Bekliyoruz: PTE sınavını geçmek için seni de aramıza bekliyoruz.

Blog

PTE Sınavı ve YDS Denkliği Hakkında

PTE Nedir? / PTE Sınav Formatı / PTE Sınavı ve YDS Denkliği

PTE Sınavı ve YDS Denkliği Hakkında

PTE Academic sınavının YDS denkliği olduğunu biliyor musunuz? Son zamanların en favori sorulardan bir tanesini paylaştık sizinle. Bu yazımızda sizinle YDS sınavına girenler ve girmeyi düşünenler için PTE Academic sınavını kısa bir tanıtımını hedefledik. ÖSYM denkliği olan PTE Academic sınavı için sorularınızı yanıtlamaya çalıştık. 

PTE sınavı da son yıllarda İngilizce dil bilgisini ölçen sınavlar arasına hızla katılmıştır. PTE sınavı bilindiği üzere, dinleme, okuma, konuşma ve yazma olmak üzere dört temel dil becerisinin değerlendirildiği bilgisayar tabanlı bir İngilizce dil sınavıdır. PTE sınavı bilgisayar ortamında, mikrofon ve kulaklık eşliğinde yapılır.

PTE sınavı YÖK tarafından eşdeğerliliği bulunan bir sınavdır. PTE sınavı üniversiteler, yüksek eğitim kurumları, devlet birimleri ve akademik İngilizce gerektiren kurumlar için katılımcıların İngilizce dil becerilerinin gerçek ölçümlerini sağlar. PTE sınavı 2 yıl geçerlidir. 2 yıl boyunca PTE sınavı sonuç belgesini sınırsız sayıda alabilirsiniz. PTE sınavı 2 saat 15 dakikalık tek bir oturum ile tamamlanmaktadır. Çok kısa süre içerisinde (ortalama 48 saat içerisinde) PTE sınavı sonuçlarına ulaşılabiliyor. Diğer sınav sistemlerine göre daha hızlı bir skorlama sistemine sahiptir. Kısa zamanda iş başvurusu ya da yüksek lisans başvurusu yapacak iseniz, kısa bir süre içerisinde yabancı dil belgesi almanız gerekiyorsa PTE sınavı sizlere bu konuda en hızlı şekilde yardımcı olabilir çünkü diğer sınavlara oranla her gün sınava girebilme olanağı bulunuyor. PTE sınavının en büyük avantajlarından biri de burada ortaya çıkıyor!

PTE sınavı bilindiği üzere, dinleme, okuma, konuşma ve yazma olmak üzere dört temel dil becerisinin değerlendirildiği bilgisayar tabanlı yapay zeka destekli bir İngilizce dil seviye belirleme sınavıdır.

PTE sınavı IELTS, TOEFL IBT gibi 4 İngilizce dil becerisini ölçen bir sınavdır. PTE sınavı sonuçları Communicative Skills ( listening, reading, speaking and writing ) ve Enabling Skills (grammar, oral fluency, pronunciation, spelling, vocabulary and written discourse ) olarak iki bölümde değerlendirilir. Bu bölümlerin ortalaması ile de toplam sınav sonucu hesaplanır. Tüm bölümler ayrı ayrı olarak 10-90 puan aralığında değerlendirilir.

yds-denkligi

PTE Sınavı ve YDS Denkliği İlişkisi

Ülkemizde Yüksek Öğrenim Kurulu tarafından YDS denkliği kabul edilen sınavlar PTE sınavı ve TOEFL IBT sınavlarıdır. Ülkemizde YDS skoru istenilen her yerde TOEFL ve PTE sınavı sonuçları geçerlidir. Sınavlardan aldığınız puan YDS puanına çevririlir ve böylece YDS denkliği sağlanmış olur. PTE sınavı 90 puan üzerinden hesaplanır. PTE sınavının YDS denkliği olması başvuranlar için geçerli belge olması dolayısıyla çok önemli olabiliyor. Bu süreçte aşağıda kullandığımız YDS-PTE Denklik Tablosu üzerinden kontrollerinizi yapabilirsiniz.

PTE Academic eşdeğerlilik OSYM tablosunu da buradan da ulaşabilirsiniz.

PTE Sınavı YDS, IELTS ve TOEFL’a göre daha yeni ve hedeflediğiniz puanı almak için kısa sürede sonuç veren bir sınavdır. YDS denkliği gereken durumlar için PTE sınavına devlet üniversitelerinde bulunan test merkezlerinden birinde katılmanız gerekmektedir.

YDS sınavı yılda 3 kez yapılırken, PTE sınavı nerdeyse her gün düzenlenebilen bir İngilizce dil sınavıdır. Özellikle İstanbul’da nerdeyse her gün 2-3 oturum şeklinde sınavlar düzenlenebilmektedir. İstanbul dışındaki Ankara, Adana, Denizli, Erzurum, İzmir, ve Kıbrıs’da sıklık sayıları haftada 1-2 oturum düzenlenebilmektedir. YDS sınav tarihini beklemek yerine, PTE sınavına girerek istediğiniz dil belgesine sahip olabilirsiniz. Ayrıca, PTE sınav sonucu belgesini 2 yıl boyunca kullanabilirsiniz.

PTE sınavı başvuruları Pearson websitesi üzerinden yapılmaktadır. Kurum güvenlik sebebiyle başvuruları sadece kendi sitesinden almaktadır. Eğer kontenjan varsa 24 saat kalana kadar PTE sınavı başvurusu yapılabilir. Tekrar hatırlatalım, PTE sınavı yüksek lisans, doktora, kamu kurumlarında memuriyet, vize, göçmenlik başvurusunda bulunmak isteyen kişiler için uygun bir sınavdır.

PTE sınavı YDS denkliğine sahip olduğu için Türkiye sınırları içerisinde bulunan özel okullarda ve devlet okullarında yatay geçiş, yüksek lisans vb. başvurularında ya da hazırlık atlamada kullanılabilir. Hazırlık muafiyetini kabul eden okulların listesine Pearson Turkey / PTE Academic sitesinden ulaşılabilir.

PTE sınavı, yüksek lisans, doktora, kamu kurumlarında memuriyet, vize, göçmenlik başvurusunda bulunmak isteyen kişiler için ideal bir sınavdır.

 

pte-sinavi

PTE sınavı – YDS denkliği tablosu

İSTANBUL PTE olarak size PTE sınavı hazırlık sürecinde yardımcı olmaktan daima mutluluk duyarız. Sınav hazırlık planlarınızla ilgili ayrıntılı bilgi almak için  iletişim sayfamızda bulunan numaradan bizimle irtibata geçebilirsiniz! Yine iletişime geçmek için sitemizde bulunan “Konuşalım mı?” alanından bize yazarak PTE hakkında dilediğiniz konuda bilgi edinebilirsiniz.

Bu içeriğimizde size PTE sınavı ve YDS denkliği hakkında bilgiler vermeye çalıştık. PTE sınavına nasıl hazırlanmanız gerektiğine yardımcı olabilmek için İSTANBUL PTE olarak her zaman yanınızda olacağız!

 

Yorum (2)

 1. Merve Soylu

  Bir YDS mağduru olarak neler yapmam gerekir? Hem 4 dil becerisini ölçen bir sınav değil, hem de YDS’ciler olarak zorlanıyoruz. Acaba PTE sınavı derman olur mu bize hocam?

  Nisan 28, 2020 at 12:47 pm
  1. İstanbul PTE

   PTE Academic sınavına hazırlanmak isteyen YDS ve E-YDS deneyen öğrencilerimiz var. Sizi çok iyi anlıyorum. 🙁 İsterseniz sizi de hemen aramıza alalım. Bekliyoruz!

   Temmuz 6, 2020 at 12:48 pm

Yorum

Hemen Ara Konuşalım!