Bekliyoruz: PTE sınavını geçmek için seni de aramıza bekliyoruz.

Blog

IELTS mi TOEFL mı Yoksa PTE mi?

PTE Akademi

IELTS mi TOEFL mı Yoksa PTE mi?

İngilizce dil yeterliliğinizi ölçmeniz lazım ama çok uzun bir vaktiniz de yok bu yüzden internette araştırma yaparken PTE sınavını gördünüz fakat nedir bu PTE Academic diğer dil yeterlilik sınavları olan IELTS ve TOEFL sınavlarından farkı nedir diye düşünüyorsunuz. Bu noktada sizlere bu ayrımların neler olduğunu göstermek için bu yazıyı sizlerle paylaşmayı düşündük ve kafanızdaki soruları büyük ölçüde gidermeye çalışacağız.

Öncelikle kısa bir şekilde PTE sınavı nedir? Ona bir bakalım.

PTE Sınavı Nedir?

PTE yani Pearson Test of English, sınava giren kişinin İngilizce dil bilgisini ölçmek için hazırlanmış dildeki dört beceriyi yani Speaking, Writing, Reading ve Listening becerilerini ölçen üç aşamalı bilgisayar tabanlı bir sınavdır.

PTE sınavı “yeni nesil” bir sınavdır. PTE sınavının diğer uluslarası ve ulusal geçerliliği olan IELTS ve TOEFL sınavlarından en önemli farklarından biri de “Yapay Zeka” teknolojisin high-stakes dediğimiz sınavlara uygulama başarısıdır.

PTE sınavı dil eğitimi konusunda oldukça gelişmiş ve köklü bir geçmişe sahip olan Pearson firması tarafından geliştirilmiştir. Dünyada ilk defa uygulanan sınav değerlendirmesini AI(Yapay Zeka) tarafından yapan ilk ve tek high-stakes sınavdır. 

Gelelim PTE ile IELTS ve TOEFL sınavları arasındaki farkların neler olduğuna ama yeniden öncelikle sizlere IELTS ve TOEFL sınavlarının ne olduklarından kısaca bir bahsedelim.

IELTS Sınavı Nedir?

IELTS sınavı uzun yıllardır bildiğimiz İngilizce dil yeterliliğinizi ölçmek için kullanabileceğiniz uluslarası geçerliliğe sahip olan bir sınavdır. IELTS sınavı da 4 aşamadan oluşur. Bunlar dinleme, okuma, yazma ve konuşma aşamalarıdır.

Alanında uzman dil eğitimcileri tarafından skorlanır. (AI tarafından skorlanmadığı için human examiner’ların hata yapma oranının daha fazla olabileceği öngörülüyor.) Sınav Listening ile başlar ve Reading, Writing bölümleri gerçekleşir. Speaking daha sonra belirlenen bir tarihte ve saat diliminde gerçekleşir.

Bu puan sıralaması PTE Academic tarafından önerilmektedir.

TOEFL Sınavı Nedir?

TOEFL sınavı uzun yıllardır bildiğimiz eski bir sınavdır. Standart Amerikan İngilizcesini üniversite düzeyinde kullanabilme ve anlayabilme yeteneğini ölçen bir sınavdır. TOEFL sınavı da 4 aşamadan oluşur. Bunlar dinleme, okuma, yazma ve konuşma aşamalarıdır. Pek çok İngilizce eğitim veren üniversite bu sınavı listesine almıştır.

Evet, artık bu sınavların asıl nelere yönelik olduğunu gördüğümüze göre PTE sınavının IELTS ve TOEFL sınavlarından farklarını sizlere anlatmaya başlayabiliriz.

Bu puan sıralaması PTE Academic tarafından önerilmektedir.

PTE Sınavının IELTS ve TOEFL Sınavlarından Farkı Nedir?

PTE sınavının ne olduğu hala tam olarak net değilse PTE Nedir? adlı blog yazımızı okuyarak ne olduğuna kısaca göz atıp tekrar buraya gelebilirsiniz.

PTE sınavını IELTS ve TOEFL sınavlarından ayıran temel özelliklere birlikte göz atalım.

1-) PTE Sınavı Yapay Zeka Tarafından Değerlendirilir

Yapay zeka puanlaması İngilizce dil becerilerinizi değerlendiren tek bir insan değil aksine birçok insan tepkilerine dayanarak nasıl puan alacağını taklit eden çok akıllı bir algoritma olduğu anlamına gelir.

PTE Academic sınavının Saha Testi 18 ay sürüyor; 158 ülkeden 126 farklı ana dili olan 10.000 kişi 21 ülke 38 farklı şehirde testi alıyor. Yani, bir insanın başka bir insanla arasındaki değerlendirme tutarlılığından daha yüksek AI’ın bir insanla olan tutarlılığı. Niye? AI sadece ve sadece VERİ’ye dayalı karar veriyor.

Bu durum diğer High-stakes sınavlarda geçerli olmadığından PTE burada geleceğin testi olduğunu açık ara kanıtlıyor. 

2-) PTE Sınavının Sonuçları Maksimum 48 Saat İçerisinde Açıklanır!

PTE sınavının sonuçları 48 saat içerisinde açıklanıyor ve istediğiniz “Eğitim Kurumuna” sınırsız bir şekilde gönderebilmenize imkan sunuyor.

Artık hızlanan günümüz dünyasında herşeyin ona ayak uydurması gerekiyor. IELTS ve TOEFL IBT aslında eski test formatları olarak görülüyor ve bu durum hız açısından da görülebiliyor. Pearson’ın yenilikçi ve tam anlamıyla veriye ve yapay zekaya dayalı bu İngilizce testi İngilizce öğretmenleri çısından çok olumlu karşılanıyor.

3-) Kaç Bölüm Var ve Süreleri Ne Kadar?

PTE, IELTS ve TOEFL sınavında da toplamda 4 yetenek test edilir. Bunlar Speaking (konuşma), Writing (yazma), Reading (okuma) ve Listening (dinleme) dir. PTE sınavını toplamda yaklaşık 3 saatte tamamlayabilirsiniz. Reading ile Listening arasında opsiyonel 10 dakika mola hakkınız vardır.

IELTS Akademik ve IELTS Genel Eğitim olmak üzere iki tür IELTS sınavı mevcuttur. Dinleme ve Konuşma bölümleri iki sınavda da aynıdır, fakat Okuma ve Yazma bölümlerinin konuları sınavın türüne göre değişmektedir. IELTS sınavının Dinleme, Okuma ve Yazma bölümleri arada herhangi bir mola vermeden aynı gün içerisinde yapılacaktır. Konuşma bölümü, diğer sınavlardan bir hafta önce veya sonra yapılabilir.

TOEFL sınavında, speaking yani konuşma 1 saat kulaklık ve mikforon ile online ortamda yapılır, writing 1 saat ve bilgisayar üzerinden yazıyorsunuz essay biçiminde, reading 60-80 dakika arasında değişmek üzere 3-4 adet verilen metinler üzerinden sorulan sorulara cevapların verilmesi ile ve son aşama olan listening yani dinleme aşaması ise soru sayıları ve dinleme sürelerine bağlı olarak 60-90 dakika arasında değişmektedir.

5-) Sınav Sonuçları Puanlamaları Nasıl?

pteieltsvetoeflssinapuanlamalari

Tabloda TOEFL IBT, IELTS, PTE sınavlarının puan denkliklerini görebilirsiniz.

PTE sınavının puanlaması, 10-90 puan arasında olurken, IELTS sınavının puanlaması, 1-9 arasında buçuklu puanlar dahil olmak üzere derecelendirilir ve son olarak TOEFL sınavı ise 0-120 arasında puanlandırılır.

6-) Sınavlar Ne Kadar Sürede Bir Olur ve Kaç Kez Girebilirim?

PTE sınavına seçeceğiniz tarihlerde girebilirsiniz ve kaç kez isterseniz o kadar girebilme şansınız vardır. IELTS sınavı 10 günde bir tekrarlanan bir sınavdır fakat kontenjanı oldukça sınırlı olduğundan en az 1 ay öncesinden sınava başvuru yapmanızda faydar vardır ve IELTS sınavında 3 ayda bir olmak kaydıyla istediğiniz kadar girebilirsiniz. TOEFL sınavına ise her ay 2-3 kere düzenlenen ve istediğiniz kadar girebileceğiniz bir sınavdır.

7-) PTE, IELTS ve TOEFL Sınavlarının Geçerlilik Süreleri Ne Kadar?

PTE sınavının geçerlilik süresi 2 yıl, IELTS 2 yıl ve TOEFL sınavının da geçerlilik süresi diğer sınavlarda olduğu gibi 2 yıl ile sınırlıdır.

PTE sınavında 2 yıl içerisinde istediğiniz kadar sınav sonuç belgesi alabileceğinizi unutmayın. Ayrıca PTE sınav sonuçlarınızın gideceği okulları önceden seçebileceğiniz gibi sınav sonrasında da seçebilirsiniz. Bununla birlikte PTE sınavınızın sonuç belgesini ücretsiz olarak istediğiniz üniversitelere, kurumlara yolladığını unutmamakta fayda var. Çünkü IELTS sınavında 5 adet elektronik sonuç belgesi ücretsiz olarak paylaşılıyor ve orijinal kopya sınav sonuç belgesi için adaylardan sonuç belgesinin yollanacağı konuma göre ekstra ücret talep ediliyor. TOEFL sınav sisteminde ise sınav başvurusu esnasında sonuçlarınızın gönderilmesini istediğiniz okulları seçebiliyorsunuz.

Istanbul PTE Youtube sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz.

İstanbul PTE olarak bu yazımızda sizlere oldukça ayrıntılı bir biçimde PTE sınavının, IELTS ve TOEFL sınavlarından farklarını anlattık. Umarız aklınızda bu konu ile alakalı olarak cevaplanmayan soru kalmamıştır. Eğer merak ettiğiniz konular olursa bize iletmeyi unutmayın!

Yorum (2)

 1. Tufan Görük

  Yazıyı sonuna kadar okudum. Bu kadar bilgiyi derleyip paylaştığınız için teşekkürler

  Nisan 28, 2020 at 12:43 pm
  1. İstanbul PTE

   Biz teşekkür ederiz. Umarız faydalı olmuştur 🙂

   Mayıs 22, 2020 at 4:05 pm

Yorum

Hemen Ara Konuşalım!