Bekliyoruz: PTE sınavını geçmek için seni de aramıza bekliyoruz.

Blog

İngilitere’de Üniversite Okumak

Yurtdışı Eğitim

İngilitere’de Üniversite Okumak

İngiltere, çok kültürlü bir ülke olması sayesinde üniversite öğrencileri arasında oldukça popüler ülkelerden biridir. Birçok üniversite öğrencisi özellikle İngiltere’de lisans ya da doktora eğitimi almak ister. Genel olarak İngiltere’de üniversite okumak birçok avantaj sağlamaktadır.

İngiltere’de üniversite okumak, kendinizi geliştirmenize yardımcı olacak oldukça etkili fırsatlar sunar. Harika öğrenci yaşam tarzından tarihi üniversitelere ve daha fazlasına kadar, Birleşik Krallık’ta eğitim almanın uluslararası öğrenciler için mükemmel bir seçim olmasının çok çeşitli nedenleri vardır. Peki neden İngiltere’de üniversite okumak son derece önemlidir? Bu yazımızda, bu konu hakkında merak edilenleri tüm detayları ile sizlerle paylaşacağız.

İngiltere’de Üniversite Okumanın Şartları Nelerdir? 

İngiltere’de de üniversite okumak için bazı kriterleri karşılamanız gerekir. Özel eğitim kurumlarının yanı sıra birçok üniversite de bünyesinde Foundation Year sunar. Bir öğrencinin Foundation programlarıyla kabul alması için minimum 50 PTE skoru elde etmesi kriteri göz önüne alınır. Bu programlar ile lisans eğitiminizi ve yüksek lisansınızı hazırlık eğitimi alarak desteklemeniz mümkündür. Genel olarak İngiltere’deki üniversitelerine giriş şartları ise aşağıdaki gibidir:

  1. Yeterli düzeyde İngilizce Dil seviyesi (PTE Sınavı)
  2. Belirli bir seviyenin üstünde lise diploma not ortalaması
  3. Ders dışı aktiviteler ve CV
  4. A+ ve IB Diplomasına sahip olmak

İngiltere’de Üniversite Okumak için Dil Yeterliliği Gerekli mi?   

İngiltere’de üniversite okumak isteyen ve anadili İngilizce olmayan her öğrenci, başvuru sürecinde İngilizce bilgisine dair bir dil yeterlilik sınavına girmelidir. Her üniversite, giriş için çeşitli İngilizce dil yeterlilik sınavını kabul eder. Her üniversitenin istediği yeterlilik puanları ise değişiklik gösterir. Bu yüzden başvuru sürecinde mutlaka istenilen puanlara dikkat etmelisiniz. Bunun yanı sıra dil yeterlilik sınavında o puanı ya da daha fazlasını aldığınıza emin olmanız gerekir.

İngiltere’de Üniversite Eğitimi Kaç Yıl?       

İngiltere’de üniversite eğitimi kaç yıl konusu da oldukça merak edilen konulardan birisidir. İngiltere’de üniversite okumak yaklaşık olarak 3 sene sürmektedir. Lisans eğitim programları normalde 3 yıl olmakla birlikte bazı programlar eğitim süresi kapsamında 1 yıllık staj imkânı da sunar. Böylelikle lisans eğitimi 4 yıla sürer. Bu programlar “Sandviç Program” olarak adlandırılmaktadır.

Tıp, diş hekimliği, mimarlık gibi programlar bu genellemenin dışında olup eğitim süreleri 5-6 yıla kadar uzar. Eğitim programları her sene eylül- ekim gibi başlar. Bazı üniversitelerde ocak- şubat başlangıçlı programlar da mevcuttur. İngiltere’de üniversite eğitimi belirli ana başlıklar altında toplanır.

İngiltere’de Üniversite Okumak için Ne Yapmalıyım?

İngiltere’de üniversite okumak uygulamanız gereken birçok kriter bulunmaktadır. Üniversite okumak denilince akla ilk gelen ülkelerden biri de İngiltere’dir. Bunun nedeni ise İngiltere’nin başka ülkelerden gelen üniversite öğrencilerine diğer ülkelerin sağlayamadığı imkanları sağlamasıdır. Örneğin; İngiltere’de lisans eğitimi aldığınız süre boyunca part time çalışma iznine sahip olursunuz. Ayrıca İngiltere üniversiteleri, mezun olan öğrencilerine mezuniyetlerinin hemen ardından full time çalışma izni de sunar. İngiltere’de üniversite okumak için gereken şartlar ise aşağıdaki gibidir:

Akademik Yeterlilik

AP (Advanced Placement), A Level (Advanced Level) ya da IB (Uluslararası Bakalorya), lise diploması denkliklerinden birine sahip olmanız gerekir.

Yeterli düzeyde İngilizce Dil seviyesine sahip olmak (PTE Academic)

  • Belirli bir seviyenin üstünde lise diploma not ortalaması
  • Ders dışı aktiviteler ve CV
  • A+ ve IB Diploması

Vize Başvurusu

İngiltere’de üniversite okumak isterseniz başvurunuz kabul edildiğinde almanız gereken vize türü Tier 4’tür. Bu vizeye başvuruda bulunmak için bazı şartları yerine getirmeniz gerekir. Bu şartlar; gerekli evraklar ve yaşam masraflarınız üzerine belirlenmiş maddi birikimlerden oluşur.

YÖK Denkliği

İngiltere’de üniversite okumak için başvuru yapacaksanız okulunuzda YÖK denkliğinin olup olmadığını önceden kontrol etmeniz oldukça önemli bir noktadır. Aslında İngiltere üniversiteleri arasında öğrencilerin tercih ettiği çoğu okulda YÖK denkliği mevcuttur. Buna rağmen bu durumu önceden kontrol etmeniz gerekir.

İngiltere’de üniversite okumak isteyen öğrencilerin, başvurucu sürecinden önce yapılması gerekenleri araştırması son derece önemlidir. Bunun yanı sıra bu araştırmalarınızı profesyonel bir yardım ile desteklemeniz de daha faydalı olacaktır. İngiltere eğitim sistemi ve yurt dışından öğrenci kabul etme koşulları biraz karışık olabilir. İngilizce seviyenizin yeterli ve akıcı olması son kabul onayı için size avantaj sunar. Gerekli olan IELTS /TOEFL puanınızda başvuru aşamasında en önemli kriterlerden bir diğeridir.

İngiltere’de üniversite eğitimine karar verdiyseniz İstanbul PTE ile iletişime geçebilirsiniz. İstanbul PTE, yeterlilik ve tercihlerinize uygun bir akademik plan çerçevesinde başvuru süreçlerinizi başarıyla yönlendirir.

PTE (Pearson Test of English) sınavı, sınava giren kişinin İngilizce dil bilgisini anlamak için hazırlanmış, dildeki dört beceriyi ölçen, üç aşamalı, bilgisayar tabanlı bir sınavdır. PTE sınavında anadili İngilizce olmayan kişinin konuşma, dinleme, yazma ve okuma becerileri test edilmektedir. Uluslararası ve ulusal geçerliliği olan bu sınavın tarihlerinin esnek olması sınava hazırlanma sürecinizi kolaylaştırdığı gibi kısa süre içinde sınava girme şansını arttırmaktadır. PTE sınavının 2 yıl geçerliliğinin olması ve sınırsız sonuç belgesi alınabilmesi de yine tercih sebebi olmaktadır.

PTE Academic sınavını ülke dışındaki ve içindeki birçok okul İngilizce hazırlık atlama sınavı olarak kabul etmektedir. Bu okulların tam listesi için Pearson’ın web sitesine göz atabilirsiniz. Bunun yanı sıra yurtdışındaki birçok üniversitede bu sınavı kabul etmektedir.

İstanbul PTE uzman kadrosu ile bu yazımızda sizlere “İngiltere’de üniversite okumak ve gerekli şartlar” konusu hakkında bilgiler verdik. Sizler için faydalı olmasını diler, okuduğunuz için teşekkür ederiz. Daha detaylı bilgi için bizler ile iletişime geçebilir ya da iletişim kanallarımızdan bize ulaşabilirsiniz.

 

 

 

Hemen Ara Konuşalım!