Bekliyoruz: PTE sınavını geçmek için seni de aramıza bekliyoruz.

Blog

PTE Sınavına Nasıl Başvurulur?  

PTE Nedir?

PTE Sınavına Nasıl Başvurulur?  

PTE Academic sınavı eğitim konusunda ilk sırada yer alan Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere, Avustralya, Kanada ve Avrupa ülkelerinde yabancı dilde eğitim almak isteyenler için önemli bir dil sınavı haline gelmiştir. Ayrıca son zamanlarda popüler olan göçmenlik başvuruları için de PTE sınavı çok sık seanslara sahip olması nedeniyle tercih edilmektedir. Adayların İngilizce yeterlilik düzeylerini ölçmek için düzenlenen pek çok sınav mevcuttur ve PTE sınavı bunların içinde en çok tercih edilen olma yolunda hızla yol almaktadır. Bu yazımızda son zamanların popüler sorusu PTE sınavına nasıl başvurulur sorusunu sizler için yanıtladık.

PTE Sınavına Başvuru Süreci 

PTE sınavına nasıl başvurulur sorusu sınava girmek isteyenler için hep karşılaştığımız bir sorudur ve öğrencilerimize bu konuda her zaman sınav öncesi son aşamada yardımcı oluruz. Bununla beraber, PTE sınavına girebilmek için öncelikle www.pearsonpte.com sitesine üye olmalısınız. Sistem sizi adım adım bütün süreçleri kolayca izleyebileceğiniz şekilde oluşturulmuştur. Mesela siteye girdiğinizde sağ üst köşeden “Book a Test” butonuna tıklayarak hızlı bir şekilde kayıt işlemlerine başlayabilirsiniz.

Bu çok önemli bilgiyi de sizinle paylaşmamız gerekiyor, site yalnızca İngilizce karakter kabul ettiği için, sizden istenilen bilgileri doldururken Türkçe karakter kullanmamaya özen gösterin yoksa işlem başarılı olmaz.

Hangi şehirde teste girmek istediğinizi seçtikten sonra üyelik işlemlerini tamamlamalısınız. İstanbul, Ankara ve İzmir başta olmak üzere çok sayıda şehirde PTE sınavına girebilirsiniz. Şehir ve sınav merkezi seçiminizi yaptıktan sonra, size uygun sınav tarihi için başvuru oluşturmalısınız. Bu arada sınav sıklıkları her şehirde farklılık gösteriyor, mesela İstanbul’da bazen günde 3-4 seansa kadar çıkabiliyor(evet, aynı gün içinde) ama Erzurum’da haftada 1-2 seans olabiliyor.

Sınav başvurunuzun tamamlanabilmesi için, başvuru ücretini yatırmayı da unutmamalısınız. Daha doğrusu, sadece kredi kartınızı kullanarak yapacağınız ödeme işleminden sonra, sınav başvurunuzu tamamlamış olursunuz. Sanal kartlar ve banka hesap kartları sistem tarafından kabul edilmez. Bu araçlarla yapılacak ödemeler, genellikle işlemin bloke olmasıyla sonuçlanır.

Hesabınız bloke olursa, HELP bölümünden quick chat(sağ altta sarı renkli bot) kısmına tıklayıp derdinizi anlattıktan sonra hesabınız incelemeye alınır. Eğer bir yanlışlık olduğu doğrulanırsa yaksaşık 1-2 gün içinde hesabınız tekrar açılacaktır.

Hesabınızı oluştururken sadece ‘İngilizce’ karakter kulanmaya dikkat etmeliyiz.

PTE Sınavı Nedir?

PTE Sınavı, Pearson Test of English kelimelerinin baş harflerinden oluşur. Web tabanlı bir İngilizce seviye değerlendirme sınavı olan PTE, adayların İngilizce dil yeterliliklerini ölçer. 2 saat 15 dakika süren sınav boyunca adaylar okuma, yazma, dinleme ve konuşma olmak üzere dört farklı yetenek üzerinden değerlendirilir. Hem sınav hem de değerlendirme işlemleri Online olarak AI (yapay zeka) tarafından yapılır.   

Adaylar sınava sınav merkezlerinde girmektedirler. Özellikle YDS denkliği sizin için önemli ise Üniversitelerde yer alan test merkezlerini tercih etmelisiniz.

PTE Sınavının Sunduğu Avantajlar 

PTE sınavının giderek daha fazla kişi tarafından tercih edilmesinin temelinde, bu sınavın sahip olduğu avantajlar yer alır. PTE sınavına nasıl başvurulur sorusuna cevap verikten sonra aşağıda bu avantajlardan bazılarını inceleyebilirsiniz:

  • PTE sınavı, Yükseköğretim Kurumu (YÖK) tarafından tanınan sınavlar arasında yer alır. YÖKDİL ya da YDS sınavına hazırlanan her öğrenci, bu sınava da girebilir. Akademik atamalarda, yüksek lisans ve doktora başvurularında PTE sınavından alınan puan geçerli kabul edilir.
  • PTE sınavının en büyük avantajı olarak, dünyanın önde gelen ülkelerinin neredeyse tamamında kabul görmesi denilebilir. Amerika, Kanada, İngiltere, Avustralya ve Almanya başta olmak üzere pek çok ülkeye bu sınav ile eğitim, çalışma ve göçmenlik başvurusu yapılabilir.
  • PTE sınavının bir diğer avantajı da aylar boyunca bekleme gereksinimini ortadan kaldırmasıdır. İstanbul ve Ankara gibi büyük şehirlerde hemen her gün PTE sınavına girebilirsiniz. Dijital ortamda gerçekleştirilen bu sınavın sonucu 48 saat içinde açıklanır. Acil sınav sonucuna ihtiyacı olanlar için, bu sınav büyük kolaylık sağlar. Üstelik sınava kaydolmak için de son 24 saatten öncesi yeterlidir.
  • PTE sınavının konuşma kısmında, doğrudan bir öğretmen ile konuşulmaz. Öğrencilerde heyecana neden olan ve İngilizce düzeyleri iyi olmasına rağmen düşük puan almalarına yol açan bu yöntem yerine, PTE sınavında bilgisayar ile konuşulur. Öğrenciler, kendilerine sorulan soruların cevaplarını bilgisayara sesli olarak verirler. Bu cevaplar da sisteme kaydedilir.
  • Yapay zekâ tabanlı bir sınav olan PTE, öğrencilerin yanıtlarının daha rasyonel değerlendirilmesi gibi bir olanak da sağlar. Sınava giren bireylerin içinde herhangi bir şüphe bulunmaz.

Öneri İçerik: YÖK Tarafından YDS Denkliği Kabul Edilen Sınavlar Nelerdir?

Hemen Ara Konuşalım!