Bekliyoruz: PTE sınavını geçmek için seni de aramıza bekliyoruz.

Blog

Adım Adım Yurtdışında Üniversite Okuma Rehberi

Yurtdışı Eğitim

Adım Adım Yurtdışında Üniversite Okuma Rehberi

Son dönemlerde üniversite öğrencileri arasında yurtdışı üniversite okuma oldukça popüler. Birçok üniversite öğrencisi özellikle lisans veya doktora eğitimini yurtdışında tamamlamak istiyor. Peki yurtdışında üniversite okuma için hangi adımları uygulamalı ve ne yapmalısınız?

Yurtdışında üniversite okuma

Yurtdışında üniversite okumak hem iş alanında daha seçkin bir konuma sahip olmanızı sağlarken hem de yabancı dili geliştirme fırsatına sahip olmanıza olanak sağlar. Her sene binlerce öğrencinin eğitim almak için tercih ettikleri İngiltere ve diğer ülkeler eğitimde sundukları ayrıcalıkları ile dünya genelinde parmakla gösterilen ülkeler arasındadırlar.

Öneri İçerik: PTE Academic (Akademik) Sınavı Nedir?

Yurtdışında üniversite okumak üniversite okurken yabancı dilini geliştirmek isteyenler için sunulabilecek birçok alternatif ülke vardır. Bu ülkeler arasında en çok tercih edilenler ise aşağıdaki gibidir;

 • İngiltere
 • Amerika
 • Kanada
 • Polonya
 • Ukrayna
 • İtalya
 • Malta
 • Almanya

Bu yazımızda, bu konu hakkında merak edilen soruların cevaplarını sizin için düzenledik.

Yurtdışında Üniversite Okuma Şartları Nelerdir?

Yurtdışında üniversite okumak

Yurtdışında okumak, uzmanlık alanınızda kendinizi geliştirmenize yardımcı olacak zengin araştırma fırsatları sunan hem lisans hem de doktora çalışmalarınız için oldukça etkili fırsatlar sunar. Peki yurtdışında okuma şartları nelerdir? Yurt dışında üniversite okumak isteyen her öğrencinin   belirli şartları sağlıyor olması gerekmektedir. Bu şartlar ise aşağıdaki gibidir:

 • Yurt dışında üniversite okumak isteyen öğrencinin yeterli düzeyde İngilizce seviyesinin olması yani öğrencinin TOELF ve IELTS veya bu sınavlar ile eşdeğer olan PTE sınavından başarılı bir puan almış olması gerekir.
 • Yurt dışında üniversite okumak isteyen öğrencinin belirli bir düzeyde not ortalamasına sahip olması yani öğrenci yurtdışında üniversite lisans eğitimi almak isterse lise diploması ile lise not ortalamasının minimum 100 üzerinden 80, yüksek lisans almak   isterse üniversite   diploması ile birlikte minimum 5 üzerinden 3 olmalıdır.
 • Yurt dışında üniversite okumak isteyen öğrencinin SAT (Scholastic Aptitude Test) Skorunun olması; Yurtdışında üniversite öğreniminde gerekli olan İngilizce olarak okuma, yazma anlama, konuşma, matematik, geometri, kompozisyon yazma, yorum yapma yeteneklerini ölçen bir sınavdır.
 • Yurtdışında üniversite okumak isteyen öğrencinin aktif, sosyal ve yetenekli olmasını istemektedir. Özellikle burslu eğitim almak isteyen öğrencilerde bazı başarılar aranır.

Yukarıdaki koşulları sağlayan öğrenciler yurtdışında direkt üniversiteye yerleşebilirler. Buna ek olarak üniversitelerin istediği gerekli evraklarda sağlandığında artık yurtdışında üniversite okumanız için bir problem kalmaz.

Öneri İçerik: İngiltere’de Üniversite, Yüksek Lisans veya Doktora Okumanız için 3 Neden

5 Adımda Yurtdışında Okuma

Yurtdışında okumak için bilmeniz gereken diğer kriterler ise aşağıdaki gibidir:

1. Hangi Alanda Eğitim Alacağınıza Karar Verin

Yurtdışında eğitim almak isteyen kişilerin bu eğitim için bir ülke seçmeden önce mutlaka kapsamlı bir araştırma yapmış olmaları gerekir. Öncelikle hangi alanda eğitim almak istediğinize karar vermelisiniz. Bu şekilde hangi üniversitelerde eğitim alabileceğinizi de belirleyebilirsiniz.

2.Okumak İstediğiniz Ülkelerin Listesini Oluşturun

Okumak istediğiniz ülkelerin bir listesini oluşturmak hem bilinçli ülke ve üniversite seçmenize hem de ülkeler hakkında detaylı bilgilere sahip olmanıza yardımcı olur.

3.Yurtdışı Eğitim Danışmanlıkları ile Görüşün

Kapsamlı ve belirli araştırmalarınızdan sonra daha detaylı bilgilendirme açısından çeşitli eğitim danışmanlıkları ile görüşebilirsiniz. Bu şekilde birebir bilgilendirme almanız karar verme aşamasında sizler için oldukça faydalı olacaktır.

4.Burs Programlarını Araştırın

Yurtdışında üniversite okumak Türkiye’de okuma durumuna kıyasla biraz daha maliyetli olabilmektedir. Bu açıdan Üniversitelerin burs programlarını araştırmak hem daha uygun bir bütçe ile üniversite okumanıza hem de eğitim hayatınızda cv’nizi olumlu etkileyeceğinden oldukça faydalı olacaktır.

5.Resmi Evraklarınızı Hazırlayın

Yurtdışında üniversite okumak için yukarıda da bahsettiğimiz gibi çeşitli evrakları hazırlamanız gerekir. Bu evraklar ise aşağıdaki gibidir:

 • Lise ya da üniversite diploması (Yüksek lisans için üniversite diploması şart)
 • İngilizce transkript
 • İlgili üniversitenin Online başvuru formu
 • Motivasyon mektubu
 • Referans mektupları (3 adet yeterli)
 • Finansal dökümler
 • TOEFL, ILETS ve PTE sınav sonuçları
 • SAT skoru (bazı üniversiteler istemeyebilir)

Yurtdışı Eğitim için İstanbul PTE ile Sınava Hazırlanın

PTE Academic sınavı, eğitim ve göç uygulamaları için dünya çapında kabul edilen, dört iletişim becerisini değerlendiren bir dil testidir. Kanada, İngiltere, ABD ve Avustralya gibi yerli dili İngilizce olan ülkelerde okumak isteyen öğrenciler çoğunlukla PTE Academic sınavına başvurmaktadır. Ayrıca çalışma veya göçmenlik amaçlarıyla Avustralya veya Yeni Zelanda vizesi almak isteyenler de PTE Academic Sınavına başvurabilirler.

PTE Academic sınavı, Türkiye sınırları içerisinde tüm üniversitelerde yüksek lisans, doktora, MBA, yatay geçiş, birçok üniversitenin hazırlık muafiyeti gibi alanlar için uygundur. Ayrıca kamu kurumlarında memuriyet, yurt dışı için eğitim, vize ve göçmenlik başvurularında bulunmak isteyen herkes PTE Academic sınavına başvurabilir.

Anadili İngilizce olan ülkelerde yüksek lisans ve sertifika programına katılmanızı sağlayan PTE sınavına başvurmak için buraya tıklayın!

İstanbul PTE’nin uzman kadrosu olarak bu yazımızda sizlere “Yurtdışında üniversite okuma” konusu hakkında bilgiler verdik. Sizler için faydalı olmasını diler, okuduğunuz için teşekkür ederiz. Daha detaylı bilgi için bizlere iletişim kanallarımızdan ulaşabilirsiniz.

 

Hemen Ara Konuşalım!