Bekliyoruz: PTE sınavını geçmek için seni de aramıza bekliyoruz.

Blog

İngilizce Listening Geliştirme ve PTE Sınavı için İpuçları

PTE Listening

İngilizce Listening Geliştirme ve PTE Sınavı için İpuçları

İngilizce listening geliştirme uygulamalrı dil öğrenmeye yeni başlayanlar için son derece önemlidir. Özellikle PTE Academic gibi çok boyutlu değerlendirme sınavlarına girecek olan öğrencilerin, dinleme yeteneklerini geliştirmiş olması çok önemlidir. Dinleme, aynı zamanda konuşmayı da doğrudan etkileyen bir etkendir. Yani dinleme alıştırmaları yapmak aynı zamanda konuşmanızı da doğrudan etkiler.

Bununla beraber PTE sınavında dinlediklerini anladıktan sonra ya da dinleme yaparken cevaplanması gereken soru tipleri vardır. Bu soru tiplerinde daha iyi puan alabilmek için Genel İngilizce seviyemize katkıda bulunacak aktiviteler yaparak sürekli bir gelişim içinde olmak çok önemlidir.

Duymak ve Dinlemek üzerinde durmamız gereken yeteneklerdir.

PTE Sınavı Listening Bölümleri Nelerdir? 

PTE sınavının listening kısmında çeşitli soru tipleriyle ile bu beceri ölçülmeye çalışılır. PTE listening soru tipleri şunlardır:

  • Summarize Spoken Text: Öncelikle adaya 40-90 saniye arasında bir ses kaydı dinletilir. Daha sonra dinletilen bu kayıttan 50-70 kelimelik bir özet yazması istenir.
  • Multiple-Choice Choose Multiple Answers: Adaya önce bir ses kaydı dinletilir. Daha sonra da kendisine sunulan seçenekler arasından doğru olanları seçmesi istenir.
  • Fill in the Blanks: Adaya bir ses kaydı dinletilir. Metinde yer alan boşlukların, dinleme esnasında doğru kelimelerle doldurulması istenir.
  • Highlight Correct Summary: Adaya bir paragraftan oluşan ses kaydı dinletilir. Daha sonra bu kayıt ile en yakın anlama sahip olan yani en geniş kapsamlı özet şıkkı seçmesi istenir.
  • Multiple-Choice Choose Single Answer: İlk olarak adaya bir ses kaydı dinletilir, daha sonra da sunulan şıklar arasından doğru olanı seçmesi istenir.
  • Select Missing Word: Adaya bir ses kaydı dinletilir ve ses kaydının sonunda bip sesi duyulur. Burada eksik kelimeleri ya da kelime öbeklerini seçenekler içerisinden seçmesi istenir.
  • Highlight Incorrect Word: Adaylara bir ses kaydı dinletilir ve bu metin aynı zamanda ekranda görünür. Ancak yansıtılan metinde bazı kelimeler, ses kaydındakine göre farklılık gösterir. Adayın farklı olan kelimeleri tespit etmesi istenir.
  • Write From Dictation: Adaya bir cümle dinletilir ve cümleyi duyduğu gibi yazması istenir.

PTE Sınavı için İngilizce Nasıl Geliştirilir?

İngilizce listening geliştirme PTE sınavında başarılı olmak isteyenlerin mutlaka yapmaları gereken bir şey. Dinlemeyi geliştirmek için başvurulabilecek pek çok yöntem var. Özellikle son yıllarda dil eğitimine dair yapılan bilimsel çalışmalarla birlikte güç kazanan yöntemleri kullanarak, kısa sürede büyük etki yakalayabilmek mümkün.

Podcast Dinlemek

Son dönemlerin en popüler medya araçları arasında yer alan podcastler, bir konu ya da tema üzerine dizi halinde yayınlanan ses kayıtlarıdır. Podcastlerde tek bir ses olabileceği gibi, birden fazla kişinin sohbeti biçiminde çoklu sesler de olabilir. İngilizce listening geliştirme isteyenler için de bu amaçla hazırlanan pek çok podcast mevcut. Farklı dil seviyelerine hitap eden podcastler arasından seçim yaparak listening geliştirilebilir. Günlük düzenli bir şekilde yarım saat podcast dinleyerek, kısa sürede listening sorunu aşılabilir.

İyi İngilizce Bilen Kişilerle Konuşmaya Çalışın 

Listening ile speaking birbirinden ayrı düşünülemez. Zayıf da olsa konuşma becerilerine sahip bireyler, kendilerinden daha deneyimli insanlarla konuşarak listening becerilerini geliştirebilir. Özellikle aksanı oturmuş, akıcı bir şekilde İngilizce konuşan insanlarla yapılacak konuşma pratikleri, listening konusunda destekleyicidir. Bu aynı zamanda speaking yeteneğinin gelişmesine de katkı sağlar.

İngilizce Müzik Dinlemek 

İngilizce şarkı dinlemek de listening becerilerinin artması bakımından büyük yarar sağlar. Müzik ile öğrenmek ya da ritim ile öğrenmek, yapılan bilimsel araştırmalara göre en kalıcı öğrenme yöntemleri arasında yer alır. Bu yöntem, aynı zamanda bir bilinçaltı öğrenme tekniğidir. Ancak dinlenecek şarkıların, kişinin İngilizce düzeyine göre seçilmesi önem taşır. Çok hızlı ya da anlaşılması güç parçalar ileri düzeylere bırakılarak, daha sade ve anlaşılması kolay parçalarla başlangıç yapılabilir.

Türkçeye Çevirmemek 

İngilizce listening geliştirme isteyenlerin en sık yaptıkları hatalardan biri, İngilizce olarak dinledikleri içerikleri Türkçeye çevirmeye çalışmaları. Bu bir fayda sağlamadığı gibi, dinlemeye verilecek dikkatin dağılmasına neden olur. Dinlenen İngilizce şarkıların ya da podcastlerin yalnızca sözlerine odaklanmak ve sözlerin telaffuzunu anlamaya çalışmak daha doğrudur.

Bolca Kelime Öğrenmek 

İnsanlar kelimeler ile konuşur ve kelimelerle anlaşır. Bir dili daha iyi konuşabilmek için, kelime bilgisinin fazla olması büyük önem taşır. Çoğu zaman bireyler söylenen kelimeyi telaffuz olarak anlasalar bile, o kelimenin nasıl yazıldığını ya da tam olarak ne olduğunu anlamayabilirler. Bilinçaltında yerleşen İngilizce kelimeler, dinleme esnasında otomatik olarak çağrılır ve zihin tarafından otomatik olarak eşleştirilir. Yani kelime dağarcığı kalabalık olan bir bireyin listening kabiliyetini geliştirmesi, daha az kelime bilgisine sahip olan birine göre daha kolaydır.

Hemen Ara Konuşalım!