Bekliyoruz: PTE sınavını geçmek için seni de aramıza bekliyoruz.

Blog

3 Adımda PTE Listening Puanını Arttır!

PTE Listening / PTE Sınav İpuçları

3 Adımda PTE Listening Puanını Arttır!

3 Adımda PTE Listening puanını nasıl arttırırız? Bu bölüm dinleme yeteneğinizi test eden PTE sınavının üçüncü ve son bölümüdür. Tekniklere geçmeden önce soru türlerine ve nasıl puanlandıklarına bir bakalım. 

PTE Dinleme bölümünde toplamda 8 soru türü vardır. Alt yetenekler olarak Grammar(dil bilgisi), Vocabulary(kelime bilgisi) ve Spelling(yazım) gibi becerilerinizi test eder. Sınav günü gelen soru sayısına bağlı olarak bu bölüm 45-57 dakika arasında sürer.

İlk önce her soru türüne genel olarak bakalım ve bunların puanlamamıza nasıl katkıda bulunacağını görelim.

PTE Listening Soru Türleri:

Summarize Spoken Text

Bu bölümde 60-90 saniye arasında sürecek olan gerçek bir ders dinliyoruz ve dinlediğimiz dersi 10 dakika içerisinde 50-70 kelime arasında özetlememiz gerekiyor. Sınav gününde 2-3 adet bu soru tipinden gelmesi beklenir. Peki, bu soru tipinden neye göre puan alacağım? Bu yazdığınız 50-70 kelime arasındaki dinlediğimiz dersin özeti bu kriterlere göre değerleniyor.

Content: Dinldiğiniz dersi iyi anlayıp gereken noktaları özetinizde belirttiniz mi? 0-2 puan aralığında değerlendirilir.

Form: Yazdığınız özet 50-70 kelime aralığında mı? 0-2 puan aralığında değerlendirilir.

Grammar: Dilbilgisi kurallarına bağlı kalarak özetinizi tamamladınız mı? 0-2 puan aralığında değerlendirilir.

Vocabulary: Doğru kelimeler seçilmiş mi? 0-2 puan aralığında değerlendirilir.

Spelling: Yazım hataları var mıdır? 0-2 puan aralığında değerlendirilir.

Multiple Choice-Multiple Answer

Ses kaydını dinledikten sonra sunulan seçeneklerden uygun doğru cevapları seçmeniz gerekir. Yanlış cevap verildiğinde -1 negatif puan alabilirsiniz. Bu yüzden cevabı seçerken biraz dikkatli olmaya çalışın.

Puanlaması: Her doğru cevap için 1, her yanlış cevap için -1’dir. 0 puanın altına düşülmez.

Fill in the Blanks

Ses kaydı başladığında eksik kelimeleri boşluklara yazmanız gerekir. Ses kaydı çalarken boşlukları doldurmaya çalışın. Bu soru türünün puanlanması kolaydır ve her doğru yazılan kelime için1 puan alırsınız. Sınavda 2-3 adet soru gelebilir.

Bu soru tipi integrated olduğu için hem Listening hem de Writing bölümünden puan alabilirsiniz. 

Highlight Correct Summary

Bu bölümde öğrenciden ses kaydını dinledikten sonra en uygun seçeneği seçmesi beklenir. Sınavda bu sorudan 2-3 adet gelmesi beklenir.

Çoktan seçmeli bir soru tipi olduğu için yalnızca 1 adet doğru şık vardır. O yüzden doğru cevaba 1, doğru olmayan cevaba 0 olarak puanlanırsınız.

Listening ve Reading bölümü için puan kazanırsınız.

Multiple Choice-Single Answer

Bu bölümde ses kaydını dinledikten sonra öğrenciden çoklu seçme şıklarından yalnıza 1 tanesini seçmesi beklenir. Burada sadece bir cevap doğrudur ve bu soru tipi için olumsuz bir puanlama yoktur.

Select Missing Word

Bu soru türü için öğrenciye ses kaydı dinletilir ancak son kelime ya da kelime öbeklerinin yerini bir bip sesi alır. Çoktan seçmeli olan bu soru tipinde bip sesi çıkaran ve bu cümleyi tamamlayan en iyi seçeneği seçmeye çalışırsınız.

Genelde son1-2 cümle paragrafın nasıl biteceğini anlatır. O yüzden ilk ve son cümlelere dikkat etmeliyiz. 

Highlight Incorrect Word

Ses kaydı çalarken önümüzdeki paragrafta verilen yanlış kelimeyi bulmaya çalışırız. İşaretlemeniz gereken bir kelimeyi kaçırırsanız panik yapmayın. Yanlış kelimeyi işaretlerseniz 1 puanın düşüleceğini unutmayın.

Bu soru tipi Listening ve Reading bölümüne puan lamanızı sağlar. 

Write from Dictation

Sizden cümleyi dinlemeniz ve bir defa duyacağınız cümleyi yazmanız istenecektir. Son soru türüdür ve diğer sorulardan daha fazla puan taşır. Bu soru türü aynı zamanda yazma bölümü notlarınıza da katkı sağlayacaktır.

O yüzden bol bol dictation(duyduğunu yazma) pratiği yapmalısınız. 

Her doğru yazılan kelime başına 1 puan alırsınız.

PTE Academic / Listening bölümü hakkında temel bilgiler videolarımızı buradan izleyebilirsiniz.

Her gün Pratik Yapın ve Bunu Bir Rutin Haline Getirin

PTE sınavındaki dinleme korkusunun üstesinden gelmek için İngilizce haber kanallarını takip edebilir veya TED konuşmalarını izleme alışkanlığı edinebilirsiniz. Başlangıçta moraliniz bozulmuş hissedeceksiniz, ancak bu dile yeniyseniz ve yeni dile uyum sağlamaya çalışırken doğal bir tepki olacaktır. İnanın bana, rutini takip ettiğinizde değişimi bir hafta içinde fark edebilirsiniz.

İngilizce haber kanallarını takip edebilir veya TED konuşmalarını izleme alışkanlığı edinebilirsiniz.

Podcast Dinleyin

Podcast dinlemek mi? Gerçekten mi? Podcast dinleme puanıma nasıl yardımcı olacak Podcast’ler dinleme becerilerinizi geliştirmek için gerçekten iyi bir ortamdır ve dinleme pratiğinin temelini atmaya yardımcı olur. Podcast dinlerken konuşmacının hikayeyi bir konu üzerine anlatmaya çalıştığı ortama alışırsınız ve bu sınavdaki örnekleriyle neredeyse birebir benzeşir. Her gün mutlaka bir podcast dinleme alışkanlığı edinmeye çalışın.

PTE sınavı öncesinde özellikle bol bol dinleme pratiği yapmak çok önemlidir.

Her gün mutlaka bir podcast dinleme alışkanlığı edinmeye çalışın. 

Farklı Aksanlara Aşina Olma

Hepimiz film izlemeyi seviyoruz değil mi? Ya sana Hollywood filmleri izlemenin dinleme puanınızı geliştirmenize yardımcı olacağını söylersem. İngiliz veya Amerikan aksanı olan farklı filmler dinleme yeteneğinizi artırmanıza yardımcı olacaktır. Başlangıçta bir alt yazı kullanmayı deneyin çünkü bazı sözcük telaffuzlarını anlamak sizin için zor olacaktır. Ancak bu tür filmleri izleme pratiği yaptıkça, yavaş yavaş filmleri alt yazısız izleme alışkanlığı geliştireceksiniz. Gün geçtikçe, tanıdık olmayan ses size anlamlı gelmeye başlayacak ve sohbetleri anlayabileceksiniz.

Voscreen uygulaması dinleme pratiği için çok faydalıdır.

Biz bu pratik için öğrencilerimize Netflix’den film izlemelerinin yanısıra VOScreen uygulamsını kullanabileceklerini tavsiye ediyoruz. Hem değişik aksanları pratik etme şansı buluyorlar hem de dinleme seviyeleri de çok hızlı bir şekilde artış gösteriyor.

Farklı aksanlar PTE sınavında öğrencilere büyük kolaylık sağlayabiliyor.

Genel İngilizce için Tavsiyeler

 • Telefonunuzu İngilizce Kullanın

İngilizcenin hayatınızın her alanında karşınıza çıkmasını sağlayın. Yanınızda ya da telefonunuzda indirebileceğiniz sözlük bulundurmayı unutmayın. İngilizceye kendinizi ne kadar maruz bırakırsanız öğrenmeniz bir o kadar hızlanacaktır. Bunu keyifli hale getiren ve öğrenmede etkili olacak yöntemleri sizlerle bu yazımızda paylaştık. Bu adımları takip ederek siz de kendinizdeki ilerlemenin farkına varacaksınız.

 • İngilizce Dizi Ve Programlar İzleyerek Dilinizi Geliştirin

Hemen hemen her gün yeni bir dizinin eklendiği, yeni filmlerin çekildiği çığ gibi büyüyen sinema sektörü sayesinde sevdiğiniz dizileri takip ederek ingilizce öğrenebilirsiniz. Sadece dili konuşmayı öğrenmekle kalmaz o dilin kültürünü de öğrenirsiniz. Takip ettiğiniz dizi ve filmleri alt yazılı izleyerek konuşmalarda geçen kelimeleri yakalayabilirsiniz. Filme kıyasla dizi izlerken bunu yapmak daha fazla konuşmaya yer verildiği için daha kolay olacaktır.

Aynı zamanda heyecanla bekleyeceğiniz bir başka bölüm olması sizi bu anla klasik bir örnek vermek gerekirse, How I Met Your Mother dizisi, gündelik hayatta kullanılan basit iletişimin yanında bir grup arkadaşın arasındaki iletişimi öğrenebileceğiniz bir dizidir. Çok fazla esprinin yapıldığı, ve sık sık atasözü ve deyimlerle karşılaşabileceğiniz bu diziyi izlerken çok keyif alacağınıza eminiz. Anadilimizde kullandığımız deyim ve atasözlerinin çok benzerlerinin İngilizcede de kullanıldığını gördüğünüzde çok şaşıracaksınız!

 • İngilizce Şarkılar Dinleyerek Dilinizi Geliştirin

Seyahat ederken, yemek yerken, ders çalışırken, hemen hemen her işi yaparken bir yandan dinlediğimiz müzik, günlük hayattaki stresimizi azaltırken dil öğrenmemizi de sağlıyor desek? Tabii ki 90’lar Türkçe pop değil! Yabancı dilde dinlediğimiz şarkıların sözlerine rahatça erişebiliyorken onları çevirmeye, yeni duyduğumuz kelimelerin anlamlarını öğrenmeye çalışabilir, hiçbiri olmasa kelimelerin nasıl telaffuz edildiğini görebiliriz. Bunu yaparken öncelikle basit ve anlaşılır şarkılar seçmenizi tavsiye ederiz. Zamanla şarkıda geçen kelimeleri kolayca seçebildiğinizi ve hatta neden bahsedildiğini anladığınızı göreceksiniz. Bu, dili öğrenmenin en keyifli yollarından biri.

 • Yabancı Uyruklu Arkadaşlar Edinin

Bizden çok uzakta başka ülkelerde gelişen olayları takip edebildiğimiz, fikirlerimizi, hislerimizi, bildiklerimizi tüm dünyayla payşabildiğimiz, dünyayı avcumuzun içine sığdıran sosyal mecralar bize dilini bilmediğimiz insanlarla tanışabilme fırsatını da sunuyor. Bu fırsatı değerlendirip yeni bir insan tanımanın yanında İngilizce’nizi de pekiştirebiliyor ve yeni şeyler öğrenebiliyor olmak mümkün. Anadili İngilizce olan biri ile canlı sohbet edebilmek, hata yapma ve yanlış öğrenme riskini en aza indirir. Yanlış yaptığınızdan ve doğrusunu öğrenememekten endişelenmeyin. Hata yaptığınızda sizi yargılamayacaklar ve doğrusunu öğrenmeniz için size yardımcı olacaklardır.

 • Kelimeler Not Alıp Cümle Kurmaya Çalışın

Buraya kadar ki uyguladığınız tüm adımları pekiştirecek nokta ise kendinize ait bir not defteri edinip öğrendiğiniz kelimeleri unutmamak için not etmek. Bu sürekli tekrar edebilmeniz için elinizin altında bulundurabileceğiniz ve kolayca erişebileceğiniz iyi bir yöntem. Yeni öğrendiğiniz İngilizce kelimelerin anlamlarının İngilizce açıklamalarına bakabilir ve o şekilde not alabilirsiniz. Böylece Türkçe’de tam karşılığı olmayan kelimeleri doğru bir şekilde öğrenmiş olursunuz.

Öğrendiğiniz kelimelerle cümleler kurmaya çalışmanız ise her zaman daha kolay öğrenmenizi ve daha uzun süre aklınızda kalmasını sağlayacaktır. Kendinize bir limit belirleyebilir ve o gün için kelime hedefi koyabilirsiniz. Kelimelerin açıklamalarını yazdıktan sonra bir cümle ile örneklendirebilir ya da o kelimelerin varsa isim, sıfat, fiil ya da eşanlamlılarını da not alıp onlarla da birer cümle kurabilirsiniz.

 

Bu yazımızda PTE Listening bölümüyle ilgili sizlerle bilgi paylaştık. Bu ve benzeri blog yazılarımızı beğeniyorsanız bizimle yorumlarınızı paylaşmayı unutmayın. PTE sınavına nasıl hazırlanmanız gerektiğine yardımcı olabilmek için İSTANBUL PTE olarak her zaman yanınızda olacağız.

Yorum (2)

 1. Ahmet T.

  Voscreen cok iyiymis gercekten , tesekkurler !

  Aralık 6, 2020 at 6:14 pm
  1. İstanbul PTE

   Değişik aksanları duymak açısından da çok iyidir. İyi çalışmalar! 🙂

   Aralık 6, 2020 at 6:22 pm

Yorum

Hemen Ara Konuşalım!