Bekliyoruz: PTE sınavını geçmek için seni de aramıza bekliyoruz.

Blog

PTE Speaking Bölümünde Kaçınmanız Gereken Yaygın Hatalar

PTE Speaking

PTE Speaking Bölümünde Kaçınmanız Gereken Yaygın Hatalar

PTE Speaking bölümü PTE Academic sınavına hazırlanan öğrencilerin en büyük korkuları arasında yer alır. PTE sınavına katılacak adayların sınavın diğer üç bölümünde iyi performans göstermesine rağmen konuşma bölümünü geçemedikleri sıklıkla görülen bir durumdur.

PTE sınavında uygun teknikler izlendiğinde her bölüm başarılı bir şekil puan alabileceiğiniz formattadır. İngilizce dil becerilerinizi geliştirmek ve ardından PTE konuşma puanınızı yükseltmek için uygulayabileceğiniz birçok uygulama bulunmaktadır.

Peki, PTE Speaking testinde yaygın hatalar nelerdir? Bu yazımızda PTE Speaking testinde yaygın hatalar ve dikkat etmeniz gerekenleri sizler ile paylaşacağız.

Öneri İçerik: PTE Speaking – Retell Lecture Yüksek Puan Alma İpuçları

Mikrofonun Konumuna Dikkat Et 

PTE Speaking bölümünde dikkat etmeniz gereken detaylardan önce dikkat edilmesi gereken en önemli hatalardan birisi mikrofonun konumudur. Öğrencilerin seslerini anlaşılır bir şekilde kaydetmek için mikrofonu nasıl doğru konumda tutacaklarını bilmedikleri sıklıkla gözlemlenen durumlardandır ve ayrıca telefon kulaklığı ile alıştırma yaptıkları da görülür. Peki, mikrofon için en iyi konum neresidir?

Resmi PTE deneme testi ile yapılan denemeler sonucunda PTE uzmanları mikrofon için en iyi pozisyonu çeneye paralel olan konum olarak belirlemiştir. Bu pozisyon konuşurken sesinizin karşı tarafa iletilmesini sağlar. Ayrıca, sınav katılımcıları mikrofona dokunmaktan kaçınmalıdır. Mikrofona her dokunduğunuzda PTE konuşma puanınızı düşürebilecek gereksiz sesler çıkar.

PTE Academic sınavında önemli noktalardan birisi de sınava başlamadan önce aday sınav merkezinde sağlanan kulaklıklı mikrofonu kontrol etmelidir. Böylece sınava giriş öncesinde kaydedilmiş sesinizi kontrol edebilirsiniz. Bu nedenle mikrofonla ilgili herhangi bir sorun olursa mikrofonu hemen değiştirebilirsiniz. Mikrofonu test etmeden sınava başlamayın.

Öneri İçerik: PTE Repeat Sentence İçin Puan Yükselten Öneriler

Hızlı Konuşmaktan Kaçının 

PTE Sınavında Speaking bölümü üç önemli unsur üzerinden değerlendirilir:

  1. Sözlü akıcılık (Oral Fluency)
  2. Telaffuz (Pronunciation)
  3. İçerik (Content)

Sözlü akıcılık, konuşmanın akışı ve dilin doğru kullanımını ölçer. Telaffuz ise konuşanlar için anlaşılır olan açık ve doğal artikülasyon ile ölçülür. Sözlü akıcılık için daha yüksek notlar almanın püf noktaları yanlış bilinmektedir.

Bazı kaynaklara göre uygun bir şekilde duraklamadan hızlı konuşmak daha yüksek puan almanızı sağlar. Bu bilgi tamamen yanlıştır. Sınav sürecinde ses tonununuz, cümle duraklamalarınız ve akıcı konuşmanız oldukça önemlidir. Ayrıca çok hızlı konuşmak doğal dil kullanımına da engel olmaktadır.

Doğal Akışta Konuşun    

Sınav sırasında PTE Speaking bölümünde öğrencilerin konuşma biçimlerini normalden daha fazla değiştirdikleri gözlenmektedir. PTE sınavına katılan adaylar sınavın stresiyle normal bir telaffuz için çabalasa da genellikle normal konuşma biçimlerini unutur. Genellikle bu adaylar talimatları okuyan bir robot gibi konuşmaya başlar.

Sonuç olarak, PTE algoritması onlara tonlama ve akıcılık için 0 puan verir. Bu nedenle olabildiğince doğal bir konuşmacı olmaya özen göstermelisiniz. Bu alanda alıştırma yapmak için yazılı metinleri sesli bir şekilde okuyarak pratik yapabilirsiniz ve sesinizi telefonunuza kaydederek alıştırma yapabilirsiniz. Ayrıca, Speaking becerilerinizi geliştirmek için PTE alıştırma sorularını da çözebilirsiniz.

Son olarak, PTE Speaking’de yaygın hatalardan bir diğeri de sorulara cevap verirken nasıl cevap vereceğini bilmemektir. Düşünürken bazı gereksiz kelimeler kullanmak mümkündür. Bu durum muhtemelen sınava hiç hazırlık yapmadan girdiğinizde yapabileceğiniz bir hatadır. Çok fazla gereksiz cümle kurduğunuzda AI (Yapay Zeka) algoritması kelimeyi ya da cümleyi fazladan değerlendirebilir ve sınav puanınızı azaltabilir.

PTE Speaking bölümünde notunuzu azaltabilecek hatalardan kaçınmaya çalışın. Ne kadar çok pratik yaparsanız bu hatalara karşı o kadar dikkatli olabilir ve gerçek sınav sırasında da bu hatalardan kaçınabilirsiniz.

Video Önerisi

İstanbul PTE uzman kadrosu ile bu yazımızda sizlere “PTE Speaking Yaygın Hatalar” konusu hakkında bilgiler verdik. Sizler için faydalı olmasını diler, okuduğunuz için teşekkür ederiz. Daha detaylı bilgi için bizlere iletişim kanallarımızdan ulaşabilirsiniz.

 

Hemen Ara Konuşalım!