Bekliyoruz: PTE sınavını geçmek için seni de aramıza bekliyoruz.

Blog

Avustralya’da Üniversite, Yüksek Lisans veya Doktora Okumanız için 3 Neden

Yurtdışı Eğitim

Avustralya’da Üniversite, Yüksek Lisans veya Doktora Okumanız için 3 Neden

Son dönemlerde Avustralya’da okumak oldukça popülerdir. Birçok üniversite öğrencisi özellikle Avustralya’da üniversite okumak, yüksek lisans eğitimini tamamlamak ve doktora eğitimini tamamlamak istiyor. Peki bunun için hangi adımları uygulamalı ve ne yapmalısınız?

Avustralya'da Üniversite okumak

Avustralya’da yüksek veya doktora nasıl okunur, neler yapmak gerekir sorularını birçok insan sormaktadır. Avustralya’da okumak için birçok sebebiniz var.

 • Bir göçmen ülkesi olarak öğrencilerin en kolay uyum sağladığı ve en mutlu olduğu ülkelerden biri
 • Çok kültürlü bir toplum içerisinde her millete, kültüre ve inanca en üst düzeyde saygı ve tolerans
 • Yüksek eğitim standartları
 • Üniversitelerde yüksek uluslararası öğrenci oranı
 • Uluslararası öğrencilerin her türlü ihtiyacını karşılayan muhteşem kampüsler
 • Yüksek yaşam kalitesi, Dünya’nın en yaşanılabilir şehirleri
 • Dünya’nın en güvenli ülkelerinden biri
 • Cana yakın insanları, rahat yaşam tarzı
 • Harika bir iklim ve doğal güzellikler
 • Eğitim sırasında part-time çalışma izni hem okuyup hem çalışma fırsatı
 • 2 yıllık akademik eğitim sonrası 2 yıl çalışma hakkı
 • Göçmenlik şansı
 • Dinamik bir sosyal ve kültürel yaşam
 • Daha ekonomik yaşam maliyetleri

Bu sebeplerden bazılarıdır.  Bu yazımızda, bu konu hakkında merak edilen soruların cevaplarını sizin için düzenledik. İşte Avustralya’da üniversite okumak için 3 temel sebep!

Öneri İçerik: Adım Adım Yurtdışında Üniversite Okuma Rehberi

Avustralya'da Üniversite okumak

1.Farklı Kültürler ile Tanışın

Avustralya’da farklı kültürlere ve yaşam tarzlarına sahip çeşitli etnik gruplardan gelen son derece sıcak ve misafirperver insanlar ile karşılaşabilirsiniz. Avustralya’daki çok kültürlü toplum, samimiyeti ve barışçıl yaşamı da teşvik eder.

Ayrıca Avustralya’nın çeşitli zengin tarihi ile kampüslerinde yıl boyunca etkinlikler, festivaller ve diğer etkinliklerin gerçekleştirilmesini bekleyebilirsiniz. Bu, tüm öğrenciler için mutlu ve canlı bir ortam yaratır, yurt özlemini uzak tutmanın yanı sıra ağ kurmanıza ve yeni insanlarla tanışmanıza yardımcı olur.

2.Okurken Çalışın

İngilizce konuşulan ülkeler için eğitim süresine ve türüne bakılmadan çalışma izni veren tek ülke Avustralya’dır. İngiltere, Amerika, Kanada, Malta, Güney Afrika’da İngilizce dil eğitimi alan öğrencilere çalışma izni verilmemektedir.

Yeni Zelanda’da 12 hafta ve üzeri eğitim alan öğrencilere, İrlanda’da ise 25 hafta ve üzerinde İngilizce eğitim alan öğrencilere çalışma izni verilmektedir. Bu anlamda Avustralya’ya eğitim için giden öğrenciler için diğer birçok ülkeden çok daha avantajlıdır.

Avustralya’da eğitim alan öğrencilerin 2 haftada 40 saat çalışma izni vardır ve öğrenciler bu 40 saatin tamamını birinci hafta kullanabilecekleri gibi, birinci hafta 20 saat, ikinci hafta 20 saat şeklinde de kullanabilirler.

Öğrencilerin tatillerde tam zamanlı çalışma izinleri vardır ancak bu tatiller okulların sömestr arası verdiği veya öğrencilerin tatilde sayıldığı dönemleri kapsar, hafta sonu tatillerini kapsamaz.

3.Burs Olanaklarından Faydalanın

Avustralya’da burslu eğitim görmek isteyen öğrenciler için burslar; eğitim ücretinizi, konaklama ve yaşam giderleriniz ile harç ve yaşam maliyetlerinizi karşılar. Bazı burslar eğitiminiz süresince toplam maliyeti karşılarken, bazıları bir yıl süreyle ve bir kerelik maddi destek sağlar. Avustralya burs seçenekleri aşağıdaki gibidir:

Hükümet Bursları: Ülke, hükümet tarafından verilen prestijli uluslararası burslarla yaklaşık 300 milyon Avustralya doları finansal yardım sağlar.

Üniversite Bursları: Avustralya’da bir üniversiteye başvurmayı düşünen öğrenciler için eğitim kurumlarının sunduğu çok sayıda burs vardır. Eğitim ücretlerinin yüksek olduğu ülkede hem özel hem de devlet üniversiteleri uluslararası öğrencilerin masraflarını en aza indirgeyebilecekleri finansal destekler sunmaktadırlar.

Özel Burslar: Ülkede çok sayıda şirket ve özel kuruluş, uluslararası öğrencilere hem lisans hem lisansüstü derecelerde öğrenim ve araştırma amaçlı fon desteği sunar. Her yıl çok sayıda öğrencinin faydalandığı bu yardımlar bazen özel yarışmaları da kapsayabilir.

Avustralya’daki En İyi Üniversiteler Hangileridir?

Günümüzde her öğrencinin hayali yurtdışına çıkabilmektir. Bu hayalin en temel nedeniyse farklı kültürler tanıyarak eğitim görebilme gereksinimden geçmektedir. Almanya, Fransa, Azerbaycan gibi ülkelerin yanı sıra Avustralya’da bu ülkeler arasında sayılmaktadır. Her geçen yıl daha fazla öğrencinin üniversite okumak için Avustralya’yı seçtiğine şahit olmaktayız. Bu öğrenciler gerek Türkiye’den gerekse de dünyanın dört bir tarafından gidebilmektedirler. Yaşam standartları, kaliteli eğitim anlayışları, kültürel farklılıklar, kendisine özgü iklimi ve hayret verici doğası, neden bu ülkenin seçildiğine dair birer kanıttır.

Avustralya, eğitim özellikleri göz önüne alındığında çok iddialı bir rotadır. Bunun yanı sıra, bu ülkeyi seçenlerin büyük bir çoğunluğu üniversite eğitimi almak isteyenlerden oluşmaktadır. Lisans, yüksek lisans, doktora gibi yükseköğretim basamakları için tercih edilmektedir. Bir göç ülkesi olması nedeniyle farklı kültürden insanla bir araya gelinebilmektedir. Dünyadaki en güvenilir ülkelerden birisi olan Avustralya, üniversite kampüsleri içerisinde de öğrencinin ihtiyaçlarını rahat bir şekilde karşılayabilmektedir. Bu ülke, iki senelik bir eğitim sürecinden sonra, iki yıl süreli çalışma hakkı da tanımaktadır.

Avustralya, üniversite çeşitliliği bakımından oldukça zengindir. Eğitim ve yaşam olanakları kalitelidir. Melbourne Üniversitesi, Sydney Üniversitesi, Monash Üniversitesi, Queensland Üniversitesi bunlara sadece birer örnektir. Ayrıca bu üniversitelerin ülkemizde YÖK denkliği de bulunmaktadır. Gelin bu dört üniversiteyi daha yakından inceleyelim.

 • Sydney Üniversitesi: Avustralya’da kurulmuş ilk kamu üniversitedir. 1850 senesinde temeli atılan bu üniversite, eğitim kalitesinde ortalamanın en yüksek seviyesindedir denebilir. Mezun verdikleri öğrenciler arasında başbakan, vali, mahkeme başkanları gibi önemli kişiler de bulunmaktadır. Nobel ödülü alan öğrencilere de sahiptir. Fakülteleri arasında, Sanat ve Sosyal, Diş Hekimliği, Tıp, Müzik Hukuk, Bilim, Hemşirelik ve Mimarlık gibi çeşitli bölümler bulunmaktadır.
 • Monash Üniversitesi: 1958 yılında kurulmuş olan Monash Üniversitesi, bir kamu araştırma üniversitesidir. Victoria Eyaleti’nin tarihinde ikinci olarak kurulan bu üniversite, Hindistan, İtalya ve Günay Afrika’da da kampüslere sahiptir. En iyi üniversiteler arasında ilk sıralarda adı anılmaktadır. Çok fazla başvuru almaktadır. Üniversiteye kabul süreçleri titizlikle yönetilmektedir. Dönem içerisinde çok fazla araştırma ve ürüne de kaynaklık yapmaktadır. Mimarlık ve Sanat, İşletme, Eğitim, Mühendislik, Eczacılık ve Tıp, Hukuk, Bilim fakülteleri gibi çeşitli öğretim programları sunmaktadır.
 • Melbourne Üniversitesi: 1853 yılında kurulmuştur ve Avustralya’nın en iyi üniversiteleri arasında yer almaktadır. Çok sayıda kampüsü ve araştırma merkezi bulunmaktadır. Sydney Üniversitesi gibi Melbourne üniversitesi de önemli şahısları mezun vermiştir. Bunlara ek olarak, Nobel ödüllü mezunlara da sahiplerdir. Güzel Sanatlar ve Mimarlık, Eğitim, Mühendislik, Hukuk ve Tıp gibi fakülteleri vardır.
 • Queensland Üniversitesi; Queensland Eyaleti’nin başkenti olan Brisbane kentinde bulunmaktadır. 1909 yılında kurulmuştur. Lisans, yüksek lisans ve doktora yapma şansı da sunmaktadır. Avustralya’da en iyi üniversiteler arasında dördüncü sıradadır. Üniversite hem öğretim hem de araştırma programlarını da kapsamaktadır. Fakülteleriyse İşletme, Mühendislik, Mimarlık, Sağlık ve Davranış Bilimleri, Tıp ve Bilim olarak ayrılmaktadır.

Avustralya Üniversite Ücretleri Ne Kadar?

Avusturalya, üniversite okumak için tercih edilen üniversitelerden birisidir. Avustralya’da yüksek lisans eğitim ücretleri ise yaklaşık olarak 20.000 AUD den başlar ve 60.000 AUD’ye kadar yükselir. TAFE ve DIPLOMA programlarında ise ücretler daha uygundur. Senelik ücretler 6.000 AUD’ye kadar düşebilir. Tane okullarında ise programlar yüksek lisanstan ziyade diploma programları olarak düzenlenir.

Avustralya’da Üniversite Okuma Şartları Nelerdir?

Avustralya’da üniversite okumak için bazı kriterler bulunmaktadır. Bu kriterler şu şekilde sıralanabilir:

 • Türkiye’de üniversite sınavında baraj puanını geçme,
 • Lise diplomasına sahip olma,
 • Diploma ortalamasının en az 70 olması,
 • PTE Sınavı, TOEFL veya IELTS sınavına katılma,
 • IELTS sınavından 6,0 puan alma,
 • Avustralya üniversitelerinin birinden onay daveti edinme,
 • Öğrenci vizesi çıkarma,
 • Bu şartları sağlayan öğrenciler Avustralya’da üniversite okuma şansı elde ederler.

Bunun yanı sıra İngilizce dil sınavlarına ek olarak girilen başka dil çeşitlerine yönelik sınavların sonuçları veya sertifikaları üniversitelere online başvuru sırasında iletmeniz son derece önemlidir.

Spor ile uğraşan öğrenciler sosyal yanlarını ön plana taşımak amacı ile lisans belgelerini veya eğitim dallarına ilişkin başarı belgelerini sistem üzerinden tanımlamalıdır. Böylece ek puan elde etme şansına sahip olabilirler. Üniversitelerin web adresleri üzerinden ilettiği sorulara titizlikle cevap verme ve ilgi alanlarının doğru aktarılması Avustralya’da üniversite okumak için davet alımına ilişkin olumlu sonuç alma olanağını da artırmaktadır.

Avustralya’da Okumak İçin Girmeniz Gereken Sınavlar: PTE Akademik (Academic)    

PTE Academic sınavı, Türkiye sınırları içerisinde tüm üniversitelerde yüksek lisans, doktora, MBA, yatay geçiş, birçok üniversitenin hazırlık muafiyeti gibi alanlar için uygundur. Ayrıca kamu kurumlarında memuriyet, yurt dışı için eğitim, vize ve göçmenlik başvurularında bulunmak isteyen herkes PTE Academic sınavına başvurabilir. Avustralya’da okumak için ise PTE Akademik (Academic) sınavında başarılı olmanız yeterli. Bu sınav sayesinde Avustralya’da okuma fırsatı elde edebilirsiniz. Detayları öğrenmek için buraya tıklayın!

İstanbul PTE’nin uzman kadrosu bu yazımızda sizlere “Avustralya’da üniversite okumak” hakkında bilgiler verdik. Sizler için faydalı olmasını diler, okuduğunuz için teşekkür ederiz. Daha detaylı bilgi için bizlere iletişim kanallarımızdan ulaşabilirsiniz.

 

Hemen Ara Konuşalım!