Bekliyoruz: PTE sınavını geçmek için seni de aramıza bekliyoruz.

İstanbul PTE ile Sınava Hazırlık Önerileri

PTE Akademi / PTE Sınav İpuçları / PTE Sınavına Hazırlık

İstanbul PTE ile Sınava Hazırlık Önerileri

PTE sınavına hazırlanmaya mı karar verdiniz? Cevabınız evetse ve nasıl hazırlanmanız gerektiğiniz hakkında pek fikriniz yoksa doğru yerdesiniz! PTE Academic danışmanlığı veren ilk kurum olan İSTANBUL PTE sınava hazırlık tavsiyeleriyle yanınızda. Öncelikle sınava neden hazırlanmak istediğinizi belirlemiş olmanız gerekmektedir. Bunun üzerine PTE sınavı hakkında biraz araştırma yapmış olmalısınız. “Hayır, henüz araştırma yapmadım.” Derseniz sizi öncelikle PTE Nedir? Adlı yazımıza davet ediyoruz. PTE sınavı hakkında daha detaylı bilgi edindikten sonra PTE sınavına hazırlık önerileri için tekrar buraya bekliyoruz 🙂

PTE Academic de diğer birçok İngilizce sınavı gibi katılımcının İngilizce’deki temel becerilerini ölçmeyi amaçlamaktadır. Bu sebeple de katılımcının dört temel dil becerisini ölçmek için bilgisayar tabanlı bir sınav düzenlemiştir. Sınav speaking, writing, reading, listening bölümlerinden oluşmaktadır ve her bölüm kendi içinde farklı soru tiplerini barındırmaktadır.

ptesinavinanasilhazirlanirim

PTE Sınav Formatı

PTE sınavı dört temel beceri için düzenlenmiş bölümlerden oluşmaktadır. Bu bölümlerde herhangi iki beceriyi bir arada kullanmanız istenecektir. Yani dinledikten sonra özet çıkarma gibi iki farklı beceriyi  birlikte kullanmanız beklenecektir.

 • Bölüm: Speaking&Writing becerilerini ölçmektedir. Sınava kendinizi tanıtarak başlıyorsunuz. Kendini tanıtma puana eklenmese de başvuracağınız kurumalara iletileceği için özen gösterilmesi gerekmektedir. Bu bölüm için önceden hazırlık yapabilirsiniz. Adınız, soyadınız, okulunuz/mesleğiniz gibi temel bilgilerden bahsederek süreyi değerlendirebilirsiniz. Yine bu bölümde size ekranda bir metin gösterilip okumanız istenecektir. Burada okuma ve konuşma becerileriniz ölçülmektedir. Sonraki aşamada ise dinlediğiniz bir cümlenin tekrarını sizden isteyecekler. Burada da dinleme konuşma becerileriniz ölçülecektir. Ardından size bir resim ya da grafik gösterilerek bunu yorumlamanız istenecektir. Bölümün devamında tekrar anlatma, kısa sorulara cevap verme, yazılı metni özetleme ve makale yazma soruları olacaktır.
 • Bölüm: Reading bölümüdür. Okuma becerilerinizin test edileceği bu bölümde; çoktan seçmeli tek yanıt bölümü, çoktan seçmeli birden fazla cevap, paragraf sıralama, boşluk doldurma ve okuma yazma& boşluk doldurma bölümleri bulunmaktadır.
 • Bölüm: Listening bölümü. PTE sınavının diğer bölümlerinde olduğu gibi bu bölümde de en az iki dil becerisini kullanmanız beklenmektedir. Sözlü metni özetleme, çoktan seçmeli çoklu yanıt, boşluk doldurma, doğru özeti seçme, çoktan seçmeli tek yanıt, eksik kelimeyi seçme, yanlış kelimeyi seçme ve söyleneni yazma kısımları bulunmaktadır.

Uzmanından PTE Sınavı İçin Önerileri

PTE sınavı farklı becerileri birlikte kullanmanızı isteyeceğinden siz de çalışma sisteminizi buna göre düzenleyebilirsiniz. Her bölüm için size verebileceğimiz önerileri şöyle sıralayabiliriz:

 • Kendini tanıtma, sesli okuma ve cümle tekrarı bölümleri için internet üzerinden bol bol pratik yapmak sizi sınava hazırlar. Resim ya da grafik yorumlama bölümü için de önceden bir grafiği ya da resmi yorumlarken kullanılabilecek temel kalıpları inceleyebilirsiniz. Bu kalıplara çalışmanız sizin için faydalı olacaktır. Yine yazma bölümünde kullanmak için temel kalıpları sınav öncesinden araştırıp farklı konularda makale yazmayı denerseniz sınava kadar kullanımlara hakim olup sınavda da zaman kazanmış olursunuz. Böylece size verilen süreleri en verimli şekilde değerlendirirsiniz.
 • İkinci bölüm için yapabileceğiniz en verimli şey bol bol örnek soru çözmek ve birçok konu hakkında okuma yapmaktır. Bu hem okumanızı hızlandırır hem de farklı alanlarda okuma yapmak kelime bilginizi geliştireceğinden yazma bölümünde de işinizi kolaylaştıracaktır.
 • Bu bölümde konuşmaları dinlerken, size verilecek olan kağıtlara not alabilirsiniz. Bu yüzden evde ya da kursta dinleme çalışmaları yaparken kağıtlara not alma çalışmaları da yapabilirsiniz. Size dinlediklerinizi çağrıştıracak, hatırlamanızı sağlayacak şekilde not alma işini yapabilirseniz özet yazma gibi sınav alanlarından kolaylıkla çıkacaksınız.

Gördüğünüz gibi PTE sınavına hazırlanmak bol bol pratik yapmaktan geçiyor. Bunu tek başıma halledemem derseniz eğer, bu konuda uzman olan bir kurumdan yardım almanız sizin için çok faydalı olabilir.

Istanbul PTE Youtube sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz.

Bu içeriğimizle size İSTANBUL PTE olarak sınava hazırlık önerileri vermeye çalıştık. Daha detaylı bilgi edinmek isterseniz, dilediğiniz an iletişim sayfamızda bulunan numaradan ya da site içerisinde bulunan diğer iletişim alanlarından bize ulaşabilirsiniz. PTE sınavı hakkında merak ettiğiniz soruları sorabilir ve bunlar hakkında daha detaylı bilgi edinebilirsiniz. Türkiye’de PTE Academic kursu ve danışmanlığı veren ilk kurum olan İSTANBUL PTE olarak PTE sınavı hakkında merak ettiğiniz konularda size seve seve yardımcı oluruz.

Yorum (1)

 1. Fatih Sağlam

  Çalışmak için nerden başlasam bilemiyordum sayenizde fikir edindim, teşekkürler

  Aralık 6, 2019 at 9:01 pm

Yorum

Hemen Ara Konuşalım!