Bekliyoruz: PTE sınavını geçmek için seni de aramıza bekliyoruz.

Blog

Read Aloud Bölümünden Yüksek Puan Almanın Yolları

PTE Sınav Formatı / PTE Sınav İpuçları / PTE Sınavına Hazırlık

Read Aloud Bölümünden Yüksek Puan Almanın Yolları

PTE Academic sınavında ilk bölüm olan Speaking(konuşma) bölümü ‘Read Aloud’ soru tipi ile başlar. Peki, Read Aloud soru tipi nedir? Kaç tane gelir her sınavda? Read Aloud kolay mıdır, zor mudur? Günlük olarak ne kadar tekrar etmek gerekir sınava kadar? Gibi soruların cevaplarını ve bu soru tipiyle ilgili bilmemiz gereken bütün ipuçlarını sizlerle paylaşıyoruz. Hazır mıyız?

PTE sınavında Read aloud(sesli okuma) soru tipi için bizi neler beklediğine bakalım!

Okumaya başlamadan önce hazırlanmak için 30-40 saniyeniz olacak. Bip sesini duyduğunuzda anlaşılır ve net bir şekilde okumaya başlayabilirsiniz. Bip sesini duymadan önce konuşmaya başlamayın!

Ekranda gördüğünüz kayıt ilerleme çubuğu bitmeden önce bölümü okumayı bitirin.(30-35 saniye aralığında) Aksi takdirde, tüm bölümü okumayı bitirmemiş olsanız bile mikrofon o andan itibaren kaydı durduracaktır ve tam puan alınamaz.

Bu PTE Speaking için çok önemli bir kuraldır, bilgisayar 3 saniyeden fazla sessizlik algılarsa kayıt cihazının sesi kaydetmeyi durduracağını ve o sorunun iptal olacağını unutmayın.

Read Aloud için puanlama kurallarına bakalım:

PTE Speaking / Read Aloud soru tipi üç faktöre göre puanlanır:

 1. Content(içerik): Verilen paragrafa göre tüm kelimeleri doğru bir şekilde okudunuz mu? Ekstra kelime eklenmesi ve kaldırılması puanınızı olumsuz yönde etkileyecektir. Content için size 0-5 arasında puan verilir.
 2. Oral Fluency(akıcılık): Tereddüt etmeden veya uzun bir ara vermeden akıcı tonda konuşma yeteneğiniz akıcılık puanınızı belirleyecektir. Tekrarlamak ve tereddüt etmek puanlarınızı düşürecektir. Fluency 0-5 arasında değerlendirilir.
 3. Pronunciaiton(telaffuz): Her kelime için veya kelime öbeği için doğru konuşma sesini gösterebiliyor musunuz? Konuşmanızın normal konuşmacıların çoğu tarafından kolayca anlaşılıyor mu? Pronunciation 0-5 puan arasında değerlendirilir.

Çok sorulduğu için bu eklemeyi de buraya bırakıyorum. PTE sınavında Read Aloud soru tipi için 6-7 adet soru gelir ve her bir soru 15 puan üzerinden değerlendirilir. Yani, okuduğunuz paragraf bu yukarda saydığımız kurallara göre kaç puan alır? Buna bakmalısınız.

PTE sınavında Read Aloud puanını iyileştirmek için ipuçları:

30-40 saniyelik hazırlık süresi boyunca mutlaka gördüğünüz paragrafı bir kere içinizden okuyun. Paragrafı gerçek cevabı veriyormuş gibi okumaya çalışın. Daha sonra, size yeni ya da telaffuz etmesi zor görünen sözcükleri tekrar tekrar okuyun. Bunu yapmak beyninizi kayıt başlamadan önce en zor kelimeleri telaffuz etmeye hazırlayacaktır.

Kayıt başlamadan önce yapabileceğiniz diğer görev ise PTE Speaking / Read Aloud(sesli okuma) bölümündeki sözlü akıcılığınızı geliştirmek için paragrafı anlamlı parçalara bölmektir. Gerekli duraklamayı yapmak paragrafın tamamına uygun bir anlam kazandıracak ve bu da sesli okuma becerilerinizi etkinleştirecektir.

Hadi bir örnek üzerinden bakalım!

Paragrafa anlam vermek için cümlenin uygun parçalara bölündüğü (//) aşağıdaki örneğe bakın:

 * In most countries // education is not only a right // but an obligation. // Parents of children // who are found outside of school // can be punished under the law.

Virgül, noktalı virgül ve nokta gibi noktalama işaretlerine odaklanın. Bunu görmezden gelmek akıcılığınızın bozulmasına neden olur.

Bu konuda İstanbul PTE olarak öğrencilerimizle doğru metodları öğrendikten sonra beraber çalışırız. Arkasından öğrencilerimize feedback vererek sürecimizi iyileştirmeye odaklanırız. Burda başarının anahtarı da burada yatıyor!

Bu bölümde yüksek puan almak için diğer önemli bir faktör de tonlamadır.

Metni okuduğunuzda biraz daha anlamlı okuyarak ve anahtar hecelere vurgu ekleyerek anlamı aktarmaya yardımcı olan kelimeleri vurgulayın. Bu ne demek? Mesela, tonlama pratiği yapmak için haberleri okuyormuş gibi yapın ve ellerinizi kullanın. Bu beyninizin onu daha doğal okumasına ve anlamı aktarmasına yardımcı olacaktır. Ayrıca, tonlamayı ve sesli okuma puanını iyileştirmek için aynanın önünde de pratik yapabilirsiniz.

Yapay zeka sisteminin sesinizi tanıması için yeterince emin, anlaşılır ve net olun. Kendinden emin olmak için gazeteyi her gün aynanın önünde mesajı daha geniş bir izleyici kitlesine aktarmaya çalışıyormuş gibi okumaya çalışabilirsin. Bu sınava girmeden önce gerginliğin üstesinden gelmenize yardımcı olacaktır.

Bu konuda İstanbul PTE olarak öğrencilerimizle doğru metodları öğrendikten sonra beraber çalışırız. Arkasından öğrencilerimize feedback vererek sürecimizi iyileştirmeye odaklanırız. Burda başarının anahtarı da burada yatıyor!

PTE sınavı için yapılması ve yapılmaması gerekenler:

Yapılması Gerekenler:

 • Kaydedici başlamadan önce paragrafı okumayı deneyin.
 • Geri sayım zamanlayıcısı geri sayarken zor kelimeleri tekrarlayın ve söyleyin.
 • Metni anlamlı parçalara bölün.
 • Tam bir güvenle anlaşılır ve normal hızda okuyun.

Yapılmaması Gerekenler:

 • Tereddüt etmeyin veya cümleyi tekrar etmeyin.
 • Orijinal metinden başka fazladan kelime veya harf eklemeyin.
 • Konuşurken “Umming and Arring” i ortadan kaldırmaya çalışın.
 • Hataları görmezden gelin ve sonraki kelimeyi okumaya devam edin.
 • 3 saniyeden fazla sessiz kalmayın

Aşağıda, alıştırma amaçlı bazı Read Aloud PTE örnekleri verilmiştir. PTE konuşma puanında başarılı olmak için yukarıdaki yöntemlerin tümünü uygulamaya çalışın, çünkü bu soru tipi çok önemlidir!

Örnek Soru Tipi:

1-) Shrimp farmers used to hold animals in nursery ponds for 30 to 60 days; now they try to move them into grow-out ponds in less than 30 days. This reduces stress on the animals and dramatically increases survivals in the grow-out ponds. Many farms that abandoned nursery ponds have gone back to them, and the results have been surprisingly positive. They’re using the old, uncovered, earthen, nursery ponds.

2-) Major breeding areas, and breeding islands, are shown as dark green areas or darts. Open darts shown no-breeding records on islands, and are also used for offshore sightings, that is from ships or boats. Other areas where species is not meant to be seen are plain pale green, with pale green hatching where records are usually sparse.

3-) The elephant is the largest living land mammal. During evolution, its skeleton has greatly altered from the usual mammal, design for two main reasons. One is to cope with the great weight of huge grinding cheek teeth and elongated tusk teeth, making the skull particularly massive. The other is to support the enormous bulk of such a huge body.

Şimdi sıra sizde! Yukarda anlattığımız kurallara uyarak bu 3 en çok çıkan Read Aloud paragrafını telefondaki kayıt cihazına okuyun ve kendinize puan verin. Bakalım 15 tam puan alabilecek misiniz? 

Son olarak:

Unutmayın, Read Aloud soru tipi PTE sınavınızdaki başarınız için çok önemlidir! PTE Speaking genel bilgiler için buraya bakabilirsiniz. Read Aloud Youtube videomuzu da izleyebilirsiniz. Bu nedenle bir çalışma planı yapın, puanlı PTE deneme testi çözün ve zayıf alanlarda çalışmak için performansınızı değerlendirin. Performansınızın artıp artmadığını PTE Sertifikalı hocalarımızla test edin ve istediğiniz skoru alın!

 

Yorum (2)

 1. Berk Kır

  Merhaba, yaklaşık her gün 20-25 adet Read Aloud sorusu çözüyorum. Kendi sesimi kaydediyorum ve tekrardan dinleyerek puanlıyorum. Gerçekten çok faydasını gördüm. Teşekkürler!

  Kasım 17, 2020 at 8:40 pm
  1. İstanbul PTE

   Biz teşekkür ederiz 🙂

   Şubat 28, 2021 at 8:10 am

Yorum

Hemen Ara Konuşalım!