE sınavı da son yıllarda dil becerisini ölçmeye yarayan sınavlar arasına katılmıştır. Yeni kişilerin dil ve alan bilgileri, kurumların yaptığı sınavlarla ya da ulusal ve uluslararası geçerliliği olan sınavlar aracılığıyla ölçülmektedir. PTE sınavı da bunlardan biridir. Birçok kişinin de bildiği gibi günümüze kadar YDS, IELTS, TOEFL gibi birçok sınav kişilerin İngilizce becerilerini ölçme amacıyla kullanılmıştır. PTE Academic de diğer sınavlar gibi katılımcının dildeki becerilerini kapsamlı bir şekilde ölçmeyi amaçlamıştır hatta bir adım öteye gidip bunu yapay zeka kullanarak yapmayı başarmıştır.

PTE Academic (Pearson Test of English) sınavı, sınava giren kişinin İngilizce dil bilgisini anlamak için hazırlanmış, dildeki dört beceriyi ölçen, üç aşamalı, bilgisayar tabanlı bir sınavdır. PTE sınavında anadili İngilizce olmayan kişinin konuşma, dinleme, yazma ve okuma becerileri test edilmektedir. Uluslararası ve ulusal geçerliliği olan bu sınavın tarihlerinin esnek olması sınava hazırlanma sürecinizi kolaylaştırdığı gibi kısa süre içinde sınava girme şansını arttırmaktadır. PTE sınavının 2 yıl geçerliliğinin olması ve sınırsız sonuç belgesi alınabilmesi de yine tercih sebebi olmaktadır.

 

PTE Academic sınavı yurtiçi ve yurtdışında üniversiteler, devlet kurumları ve akademik İngilizce gerekliliği olan kuruluşlar için dil becerisi ölçmeye yarar. PTE Academic sınavı tamamen kontrollü bilgisayar ortamında, mikrofon ve kulaklık eşliğinde yapılır.

YDS gerektiren durumlarda PTE Academic Sınavı’na devlet üniversitelerinde bulunan test merkezlerinden birinde katılım gerekmektedir. Test merkezlerini öğrenmek için Pearson web sitesi incelenebilir.

PTE Sınav Formatı Nasıldır?

PTE Academic sınavı konuşma, dinleme, okuma ve yazma becerilerinin ölçüldüğü bir sınavdır.

Sınav ortalama 3 saat içerisinde 10 dakikalık isteğe bağlı arayla tamamlanmaktadır.

Test merkezlerinde yapılan sınavda plastik defter ve kalem aday ihtiyaçları sınav merkezlerinde temin edilmektedir. Adaylar yanlarına sadece kimlik ya da pasaportlarını alarak, sınavdan yarım saat önce merkezde bulunmalıdırlar.

PTE Sınavı Aşamaları Nelerdir?

 • Speaking – Writing: Bu bölümde öncelikle katılımcıya verilen sorulara cevaplarını kaydetmesi beklenmektedir. Kendini tanıtan bir konuşma yapabilir başlangıçta, bu da kendini kurumlara tanıtma fırsatı sunar. Daha sonra da katılımcının yazma becerisi gözlemlenir. Dil bilgisi kurallarını kullanımına dikkat edilir.
 • Reading: Bu bölümde okumanın yanı sıra yazma becerisi de yine incelenmektedir. Verilen paragrafları düzenleme, çoktan seçmeli sorular gibi farklı beceri sorularıyla katılımcının becerileri ölçümlenir.
 • Listening: Bu bölümde de verilen ses veya video dosyalarını 1 kere dinleyip cevaplamanız beklenmektedir. Bu bölümde kullanıcılara not alma izni verilmektedir. Dinlenen metinden özet çıkarılması kullanıcılardan beklenmektedir.

PTE Sınavı Avantajları Nelerdir?

PTE sınavı bilgisayar üzerinden yapay zeka destekli yapılan bir sınav olduğu için sınav merkezlerinde yer olması durumunda bir iki gün içerisinde PTE Academic sınavına girilebilmektedir. Günde iki seans imkanı vardır.

ptesinavi

PTE sınav sonuçlarına ulaşmada diğer sınavlara nazaran daha hızlı bir sistemi vardır. 48 saat(hatta son zamanlarda 2-3 saat) içerisinde sınav sonucuna ulaşılabilmesi tercih sebebi olur. Yüksek lisans başvurunuz ya da iş başvurunuz yaklaştıysa ve  kısa zamanda yabancı dil belgesi almanız gerekiyorsa bu sınav size zaman kazandıracaktır.

PTE sonuçları internet üzerinden üniversitelere, kurumlara ulaştırıldığından, her bir sonuç belgesi için ek bir ödeme yapmanız gerekmemektedir. (!)

PTE Academic sınav ücretinin uygun olması da bir avantajdır. 3 saatlik ve tek oturumda biten bir sınav olduğu için PTE sınav rahatlığı sebebiyle bir avantaj oluşturur.

PTE Sınavı Hakkında Merak Edilenler

PTE sınavı son zamanlarda talebi artmaya başlayan bir sınav olduğundan sınav hakkında merak edilen konular artmaya başladı. Sınav hakkındaki bilginin azlığı kişilerde soru işareti oluşturmaktadır. Bu bölümde PTE Academic sınavı hakkında merak ettiklerinize ışık tutmayı amaçlıyoruz.

PTE Sınavına Kimler Girebilir?

PTE Academic sınavı yurtiçi ve yurtdışında yüksek lisans, doktora, kamu kurumlarında memuriyet, vize, göçmenlik başvurusunda bulunmak isteyen kişiler için uygun bir sınavdır. Sınava katılmak için en az 16 yaşında olmak gerekir. 18 yaş altı katılımcılar veli izin belgesiyle başvurabilirler.

PTE Sınavına Başvurular Nasıl Yapılmaktadır?

PTE Academic sınavı başvuruları Pearson websitesi üzerinden yapılmaktadır. Güvenlik sebebiyle başvuruları sadece kendi sitesinden almaktadır. Eğer kontenjan varsa 24 saat kalana kadar sınavlara başvuru yapılabilir. Bu konuda öğrencilerimize her türlü desteği veriyoruz.

PTE Sınav Ücreti Ne Kadar?

PTE Academic sınavının Türkiye’deki ücreti 2.150 TL’dir.  Ücret, sınav kaydının en sonunda ödenmektedir. Ödeme için kredi kartı kullanılmaktadır. 

PTE Sınav Puanlama Sistemi Nasıl Olmakta?

PTE sınavında puanlar dört beceri üzerinden değerlendirilip 10-90 arasında puanlama yapılmaktadır. Her soru tipinin kendi puan aralığı vardır. Alışık olduğumuz bütün aralıkları toplayıp 4’e bölüp ortalama alma işlemi geçerli değildir çünkü PTE sınavında sorular integrated bir geçerliliğe sahiptir. Mesela Speaking – Read Aloud bölümünü yaparken aynı zamanda Reading bölümünden puan alabilmenizi sağlar.

PTE Sınav Sonucu Nerelerde Geçerli?

PTE sınavı ÖSYM’nin denklik verdiği bir sınav olduğu ve YDS, ÜDS, YÖKDİL ve KPDS gibi sınavların kabul edildiği yerlerde PTE sonucu kullanılabildiği için Türkiye sınırları içerisinde bulunan özel okullarda ve devlet okullarında yatay geçiş, yüksek lisans vb. başvurularında ya da hazırlık atlamada kullanılabilir. Hazırlık muafiyetini kabul eden okulların listesine PTE sitesinden ulaşılabilir.

ptesonucunerdekullanilir

Dil puanı isteyen kamu kuruluşlarında memuriyet için de PTE  Academic sonucu kullanılabilir.

Yurt dışındaki birçok üniversite kabul için PTE Academic puanınızı kabul etmektedir. Bunun yanında Avustralya, Yeni Zelanda ve İngiltere’de ise vize ve göçmenlik başvuruları için PTE sonucunu kabul etmektedir. PTE sonuçlarını kabul eden kurumları incelemek için PTE web sitesine göz atabilirsiniz.

Sınav sonuçlarının resmi belge olarak geçerlilik kazanabilmesi için puan raporunu, kayıt aşamasında PTE Academic web sitesinde oluşturulan profil üzerinden paylaşmak gerekmektedir.

PTE Sınavı mı, TOEFL mı Yoksa IELTS mi?

PTE, TOEFL ve IELTS sınavları uluslararası geçerliliği olan ve birçok ülke ve kurum tarafından kabul edilen sınavlardır. PTE sınavı IELTS ve TOEFL sınavına göre daha az bilinmektedir; ancak geçerliliği oldukça yüksektir.

PTE Sınavı Hangi Üniversitelerde Geçerlidir? 

PTE Academic dünya çapında, aralarında Stanford University, Harvard University ve Imperial College London gibi prestijli üniversitelerin bulunduğu, binlerce okul tarafından kabul edilen bir sınavdır.

PTE Sınavı Hangi Ülkelerde Geçerli?

PTE sınavı; İngiltere, Avustralya ve Yeni Zellanda vize ve göçmenlik başvurularında kabul edilen bir sınavdır. PTE Academic sınav sonucunuzu, yurt dışı eğitiminizde dünya üzerindeki pek çok üniversitede kullanmanız da mümkündür.

PTE Sınavına Kaç Kez Girilir?

PTE sınavına girmeniz için herhangi bir sınır yoktur. Bu sınava dilediğiniz kadar girebilirsiniz. Bunun yanı sıra yeni bir sınav için kayıt oluşturmadan önce, önceden girmiş olduğunuz sınavın sonucunu beklemenizi öneririz. Sınav sonucunuza göre tekrar kaydolabilir ve sınava katılabilirsiniz.

PTE Sınavı Kolay Mı?

PTE Academic sınavı da diğer high-stakes sınavlar gibi sistemli çalışmayı gerektiren bir sınavdır. Sınava hazırlanırken detaylı bir program oluşturup ona uyarak çalışmanız gerekmektedir. Bu süreçte kendi başınıza çalışamayacaksanız ve dil seviyeniz tek başına çalışmanız için elverişli değilse profesyonel birinden ya da profesyonel bir kurumdan destek alabilirsiniz.

Alanında kendini kanıtlamış bir yerden destek almak sınavdan istediğiniz puanı alabilmeniz için önemli bir adımdır. Tam da bu aşamada Türkiye’de PTE Academic kursu ve danışmanlığı veren ilk kurum olan İstanbul PTE size yardımcı olacaktır. Dilerseniz iletişim sayfamızda bulunan numaradan bizimle irtibata geçebilir, yeni açılan sınıflarımız hakkında bilgi alabilirsiniz.

PTE Deneme Sınav Örneği

İstanbul PTE olarak Pearson PTE sınavına girmeden önce sizi için gerçekmiş gibi bir PTE deneme sınavı örneğini hazırlıyoruz ve sizi PTE deneme sınavına sokuyoruz, aldığınız sonuçlara göre eksikliklerinizi tamamlayıp Pearson PTE Sınavında yüksek sınava almanızı sağlayoruz

Eğer sizde offline PTE deneme sınavı veya PTE Sınav Örneği veya PTE Sorulan Sorular gibi aramalar yapıyorsanız size harika bir haberimiz var Pearson PTE Deneme Sınavı Soruları olarak harika bir kaynak paylaşmış durumda, offline olarak pte deneme sınav örneğini indirebilir pte deneme sınav sorularını çözebilir ve sınava offline olarak çalışabilirsiniz

PTE DENEME SINAV ÖRNEĞİ: https://tr.pearson.com/tr/pte-academic/sinava-hazirlik/hazirlik-kaynaklari.html

PTE Sınavı Yorumları? PTE Sınavına Girenler Ne Düşünüyor?

PTE Sınavı Yorumları? PTE Sınavına Girenler Ne Düşünüyor?

Aziz Okan Sarı – Mühendis PTE Sınav Yorumu

İsmim Aziz Okan avustralya yeni mezun mühendis vizesi için ihtiyacım olan puanı 2 kere başka sınav deneyerek alamamıştım, yaklaşık 30 günlük sınava yönelik ve stratejik bir çalışma ile ihtiyacım olan puanın 10 puan fazlasını İstanbul PTE ailesi ve Berk Kavas hoca ile elde ettim. Teşekkürler İstanbul PTE ailesi.

Derya Kavafoğlu – Kimyager – PTE Sınav Yorumu

Merhaba, Ben Derya Kavafoğlu. Kimyagerim ve aynı zamanda özel bir firmada dış ticaret sorumlusu olarak çalışmaktayım. Kanada’da IBM diploma programına katılmak istedim. PTE den en az 58 almam gerekiyordu. B2-C1 seviyesinde olmama rağmen gerek sınav konsepti, gerek tekniği ile ilgili kesinlikle bir uzmandan destek almam gerektiğini anladım. Bu dönemde Berk hocamın uzmanlığı ve motivasyonu sayesinde, sınava hazırlanıp 66 aldım ve okula kabul edildim 🙂 Kesinlikle tavsiye ediyorum, hayallerinizi ertelemeyin. 👍🏻

Kaan Koçak – Gemiadamları Sınavı – PTE Sınav Yorumu

Berk hocamin yardımları ve hiçbiryerde olmayan taktikler ile 2 haftalik kısa bir süre zarfında istediğim skoru alarak Gemi Adamlığı meslek hayatımda çok önemli adımlar attım. Istanbul PTE ve Berk hocama çok teşekkür ediyorum. 🙏🏻

Oğuzhan Tuncel – Yurtdışı için PTE Sınav Yorumu

Merhaba, Ben Oğuzhan Tuncel. Endüstri mühendisiyim ve özel bir ilaç firmasında çalışırken Avustralya’da IT alanında bir sertifika programına başvurmak istedim, bunun için PTE Academic sınavından overall 50 almam yetiyordu sonrasında 4 haftalık sıkı bir eğitim sürecine girdim sonuç olarak sınavdan overall 60 puan alarak master programları için de gereken dil yeterliliğini kazandım. Herkese tavsiye ederim!

2022 PTE Sınavında Yapılan Değişiklikler      

PTE (Pearson Test of English Academic) sınavı bilgisayar tabanlı olan uluslararası akademik bir İngilizce sınavıdır. PTE Sınavı; YDS, IELTS ve TOEFL’a göre çok daha kolay bir sınavdır. Bu sınav, eğitim ve göç uygulamaları için dünya çapında kabul edilen dört becerili bir dil testidir.

PTE sınavına girmek ve hayalinizi gerçeğe dönüştürmek için 2021 yılı yeni güncellemesi ile artık PTE sınavı çok daha etkin. Son zamanlarda, PTE Academic sınavında bazı değişiklikler uygulandı.

Bu değişiklikleri bilmek, geçerli bir sınav stratejisine sahip olmanız ve başarılı olma ihtimalinizi artırmanız açısından sizin için çok önemlidir. Bu yazımızda, PTE sınavında yapılan değişiklerle ilgili merak edilen soruları ve cevaplarını sizler ile paylaşacağız.

PTE Sınavı yenilendi mi? Yapılan değişiklikler neler?

2021 yılının Kasım ayından itibaren PTE sınavı yenilendi ve birkaç değişikliğe tabi tutuldu. Pearson, PTE Academic sınavı, 16 Kasım 2021’den itibaren bir saat daha kısa ve daha kişisel hale getirildi. Bununla birlikte adaylara evlerinden sınava girme özgürlüğü de tanındı. Bu sınav ise “PTE Academic Online” olarak isimlendirilmektedir.

Birçok üniversite, kolej veya kuruluş PTE Academic Online sınavını geçerli olarak görmediği için asıl konumuz olan PTE Academic sınavının güncel halini ele alalım.

PTE Sınavı Artık Daha Kısa!

PTE Academic sınavı artık daha kısa! 3 saat süren sınav artık 2 saat bir sürede uygulanmakta. Ayrıca tüm İngilizce becerileri aynı tür sorular kullanılarak değerlendirilecektir. Sadece soru sayısı daha az olacak.

Değişikliklerden önce PTE Academic sınavında yaklaşık 70-82 soru yer alıyordu. Güncellenen süre ile aynı değerlendirme 52-64 soru ile yapılacak.

PTE Sınavı ile Kişiselleştirilmiş Feedback Raporu

Değiştirilmiş olan PTE Academic sınavının puan raporu artık daha ayrıntılı bir şekilde sunulacak. Bu rapor, aynı zamanda daha detaylı ve daha kişisel olacak.

Ortak puan raporunun yanı sıra adaylara ek bir yetenek raporu da verilecek. Bu beceri raporu, sınava girenlerin nerede hata yaptıklarını bulmalarına yardımcı olacak ve ayrıntılı performans geri bildirimi de içerecek.

Skoru ve performansı artırmak için uzman yardımı da beceri raporu ile sunulmakta. Kısacası puanlama bilgileri bundan sonra PTE Academic sınavında tamamen açık olacak.

PTE Sınavında Neler Değişmedi?       

Yukarıda belirtilen tüm değişiklikler PTE Academic sınavında uygulanmıştır. Bilinçli ve başarılı bir PTE adayı olmak için, hangi kriterlerin değişmediğini bilmek önemlidir. PTE sınavında değişmeyen etkenler aşağıdaki gibidir:

 • Test formatı
 • Sınav ücreti
 • Puan geçerliliği
 • Sınav gereksinimleri
 • Zorluk seviyesi
 • Küresel tanınma
 • Tüm bu sınav yönleri eskisi gibi kalır.

PTE Sınavı Değişikliği ile İlgili Sık Sorulan Sorular

PTE sınavının değişmesi ile birçok sorunun cevabı hakkında bilgi sahibi olmadığınızı biliyoruz. Bu sebeple en çok sorulan soruları sizler için net ve kısa cevaplarla düzenledik. Sorunuzun cevabına aşağıdan ulaşabilirsiniz.

PTE Akademik Test Formatı Değişti Mi?

PTE Sınavı değişiklikleri arasında değişmeyen birçok kriter bulunmaktadır. Bu kriterlerden birisi de sınavın test formatının tamamen aynı kaldığıdır. Yukarıda da belirttiğimiz üzere sınav formatında herhangi bir değişiklik yapılmamıştır.

PTE Sınavı Test Ücreti Değişti Mi?          

PTE Sınavı değişiklikleri arasında değişmeyen birçok kriter bulunmaktadır. Bu kriterlerden birisi de sınavın ücretidir. Yukarıda da belirttiğimiz üzere sınav ücretlendirmesinde herhangi bir değişiklik yapılmamıştır.

PTE Sınavı Daha Mı Zor?

Sık sorulan sorularımızdan birisi de sınavın zorluk düzeyidir. Çoğu insanın en çok merak ettiği soru bu olsa gerek. Sınav soru sayısının azalması ile kolay olacağı düşünülebilir ancak sınavın zorluk seviyesi tamamen aynıdır ve azaltılmış sorular zamanla dengelenecektir.

PTE Sınavı Soru Tipleri Değişti Mi?        

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere soru tiplerinde herhangi bir değişiklik uygulanmamıştır.

Değişen PTE sınavının birçok avantajı bulunmaktadır. Sınav süresinin az olması adayların konsantrasyonlarını korumalarına yardımcı olacaktır. Yeni PTE sınavı daha kısa ve daha detaylı. Sınavın değişen manzaraya uygun olmasını sağlamak için değişiklikler uygulandı

İstanbul PTE’nin uzman kadrosu bu yazımızda sizlere “PTE sınavı” değişiklikleri hakkında merak edilenleri ayrıntılı bir şekilde ele aldık. Sizler için faydalı olmasını diler, okuduğunuz için teşekkür ederiz. Daha detaylı bilgi için bizlere iletişim kanallarımızdan ulaşabilir veya web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Bu yazımızda size PTE sınavından, süreçlerinden ve PTE hakkında merak edilenlerden bahsederek aklınızdaki soruları gidermeye çalıştık. PTE hakkında daha fazla bilgiye ulaşmak isterseniz ya da PTE sınavı hazırlık süreci için destek almak isterseniz İstanbul PTE olarak her zaman yanınızdayız. 🙂

Yorum (4)

 1. Berkay

  Çok güzel yazı kafalardaki soru işaretini kaldırıyor.

  Aralık 3, 2019 at 12:16 pm
  1. İstanbul PTE

   Daha detaylı bilgiler için bizimle her zaman iletişime geçebilirsiniz 🙂

   Haziran 25, 2020 at 12:50 pm
 2. Burcu

  Faydalı bir yazıydı, ellerinize sağlık.

  Aralık 4, 2019 at 10:07 pm
  1. İstanbul PTE

   #BLOG Sayfamızı her zaman en güncel bilgilerle donatıyoruz. PTE Academic sınvaıyla ilgili bize her zaman ulaşıp daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

   Haziran 25, 2020 at 12:52 pm

Yorum

Hemen Ara Konuşalım!