Bekliyoruz: PTE sınavını geçmek için seni de aramıza bekliyoruz.

Blog

Yurtdışında Çalışmak İstiyorum Ne Yapmalıyım?

Yurtdışı Çalışma

Yurtdışında Çalışmak İstiyorum Ne Yapmalıyım?

Yurtdışında çalışma isteği, son yıllarda oldukça yaygın. İş hayatlarında kendilerini daha iyi geliştirebilecekleri, daha iyi çalışma koşullarında yaşamlarını sürdürebilecekleri ülkelere gitmek isteyen bireylerin akıllarında çok sayıda soru işareti var. Yurtdışında çalışmak istiyorum diyenler için en çok merak edilen soruları sizler için yanıtlıyoruz. 

Yurtdışında Hangi Meslekler Yapılabilir? 

Yurtdışında çalışmak isteyenlerin cevap aradıkları soruların başında, gittikleri ülkelerde hangi meslekleri yapabilecekleri yer alıyor. Esasında yurtdışında da Türkiye’de yapılabilen her meslek dalında çalışabilmek mümkün. Ancak yabancı ülkelerin ihtiyaç duydukları bazı meslek dalları diğerlerine göre daha avantajlı olabiliyor ve dönemsel olarak değişebiliyor.

Doktor 

Bir doktorun yetişme, uzmanlık eğitimi olmadığında bile en az 6 yıl. Uzmanlık süreçleri ile bu süreç 10 yılı bulabiliyor. Bu yüzden de doktorlar yurtdışında çalışmayı düşünenler arasında bir adım daha önde. Almanya, İsveç ve Hollanda son yıllarda Türk doktorların en çok tercih ettikleri ve kolayca çalışma izni alabildikleri ülkeler. Üstelik tıp eğitiminin içeriği tüm dünyada hemen hemen aynı olduğu için yurtdışında çalışmak istiyorum diyen doktorlar için ek bir entegrasyon ve denklik eğitimi kısa sürede işlem görebiliyor. 

Bununla beraber, gideceğiniz ülkeler eğer İngiltere, Amerika, Avustralya, Yeni Zelanda gibi ana dili İngilizce olan ülkeler ise sizden “İngilizce Dil Skoru” isteyebiliyorlar. Burada OET sınavıyla beraber PTE Academic sınavının da çoğunlukla geçerli olduğunu görebiliyoruz.

Yazılımcı 

Son yılların en popüler mesleklerinden olan yazılım mühendisliği, bilgisayar mühendisliği ve bilişimle alakalı diğer meslekler de yurtdışında çalışabilmek için avantaja sahip. Dünyanın büyük bir hızla dijitalleştiği göz önünde bulundurulduğunda, gelecek yıllarda da yazılımcılara duyulan ihtiyaç azalacak gibi görünmüyor.

Yazılımcıların kullandıkları kodlama dilleri de gelişmiş ülkelerin çoğunda ortak olduğu için, ayrı bir entegrasyon eğitimi bu meslekte de söz konusu değil. Fakat son yıllarda artan oranda mesleğimde iyiyim ama ne yazık ki İngilizcemi geliştirmek istiyorum ve bunu PTE Academic sınavı gibi bir dil yeterlilik belgesiyle kanıtlamam gerekiyor diyenlerin oranı da hızla artıyor. Özellikle yabancı firmalarda daha yüksek gelir düzeyine sahip olmak ve dolar, euro gibi para birimleri üzerinden gelir elde etmek isteyebiliyorlar.

Hizmet Sektörü 

İlk iki mesleğe göre nitelik bakımından daha geride olsa da hizmet sektöründe çalışmak isteyenler de yurtdışında kolayca iş bulabiliyorlar. Yapılan araştırmaya göre özellikle EU bölgesinden ayrılan UK için büyük bir iş açığı bulunmaktadır. Özellikle Avrupa bölgesinde de hizmet sektörü çalışanları için yüksek bir talep var. Zaman zaman bu açığı kapatabilmek için toplu işçi alım programları bile düzenleniyor.

Bu bölgelerde her ne kadar o ülkenin dilini en az A1-A2 düzeyinde bilmeniz istense de, tabii ki İngilizce Dil Belgesi de istenen kriterler arasında olacaktır. 

İş ve İşçi bulma ile ilgili birimlerinin yayınladığı raporlar bu noktada incelenebilir ve o ülkeye özel danışmanlık veren firmalar ile bu süreç daha profesyonel bir şekilde çözülebilir. 

Çalışmak için En Kolay Hangi Ülkeye Gidilir? 

Yurtdışında çalışmak istiyorum diyenler için ülke alternatifleri oldukça fazla olabilir. Özellikle Türkiye’nin ikili anlaşma yapmış olduğu ülkeler bu doğrultuda ön planda bulunuyor. Almanya, İngiltere, İsviçre, İsveç, Hollanda, Danimarka ve Amerika Birleşik Devletleri Türk vatandaşlarının çoğunlukla çalışmak için en çok tercih ettikleri ülkeler.

Ancak ülke seçerken kişinin kendi mesleği özelinde bir araştırma yapması daha iyi olur. Bazı ülkelerde doktorlar daha kolay bir şekilde çalışma hakkı elde edebilirken, bazı ülkelerde de kaynakçı ya da mühendis gibi teknik elemanlara duyulan ihtiyaç fazla olabilir. İş ve İşçi bulma ile ilgili birimlerinin yayınladığı raporlar bu noktada incelenebilir ve o ülkeye özel danışmanlık veren firmalar ile bu süreç daha profesyonel bir şekilde çözülebilir. 

Yurtdışında Çalışmak için Dil Bilmek Şart Mı? 

Yurtdışında çalışmak için dil bilmek her ülkede şart değil. Bununla beraber özel şirketlere iş başvurusunda bulunacaklar için, şirketin koyduğu şartları incelemesi gerekir. Şirketler çoğu zaman dil yeterliliğinin sağlanmasını isteyebilirler.

Dil yeterliliğinin sağlanması için çeşitli sınavlar bulunmakta. PTE Sınavı da bu sınavlardan biridir. PTE Sınavı, dildeki 4 temel beceriyi ölçen, bilgisayar tabanlı bir sınavdır. Sınavdan istenilen puanı almanız durumunda dil yeterliliğini sağlayabilirsiniz.

Doktor ya da hizmet sektörü çalışanları gibi sürekli insanlarla muhatap olacak meslek dallarında da dil bilmek zorunlu tutulur. Buna karşın kaynakçı, mühendis ya da teknikerler gibi sahada çalışan ve insanlarla iletişim kurmak zorunda olmayan bireyler dil zorunluluğu olmadan da çoğu zaman çalışabilirler. Ancak yurtdışında iş bulma seçeneklerini artırmak ve gidilecek ülkede zorluk yaşamamak için yabancı dil bilmekte ve bunu belgelemekte yarar vardır. 

Öneri İçerik: PTE Sınavı Nedir?

Yurtdışında Çalışmak için Gerekenler Nelerdir? 

Yurtdışında çalışmak istiyorum diyenler, bazı gereklilikleri yerine getirmelidir. Bu gereklilikler ülkeden ülkeye değişmekle beraber genel olarak şu şekilde sıralanabilir:

 • Özel bir şirket ile anlaşma sağlanmalı ve iş daveti alınmalıdır.
 • Pasaport
 • Diploma ya da uzmanlık belgesi
 • Sağlık raporu
 • Erkekler için askerlikten muaf belgesi
 • Çalışma izni
 • Oturma izni
 • Geçerli Dil Belgesi

Öneri İçerik: PTE Sınavına Nasıl Başvurulur?  

İstanbul PTE uzman kadrosu ile bu yazımızda sizlere “Yurtdışında çalışmak istiyorum, neler yapabilirim?” hakkında bilgiler verdik. Sizler için faydalı olmasını diler, okuduğunuz için teşekkür ederiz. Daha detaylı bilgi için bizlere iletişim kanallarımızdan ulaşabilirsiniz. 

Yorum (2)

 1. ali

  elektırık mekanık motor ustasıyım her ısı yaparım

  Şubat 18, 2023 at 1:54 pm
  1. Berk Kavas

   Merhabalar Ali bey, bize ulaştığınız için teşekkürler. İlgilendiğiniz ülke ile ilgili PTE Academic dil belgesinden almak istediğiniz skor ile ilgili sizinle hemen iletişime geçiyoruz. Kolaylıklar! 🙂

   Ağustos 13, 2023 at 2:25 pm

Yorum

Hemen Ara Konuşalım!