Bekliyoruz: PTE sınavını geçmek için seni de aramıza bekliyoruz.

Blog

PTE Academic Sınavıyla Jean Monnet Bursu

PTE Akademi / Yurtdışı Eğitim

PTE Academic Sınavıyla Jean Monnet Bursu

Jean Monnet Bursu Türkiye’nin Avrupa Birliği (AB)’ne tam üyelik hedefi çerçevesinde, AB müktesebatı konusunda bilgi sahibi kişi sayısının artırılmasını ve gerekli idari kapasitenin geliştirilmesini hedefleyen bir programdır.

AB tarafından finanse edilen bir proje olan Jean Monnet Burs Programı, AB alanındaki uzmanların sayısını artırmayı ve Türkiye’nin AB müktesebatının etkin bir şekilde uygulanması için Türkiye’nin idari kapasite geliştirme çabalarını desteklemeyi amaçlamaktadır. Jean Monnet Bursu, Türkiye’nin AB’ye tam üyelik müzakere süreci çerçevesinde, AB müktesebatına ilişkin alanlarda uzmanlaşmış kişilerin sayısını artırmayı ve böylece Türkiye’nin idari kapasite geliştirme çabalarını desteklemeyi amaçlamaktadır.

Jean Monnet Burs Programı Nedir?

Jean Monnet Burs Programına Kimler Katılabilir?

Jean Monnet Burs Programına Kamu sektörü çalışanları, özel sektör ve sivil toplum kuruluşu çalışanları, üniversite son sınıf öğrencileri, yüksek lisans ve doktora öğrencileri ile üniversitelerin akademik ve idari personeli başvuru yapabilir.

Ayrıca bazı İngilizce sınavlarından alınan derecelere göre başvuru yapılabilir. Bu sınavlardan biri de PTE Academic Sınavıdır. PTE Academic sınavından en az 58 puan alanlar Jean Monnet Bursu için başvuruda bulunabilirler. Yabancı dil yeterlilik belgesinin son başvuru tarihine kadar iletilmiş olması gerekir.

Jean Monnet Burs Programı için her yıl bir duyuru metni yayımlanır. Bu bursa aday olan bireyler, başvuru koşullarına ilişkin bilgi almak üzere söz konusu duyuruyu detaylı bir şekilde incelemelilerdir.

Jean Monnet Bursu Ne Kadar?

Bu Bursun kapsamı şöyledir:

  1. Okul ücreti (okul ücretinin 20.000 Avro’ya kadar olan bölümü),

  2. Yaşam giderleri (yeme-içme, konaklama, iletişim, yerel ulaşım, kültürel faaliyetler)

  3. Çeşitli masraflar için bir defaya mahsus sabit ödenek (3000 Avro) (vize-pasaport, eğitim materyali, seyahat, çalışma ziyareti, yerel makamlara kayıt, sağlık ve sigorta ile her türlü vergi ve benzeri masraflar için kullanılması gereken ödeme).

Burslar aylık olarak ödenmemektedir. Burs miktarının %90’ı sözleşmeler imzalandıktan sonra, geriye kalan %10’u ise eğitim programı tamamlanıp kapanış işlemleri yapıldıktan sonra ödenmektedir.

Jean Monnet Bursu yalnızca burs alan kişinin masraflarını karşılayacak düzeydedir. Kişi, ailesi ile gidecek olursa ek bir ödenek sunulmamaktadır. Ayrıca eğitimini başarıyla tamamlayamayan veya sözleşme yükümlülüklerini yerine getirmeyen adaylardan, aldığı bursun tamamını veya bir kısmını iade etmesi de istenmektedir.

Jean Monnet Bursu Başvuru Tarihleri

Jean Monnet Burs Programının 2023-2024 akademik yılına ilişkin başvurular 12 Eylül 2022 tarihinde başlamıştır. Başvurular 15 Kasım 2022 tarihinde sona erecektir.

PTE Academic sınavından en az 58 puan alanlar Jean Monnet Bursu için başvuruda bulunabilirler.

İstanbul PTE’nin uzman kadrosu olarak bu yazımızda sizlere “PTE Academic Sınavıyla Jean Monnet Bursu” hakkında bilgiler verdik. Sizler için faydalı olmasını diler, okuduğunuz için teşekkür ederiz. Daha detaylı bilgi için bizlere iletişim kanallarımızdan ulaşabilirsiniz.

Hemen Ara Konuşalım!