Bekliyoruz: PTE sınavını geçmek için seni de aramıza bekliyoruz.

Blog

PTE Academic Sınav Formatı Hakkında

PTE Sınav Formatı

PTE Academic Sınav Formatı Hakkında

PTE Academic sınavı katılımcıların İngilizce dil becerilerini değerlendiren yapay zeka tarafından ölçümlenen high-stakes sınav kategorisinde olan bir İngilizce dil yeterlilik sınavıdır. Günlük hayatta İngilizce’yi aktif olarak kullanan kişilerin de sınav hazırlığından eksik kalmaları durumunda normalde alabilecekleri puandan çok daha az puan aldıkları görülmektedir.

Bu içeriğimizde size PTE Academic Sınav Formatı hakkında bilgiler paylaşacağız. Siz de PTE hazırlık sürecini daha verimli geçirmek ve hedeflediğiniz puana ulaşmak için bu yazıyı okuyabilirsiniz.

Test Hakkında

Yaklaşık 2 saat süren PTE sınavının 3 ana bölümü vardır:

Konuşma & Yazma, Dinleme ve Okuma. Test içerisinde çoktan seçmeli sorulardan, makale yazma ve yorumlamaya kadar yirmi farklı soru tipi bulunur.

PTE Academic sınavında derslerden alıntılar duyacak, grafikleri ve çizelgeleri görebileceksiniz. PTE sınavında dünyanın her yerinden farklı aksanlarla karşılaşabilirsiniz. Bazen İngiliz aksanı bazen Amerikan aksanı bazen de Üniversitede ders anlatan bir Filipinli hocadan ders kayıtları duyabilirsiniz. Bu da sınavın ne kadar uluslararası özellikler taşıdığının kanıtıdır.

Bu içeriğimizde size PTE Academic sınavı Sınav Formatı hakkında bilgiler paylaşacağız.

                                                             PTE Academic – Test Format

PTE Academic: Konuşma ve Yazma (Bölüm 1)

Süre: 77 – 93 dakika

Bölüm 1’de Konuşma ve Yazma becerileriniz test edilecektir. Bu bölüme verilen süre 77-93 dakikadır.

 • Personal Introduction: Bu bölümde soruları okumak ve cevap hazırlamak için yaklaşık 25 saniye verilecektir. Yanıtınızı kaydetmek için 30 saniye daha ayrılmıştır. Cevabınızı yalnızca bir kez kaydedebilirsiniz. Ancak bu soru tipi puanlanmaz, başvurulan kurum istediği takdirde bir rapor talep edebilir.
 • Read Aloud: Ekranda gözüken metni okuyarak, paragrafı 30-40 saniye içinde sesli olarak kaydetmeniz istenir. 3 saniyeden uzun süre sessiz kalırsanız kayıt duracaktır.
 • Repeat Sentence: Bir cümle duyarsınız. Sizden istenen cümleyi tekrarlamanız gerekir. Anlaşılır bir şekilde konuşmalısınız. Cevabınızı sadece bir kere kaydedebilirsiniz.
 • Describe Image: Ekranda bir resim, istatistik, grafik görürsünüz. Görüntüyü anlamak için 25 saniye verilir, daha sonra görüntüyü 40 saniye içinde açıklayarak yanıtınızı kaydedersiniz. Cevabınızı sadece bir kere kaydedebilirsiniz.
 • Re-tell Lecture: Dersi dinledikten ya da seyrettikten sonra dersi kendi cümlelerinizle yeniden anlatacaksınız. Ses dosyası sona erdikten sonra hazırlanmak için 10 saniye süreniz vardır. Ses dosyası çalarken size sağlanmış olan silinebilir not defterine notlar almalısınız.
 • Answer Short Question:Duyduğunuz soruya bir ya da iki kelimeyle cevap vermeniz beklenir. Bir quiz gibi düşünebilirsiniz.
 • Summarize Written Text: Verilen metni okuduktan sonra özetini 5 – 75 kelime olan bir cümle olarak yazmanız gerekir. 10 dakika içinde tamamlanması beklenmektedir.Sınavda 2-3 adet gelmektedir.
 • Write Essay: Verilen bir konu hakkında 200-300 kelimelik Opinion Essay yazmanız gerekir. Yazmak için 20 dakika süre verilir. Ekranın altındaki sayı yazdığınız kelime sayısını gösterir. En az 200, en fazla 300 kelime yazdığınızdan emin olmalısınız.

PTE Speaking ve PTE Writing ile iligili videolarımıza buradan ulaşabilirsiniz.

PTE Speaking Test

PTE Academic Bölüm 2: Okuma (Reading)

Süre: 32 –  41 dakika

Bölüm 2’de okuma becerileriniz test edilmektedir. Çoktan seçmeli, yeniden sıralı paragraflar ve boşlukları doldurmak gibi farklı yanıt biçimleri, İngilizce bilgileri okuma, yazma yeteneğinizi test etmek için tasarlanmıştır. PTE Academic entegre bir beceri testi olduğundan, testin bu bölümündeki bir öğe türü yazma becerilerini de değerlendirir.

 • Reading & Writing Fill in the Blanks: Busoru tipi için listeden en uygun kelimeleri seçmeniz gerekir. Bazı eksik sözcükleri içeren bir metin bulunur. Her boşluğun yanında, açılır listeye sahip bir düğme vardır. Bu boşluğa ilişkin seçeneklerin açılır listesini görmek için bu düğmeyi sol tıklayın. Boşluğu en iyi doldurduğunu düşündüğünüz kelimeyi seçmelisiniz.
 • Multiple Choice, Multiple Answer: Verilen metni okuduktan sonra, birden fazla yanıt seçerek metnin içeriği veya tonu hakkında çoktan seçmeli soruyu cevaplamanız beklenir.
 • Re-order Paraghraphs: Cümleler ekranda rastgele bir sırayla görünür. Cümleleri doğru sırayla orijinal sırasında yerleştirmeniz gerekir.
 • Fill in the Blanks: Paragrafı okuduktan sonra verilen kelimeleri verilen boşluklara yerleştirerek soruyu cevaplamanız beklenir. Boşlukları doldurmak için kelimeleri aşağıdaki kutudan sürüklemeniz gerekir.
 • Multiple Choice, Single Answer: İçerisinde bazı kelimelerin eksik olduğu bir okuma parçası bulunmaktadır. Verilen metni okuduktan sonra, bir yanıt seçerek metnin içeriği veya tonu hakkında çoktan seçmeli bir soruyu cevaplamanız gerekir.

PTE Speaking ve PTE Writing ile iligili videolarımıza buradan ulaşabilirsiniz.

PTE Reading Test

 PTE Academic Bölüm 3: Dinleme (Listening)

Süre: 45 – 57 dakika

Bölüm 3: 8 farklı soru tipinden oluşur. Her ses veya video klibi yalnızca bir kez duyarsınız, bu yüzden dikkatlice dinlemelisiniz. Bu sürede size verilen plastik not defterine not alabilirsiniz.

 • Summarize Spoken Text: 60-90 saniyelik bir ders ya da röportaj duyarsınız. Dinlerken düzgün bir şekilde not tutmanız gerekir. Daha sonra 10 dakika süre içerisinde sizden 50-70 kelimelik bir özet yazmanız beklenir. Özetinizi yazmak için 10 dakikanız vardır. Ekranın altında yazdığınız kelime sayısını gösterir. En az 50, ancak en fazla 70 kelime yazdığınızdan emin olmalısınız.
 • Multiple Choice, Multiple Answer: Bir ses kaydı dinledikten sonra not alıp, birden fazla yanıt seçerek kaydın içeriği veya tonu hakkında çoktan seçmeli bir soruyu cevaplayın.
 • Fill in the Blanks: Ekranda birkaç boşluk içeren bir kayıt metni gösterilir. Kaydı dinlerken her boşluğa eksik kelimeyi yazmalısınız. Ses kaydı kendiliğinden çalmaya başlar. Ses kaydını sadece bir kez dinleyebilirsiniz.
 • Highlight Correct Summary: Verilen ses kaydını dinledikten sonra, kaydı en iyi özetleyen paragrafı seçmelisiniz. Birkaç olası yanıt seçeneği bulunur, ancak yalnızca bir tanesi doğrudur. Önce dinlemeniz, silinebilir not tahtasına notlar almanız ve ardından özetleri okumanız önerilir.
 • Multiple Choice, Single Answer: Bir ses kaydı dinledikten sonra, bir yanıt seçerek kaydın içeriği veya tonu hakkında çoktan seçmeli bir soruyu cevaplarsınız. Seçtiğiniz seçenek sarı renkle vurgulu hale getirilir.
 • Select Missing Word: Ses kaydındaki son kelime veya kelime grubu bip sesiyle değiştirilmiştir. Kaydı tamamlamak için en uygun seçeneği seçmelisiniz. Ses kaydı otomatik olarak çalmaya başlar ve ses kaydını yalnızca bir kez dinleyebilirsiniz.
 • Highlight Incorrect Word: Bu öğe türü için ses kaydının bir transkripti sunulur, ancak transkript bazı hatalar içerir. Dinlerken ve okurken metindeki konuşmacının söylediklerinden farklı olan kelimeleri seçmeniz gerekir.
 • Write from Dictation: Bu öğe türü için bir cümle duyarsınız. Cümleyi ekranın altındaki yanıt kutusuna yazmanız istenir. Ses kaydı otomatik olarak çalmaya başlar. Ses kaydını yalnızca bir kez dinleyebilirsiniz. Ses kaydı çalarken sağlanan silinebilir not defterinde notlar alabilirsiniz. Yazdığınız cümleri kontrol etmeyi unutmayın.

PTE Speaking ve PTE Writing ile iligili videolarımıza buradan ulaşabilirsiniz.

PTE Listening Test

Sınav hazırlığı için soru tiplerini, metodlarını öğrenmeli ve bol bol tekrar etmelisiniz!

İSTANBUL PTE olarak size PTE sınavı hazırlık sürecinde yardımcı olmaktan daima mutluluk duyarız. Sınav hazırlık planlarınızla ilgili ayrıntılı bilgi almak için  iletişim sayfamızda bulunan numaradan bizimle irtibata geçebilirsiniz. Yine iletişime geçmek için sitemizde bulunan “Konuşalım mı?” alanından bize yazarak PTE hakkında dilediğiniz konuda bilgi edinebilirsiniz.

Bu içeriğimizde size PTE sınavı hazırlık süreciniz için bilgiler vermeye çalıştık. PTE sınavına nasıl hazırlanmanız gerektiğine yardımcı olabilmek için İSTANBUL PTE olarak her zaman yanınızda olacağız.

Yorum (6)

 1. Selen Gozer

  Çok faydalı bir içerik!!! Tesekkürler

  Nisan 18, 2020 at 6:22 pm
  1. İstanbul PTE

   İyi çalışmalar 🙂

   Nisan 20, 2020 at 6:49 am
 2. Kadir Uysal

  Sınava çalışmaya başlamadan önce sınav formatıyla ilgili kaynak arıyordum. Çok teşekkürler! Sitedeki formu da doldurdum, haber bekliyorum.

  Nisan 25, 2020 at 7:43 pm
  1. İstanbul PTE

   Teşekkürler Kadir!

   Eylül 1, 2020 at 10:13 pm
 3. Aziz

  Sınav hakkında okuduğum en detaylı blog olmuş, elinize sağlık

  Mayıs 15, 2021 at 7:07 pm
  1. Berk Kavas

   Teşekkürler! Sen bir de derslerimizi dene 🙂

   Haziran 2, 2021 at 9:29 pm

Yorum

Hemen Ara Konuşalım!