Bekliyoruz: PTE sınavını geçmek için seni de aramıza bekliyoruz.

Blog

Uzman PTE Eğitmenlerinden 5 Hazırlık Önerisi

PTE Akademi / PTE Sınavına Hazırlık

Uzman PTE Eğitmenlerinden 5 Hazırlık Önerisi

PTE sınavı, konuşma, yazma, dinleme ve okuma becerilerinizi değerlendiren bir İngilizce yeterlilik sınavıdır. her kısım kendi içinde farklı soru tiplerini barındırmaktadır. Katılımcının dört temel dil becerisini ölçmek için bilgisayar tabanlı bir sınav düzenleniyor. PTE Sınavı YDS ,IELTS ve TOEFL’a göre daha kolay, hedeflediğiniz skoru almak için kısa sürede sonuç veren bir sınavdır.

PTE sınavı, üniversiteler, yüksek eğitim kurumları, devlet birimleri ve akademik İngilizce gerektiren kurumlar için katılımcıların dil becerilerinin gerçek ölçümlerini sağlar. 2 yıl geçerliliği olmakla birlikte genel olarak yüksek lisans, doktora, MBA, yatay geçiş, üniversite hazırlık sınıfı muafiyeti, kamu başvurularında kullanılmasının yanında yurt dışı eğitim, vize ve göçmenlik başvurularında da geçerliliği bulunmaktadır. PTE sınavı yerine diğer dil yeterlilik sınavına tercih edilmesinin sebeplerinden biri çok daha hızlı sonuç alabilmenizdir. Örneğin iş başvurusu ya da yüksek lisans başvurusu yaparken kısa bir sürede sınava girerek , en  geç beş gün içerisinde içinde sonucunuzu alabilirsiniz. Bununla birlikte PTE sınavı başarı belgeniz 2 sene boyunca geçerli olacaktır.

Istanbul PTE Youtube sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz.

pte-uzmani-onerileri

Uzman PTE Eğitmenlerinden 5 Hazırlık Önerisi

Uzman PTE eğitmenlerinin ilk önem gösterdiği nokta: öncelikle PTE sınavına hazırlanabilmeniz  için en az Pre-Intermediate (B1) seviyesini bitirmiş olmanız ya da YDS veya YÖKDİL’den en az 30 puan almış olmanız gerekir. Pre-Intermediate seviyesinin altında olanlar için biraz daha uzun süreli bir çalışma

programı hazırlanmalıdır. Bu tür İngilizce sınavları için çalışma planları oldukça önem taşımaktadır ve ciddiye alınmalıdır. Sahip olunan İngilizce altyapısının yanı sıra sınava hazırlanma süreci de alınacak puanın üzerinde oldukça büyük etkisi vardır. Zaten İngilizce seviyem çok iyi çalışmama hiç gerek yok derseniz sınavda hüsrana uğrayabilirsiniz. Aşağıda çalışma önerileri olarak şimdi Uzman PTE eğitmenlerinden 5 hazırlık önerisi vereceğiz.

 

 1. Günlük hayat diline olabildiğince maruz kalın:

  studying-pte-academicUzman PTE eğitmenlerinin en büyük tavsiyelerinden biri  PTE hazırlık çalışmalarınızın yanı sıra özellikle günlük hayatta sürekli İngilizce’ye maruz kalmak sizleri olumlu yönde etkiler. Daha fazla aşinalık oluşur ve bu sınavda sizlere bir avantaj sağlar. Bu süreçte arkadaşlarınızın arasında ana dili İngilizce olan biri varsa mutlaka sürekli yazışın ve bazen buluşup speaking yapabilirsiniz. Böylece pratikler yaparak yeni kelimeler öğrenmiş ve tekrarlar yaparak öğrendiklerinizi pekiştirmiş olursunuz. İlgi alanlarınız hakkında yabancı gazeteler, internet siteleri veya dergi olabilir bu tarz şeyleri takip edip okumanızda fayda var. Ayrıca zaman zaman çeşitli konular hakkında blog yazısı yazabilirsiniz. Bu sayede yazma becerilerinizi üst düzeyde tutmuş olursunuz ve sınav esnasında daha rahat olmanıza olanak sağlar. Uzman PTE eğitmenlerinin bir diğer önemli tavsiyesi; yazı yazarken sınavda size verilecek olan süreyi evde kendiniz sürekli deneyerek kendinizi test edin. Bu size zaman konusunda sınavda güven verir. Ayrıca sürekli İngilizce alt yazılı diziler izleyebilir. Yolda giderken, metroda vs. İngilizce podcastlar ve müzikler dinlemenizde sizlerin listening becerilerinizi geliştirir.

 2. Deneme sınavları çözün:

  pte-academicUzman PTE eğitmenlerinin diğer tavsiyelerinden birisi; PTE hazırlık sürecinizde belirli bir çalışma sürecinin sonunda ilgili sınavın deneme sorularını çözerek gireceğiniz sınav hakkında size  genel bir bilgi vermiş olur ve karşılaşacağınız zorluk seviyesi hakkında bilgi sahibi olmuş olursunuz. PTE hazırlık sürecinizde ne kadar çok tekrar ve deneme çözerseniz o kadar pratiğiniz gelişir ve sınav esnasında soruları daha hızlı yanıtlama yetkinliği kazanmış olursunuz. Ayrıca PTE sınavını hazırlayanlar tarafından tasarlanmış deneme sınavlarını çözebilir ve internetten örnek PTE sınavı alıştırmalarına göz atabilirsiniz. Bu sayede denemeler çözdükçe eksiklerini görebilir ve eksik olduğunuz konular hakkında daha fazla çalışabilirsiniz.

 3. Sınav becerileriniz üzerinde durun:

  pte-hazirlik-onerileri
  Bildiğiniz gibi PTE sınavı, konuşma, yazma, dinleme ve okuma becerilerinizi değerlendiren bir İngilizce yeterlilik sınavıdır. Bazı insanlar her bölümde tam yetkinliğe sahip olmayabilir. Birinin dinlemesi çok iyidir, yazması kötü olabilir. Bu durum kişiden kişiye değişebilir. Bu noktada PTE hazırlık sürecinde yapmanız gereken her kısım için bol bol denemeler çözüp kendinizi değerlendirin. Örnek olarak yazma konusunda bol bol alıştırmalar yapın. PTE hazırlık sürecinde farklı konular hakkında çeşitli yazılar yazın ve yazılarınızdaki cümlelerin ne kadar doğru olup olmadığını kontrol edin. Zaman geçtikçe  uzun metinleri yazmak sizler için daha kolay olacaktır. Yazdıktan sonra yazınızı bütünüyle değerlendirin ve anlama çalışın. Diğer bölümler içinde yukarıda yazdığımız durumları o bölüme uyarlayarak çalışmanızı gerçekleştirebilirsiniz.

 4. Doğru kaynakları kullandığınızdan emin olun:

  pte-hazirlik-sureciBazı insanlar genel bir İngilizce kitabı alsam diyebilir. Böyle bir şey sizin tamamen aleyhinize olur doğru materyalleri almanız da fayda var. Uzman PTE eğitmenleri güvenilir web sitelerinden ve kaynaklardan almanızı tavsiye ediyor. Bu sayede doğru kaynakları kullanarak PTE hazırlık sürecinizi daha iyi geçirebilirsiniz.

 5. Belirli vocabulary ve cümle kalıplarını ezberleyin:

  pte-sinavi-hazirlanmaUzman PTE eğitmenleri: PTE sınavında özellikle yazma ve okuma kısımları için vocabulary seviyelerinizin ve genel cümle kalıpları hakkındaki bilgilerinizin çok önemli olduğunu söylüyor. Eğer kendinizi bu noktada eksik görüyorsanız PTE hazırlık sürecinizde bol bol çalışma yapmanız da fayda var.

İlginizi çekebilecek diğer başlıklarımız:

 

 

Hemen Ara Konuşalım!