Bekliyoruz: PTE sınavını geçmek için seni de aramıza bekliyoruz.

Blog

Evde PTE Academic sınavına nasıl hazırlanırım?

PTE Sınavına Hazırlık

Evde PTE Academic sınavına nasıl hazırlanırım?

İster evden eğitim almakta yeni olun, ister bu konuda öz disiplin ve özveri ile uzmanlaşmış olun, PTE hazırlığınızda koyduğunuz hedefi yakalayabilmek için bazı ipucu ve önerileri sizin için hazırladık. PTE Academic test gününüz geldiğinde sınava hazır olmak için tavsiyelerimizi takip edin.

Bir Çalışma Planınız Olsun

Evde kendi kendinize çalışırken iyi bir çalışma planına sahip olmak çok işinize yarayacaktır. PTE çalışma planınızı ve eğitim yolunuzu İstanbul PTE ile ücretsiz olarak belirleyebilirsiniz.

https://istanbulpte.typeform.com/to/VaaP6c

Çalışma planı sizin ilk basamağınız!

Günde kaç saat ders çalışmak gerekir?

Haftada 4-5 gün, 1,5 ila 3 saat çalışmanızı önermekteyiz. Bu süreyi İngilizce seviyenize ve hedefinize göre birlikte belirliyoruz. Testten almak istediğiniz puanı alma şansınızı en üst seviyeye çıkarmak ve başarılı bir sınav hazırlık dönemi geçirmek için PTE sınavına minimum 4-6 hafta hazırlanmanız gerekecektir.

PTE Academic test soruları dışında başka nelere çalışmalısınız?

İstanbul PTE olarak, çalışma süreniz boyunca PTE kurs materyallerimizle daima yanınızdayız! Ancak dil becerilerinizi geliştirmek için yararlı olan ve sınav başarısını yükseltmeye yardımcı olacak başka kaynaklar da vardır. İşte önerilerimizden bazıları:

 • Akademik metinleri kullanarak her gün 30 dakika okuma yapın. Bazı mükemmel haberleri ve güncel olayları bulabileceğiniz web siteleri Science Daily ve The Conversation gibi. Okurken sınıflarda uyguladığımız metin özetleme, kelime dağarcığı oluşturma, dilbilgisi analizi, noktalama işaretleri ve yazım hataları gibi farklı beceriler üzerinde çalışın.
 • Dinleme yetinizi geliştirmek, kelime hazinesini geliştirmek ve ana fikirleri özetlemek için günde 30 dakika dinleme pratiği yapın. TED konuşmalarını dinleyin (3’er dakikalık TED Konuşmaları ideal olacaktır). BBC radyo ve hoşunuza giden diğer podcast’leri de dinlemeyi ihmal etmeyin.

 

Dengenizi Koruyun

Bir hedefe ulaşmak için yoğun bir çalışma planı yaptığımızda, bu plana sadık kalabilmek için  kendimize de iyi bakmamız gerekir. Böylece beynimizi daha az yorar ve motivasyonumuzu kaybetmeyiz. PTE hazırlık döneminizde dengenizi korumanıza yardımcı olacak birkaç ipucu:

 • Her 30-45 dakikada bir vücudunuzu ve zihninizi yenilemek için ayağa kalkın, gerinin ve bilgisayardan birkaç dakika uzaklaşın.
 • Bol bol su için ve sağlıklı, taze yiyecekler tüketin. Çok çalışmak çok fazla enerji tükettirir. Bu nedenle çalışmanızı devam ettirmek için hem beyninize hem de vücudunuza su, vitamin ve gerekli diğer tüm besinleri almak önemli olacaktır. Kendinize su içmeyi hatırlatmak için bir zamanlayıcı ayarlayın ve hızlı bir atıştırmalık için kuru ya da taze meyveleri elinizin altında tutun.
 • Yorgun hissettiğinizde dinlenin. Konsantrasyonunuz için 20 dakikalık bir şekerleme iyi gelecektir.
 • Egzersiz için kendinize bir program yapın. 10-20 dakikalık kısa bir yürüyüşe çıkın, biraz yoga yapın veya çevrimiçi bir fitness dersine katılın – birbirinden harika egzersizler var – ya da hafif açma&germe ve nefes egzersizleri yapın. Bunların hepsi etkili bir çalışma için son derece faydalı olacaktır.
 • Yorgun hissettiğinizde dinlenin. Konsantrasyonunuz için 20 dakikalık bir şekerleme iyi gelecektir!

Destek için bize ulaşın- sizin için buradayız!

İstanbul PTE öğrencisi olarak avantajlı destek sistemimize ulaşabilirsiniz.

Öğrenci Destek Ekibimiz sorularınızı yanıtlamak, tavsiyelerde bulunmak ve bu zor günlerde size rehberlik sağlamak için 7/24 sizlerle beraberiz. Ekibimize info@istanbulpte.com adresine e-posta göndererek ulaşabilirsiniz.

Uzman eğitmenlerimiz ile bire-bir dersler için rezervasyon yaptırın. Bu eğitimler Zoom üzerinden gerçekleştirilir ve evde hazırlanırken kişisel geri bildirim, çalışma yardımı ve rehberlik almanız için mükemmel bir yol sunar. Alanlarında yüzlerce saatlik tecrübeye sahip eğitmenlerimiz her bir öğrenciyi kendi ihtiyaçlarına göre hedefe hazırlar.

Evde eğitim alıyor olsanız bile yalnız olmadığınızı unutmayın! Sosyal medya kanallarımız aracılığıyla veya şu adresten info@istanbulpte.com e-posta göndererek istediğiniz an ulaşabilirsiniz.

Istanbul PTE Youtube sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz.

Büyük resmi hatırla ve her küçük adımı kutla!

PTE Akademik sınavı için çalışmak hayatınızda sınırlı bir süre için yapacağınız bir şeydir, sonsuza dek sürmeyecek.

Dilbilginizi, konuşmanızı ve kelime bilginizi geliştirerek hedefinize ulaştığınızda sıkı çalışmanızın karşılığı olarak kendinize güven, tatmin vs. oluşacak tüm olumlu duygulara odaklanın.

Gününüze tüm bu tavsiyeleri izleyerek bir çalışma takvimi ile başlayın. Gününüzün sonunda başardıklarınızı düşünün, kendinizi tebrik edin. “Çok çalıştım ve harika bir iş çıkardım” cümlesini kendinize söyleyin.

En önemlisi, PTE hedefinize ulaştığınızda hayatınızın ne kadar harika olacağını hayal edin!

Mutlu eğitimler!

İstanbul PTE Ailesi

Yorum (6)

 1. Eren Sagturk

  En sonunda açıklayıcı bir yazı buldum, elinize sağlık hocam! Cheers:)

  Nisan 25, 2020 at 10:07 am
  1. İstanbul PTE

   Teşekkürler 🙂 Daha detaylı bilgi almak için bize info@istanbulpte.com adresine e-mail gönderebilir ya da 0536 222 6836 telefon numaramızdan direkt olarak ulaşabilirsin. İyi çalışmalar!

   Nisan 27, 2020 at 10:30 am
 2. Nevzat Vural

  Hocam hazırlık okuyan öğrenciler olarak evlerde sıkılmaya başladık 🙁 Online Eğitimlere ne zaman başlıyosunuz?

  Nisan 25, 2020 at 10:08 am
  1. İstanbul PTE

   Merhaba Nevzat, İstanbul PTE Online altyapı çalışmalarımızı tamamladık. Online Canlı Eğitimlerimize 2 hafta önce başladık, artık kendi çalışmalarınızı yapabileceğiniz, en güncel sorulara ulaşabileceğiniz platformumuzu da hayata geçirdik. Bekleriz! 🙂

   Nisan 27, 2020 at 10:33 am
 3. Duygu Pekkıyıcı

  Kendime 1-2 aylık çalışma programı yaptım, yukardaki formu da doldurdum. Yardımcı olursanız sevinirim.

  Nisan 25, 2020 at 7:33 pm
  1. İstanbul PTE

   Merhaba Duygu, formun bize ulaştı. E-mail adresine çalışma programı oluşturma bilgilerini gönderdik. İyi çalışmalar! 🙂

   Nisan 27, 2020 at 10:53 am

Yorum

Hemen Ara Konuşalım!