Bekliyoruz: PTE sınavını geçmek için seni de aramıza bekliyoruz.

Blog

Motivasyon ve Hedef Panosu Nedir? Nasıl Oluşturulur?

PTE Sınavına Hazırlık

Motivasyon ve Hedef Panosu Nedir? Nasıl Oluşturulur?

PTE (Pearson Test of English) sınavı, sınava giren kişinin İngilizce dil bilgisini anlamak için hazırlanmış, dildeki dört beceriyi ölçen, üç aşamalı, bilgisayar tabanlı bir sınavdır. PTE sınavında anadili İngilizce olmayan kişinin konuşma, dinleme, yazma ve okuma becerileri test edilmektedir. Uluslararası ve ulusal geçerliliği olan bu sınavın tarihlerinin esnek olması sınava hazırlanma sürecinizi kolaylaştırdığı gibi kısa süre içinde sınava girme şansını arttırmaktadır.

PTE sınavına giren birçok insan için PTE sınavı başlı başına bir amaçtan ziyade bir amaca yönelik bir araçtır. Bu durum, başka bir ülkenin vatandaşlığını kazanmak veya yurtdışında okumak gibi hayatlarında başka hedeflere ulaşmak için sınava çalıştıkları anlamına gelir. Bu hedeflerine ulaşmak isteyen öğrenciler için bir motivasyon panosu ve bir hedef panosu oluşturmaları oldukça önemlidir.

Hedef panoları, hayallerimizi gerçekleştirmek için çok çalışırken, hedefleri zihnimizde canlı tutmanın etkili bir çözümüdür. Ayrıca hedeflerimizi daha ulaşılabilir adımlara ayırmamıza da yardımcı olurlar. Motivasyon panoları ise bu süreçte motive olmanıza yardımcı olur. Peki motivasyon ve hedef panosu nedir, nasıl oluşturulur?

Bu yazımızda konu hakkında merak edilenleri sizler ile paylaşacağız.

Hedef Panosu Nedir?

Motivasyon ve Hedef Panosu Nedir ?

Hedef panosu hayallerinizin, amaçlarınızın, geçmişten gününüze kadar olan hedeflerinizin ve sizi mutlu eden diğer unsurların tek bir alanda toplandığı panodur. Hayal panosu, yaratım panosu veya vizyon panosu olarak isimlendirilir. Hedef panosu, kişilerin kendilerini motive etmeleri için hazırlanan ve motivasyon kaynağı olarak görülen bir araçtır.

Motivasyon Panosu Nedir?

Motivasyon panosu, hedeflerinize giden yolda sizi motive edecek ve hedeflerinize ulaşmanız için gerekli öz veriye sahip olmanıza teşvik edecek bir tür motivasyon aracıdır. Peki motivasyon ve hedef panosu nasıl oluşturulur?

Motivasyon ve Hedef Panosu Nasıl Oluşturulur?

Motivasyon ve Hedef Panosu Nasıl Oluşturulur?

Hedef ve motivasyon panosu hazırlamadan önce istediklerinizi, hayallerinizi ve hedeflerinizi genel olarak gözden geçirmeniz oldukça önemlidir. Kendi hedef panonuzu oluşturmadan önce aşağıdaki sorulara cevap vermek belirsizlik yaşayanlar için oldukça faydalı olacaktır:

  • Sizin için iyi bir hayat ve hedefleriniz neyi ifade eder?

  • Hayatı değerli kılan temel unsurlar nelerdir?

  • Hangi aktiviteleri bilmek istersiniz?

  • Kariyer hedefleriniz neler?

Dikkat etmeniz gerekenler

Yukarıdaki sorulara cevap verdiğinizde kendi hedeflerinizi ve motivasyonunuzu etkili bir şekilde yönlendirebileceğinizi göreceksiniz. Hayallerinizi, hedeflerinizi ve isteklerinizi belirledikten sonra pano için tema seçebilirsiniz. Pano oluşturmak için mantar bir pano ya da arzu ettiğiniz renkte bir karton veya mukavva kullanabilirsiniz. Eğer motivasyon panosu oluşturacaksanız birkaç tema üzerinde çalışabilirsiniz.

Spesifik ve Gerçekçi olun

Hedeflerinizi belirlemek ve bu hedefleriniz doğrultusunda kendinizi daha da motive etmek için gerçekçi olmanız oldukça önemlidir. Hedeflerinize ne kadar yakınsınız ya da ne kadar uzaksınız ve hedeflerinize yaklaşmak için nasıl bir yol izlemelisiniz. Tüm bu unsurları gerçekçi bir şekilde analiz etmeli ve yapmanız gerekenler konusunda kendinize spesifik bir yaklaşım oluşturmalısınız.

Her Hedef Kişiye Özeldir, Kendi Hedeflerinizi Belirleyin

Başkalarının hedeflerini dikkate almanız ya da başkalarının tavsiyelerini dinlemeniz sizin için faydalı olmayacak hatta zararlı olacaktır. Her bireyin hayattaki hedefleri, beklentileri ve istekleri farklıdır. Bu durumu göz önüne alarak kendinize kendi geleceğinize ve istediğiniz hayata yönelik hedefler belirlemeli ve bu şekilde kendinizi motive etmelisiniz.

Hedeflerinizi adım adım belirledikten sonra ise kendinize bir hedef panosu ve bu hedeflerinize ulaşmanıza destek olacak motivasyon panosu oluşturmanız, oldukça etkili olacaktır. Bu panoyu bir veya birçok hedef üzerinden oluşturabilirsiniz. Hedefleriniz doğrultusunda kendiniz doğru şekilde motive etmeli ve her zaman pes etmeden çalışmalısınız.

Gelişiminizi Takip Edin

Hedefleriniz doğrultusunda ne kadar yol aldınız, bu süreçte ne tür çalışma metotlarını izlediniz ve hedeflerinizi ve motivasyonunuz için kendinizi ne kadar geliştirdiniz? Bu soruların cevaplarını vererek gelişiminizi takip edebilir ve hedeflerinize ne kadar yaklaştığını daha net bir şekilde gözlemleyebilirsiniz. Hedefleriniz doğrultusunda izlediğini doğru yöntemler ile kendinizi geliştirebilir ve gelişiminizi etkili bir şekilde gözlemleyebilirsiniz. Ayrıca motivasyon panosu ile gelişiminize katkı sağlayabilir ve gelişim sürecinizde eksiklerinizi ve neler yapmanız gerektiğini de daha kolay gözlemleyebilirsiniz.

Kendinizi Ödüllendirmeyi Unutmayın

Gelişiminiz doğrultusunda küçük ödüller ile kendinizi ödüllendirmeniz motivasyonunuzun da artmasına yardımcı olacaktır. Hedeflerinizi gerçekleştirmek için hazırladığınız her adımı gerçekleştirdiğinizde her bir adım için basit ödüller ve motive edici faaliyetler yapmak hem gelişiminize hem de hedeflerinize bir adım daha yaklaşmanızı mümkün kılar.

Sevdiğiniz aktiviteler veya sevdiğimiz herhangi bir yiyecek ile kendinizi ödüllendirerek başarınızı ve gelişiminizi destekleyebilirsiniz. Yalnızca sınav dönemi için değil iş dünyasında bile hedefleriniz gerçekleştirdiğinizde kendinizi sevdiğiniz unsurlar ile ödüllendirmeniz hem motivasyonunuzun artmasına hem daha da başarılı olmanıza hem de istikrarlı bir şekilde hedeflerinize ulaşmak için daha fazla çalışmanıza yardımcı olur.

İstanbul PTE ile Motivasyonunuz Daima Zirvede

İstanbul PTE, klasik dil kurslarından farklı olarak sadece PTE Academic sınavı üzerine eğitim, kurs ve danışmanlık vermek üzere kurulmuştur. Bu sebeple, İstanbul PTE, sınavdan istediğiniz puanı almak için ihtiyacınız olan her beceriyi edinmeniz için size yardımcı olur. Pearson sertifikalı eğitmenlerimiz ile özel ders veya grup ders hizmetlerimiz mevcut. PTE sınavına girme sebebiniz (yurt dışı eğitim, YDS denkliği, İngilizce hazırlık atlama, Gemi adamlığı dil sertifikası) ve hedeflediğiniz puan gibi ayrıntılara inerek, kişi odaklı ders programı yapıyoruz.

PTE sınavıyla eşdeğer sorularla hazırlık sunmamız, öğrencilerimizin sınav stresini azaltıp, kendilerine güvenmelerini sağlıyor. İstanbul PTE ile çalışma motivasyonunuzu artırabilir ve hedeflerinize daha da yaklaşabilirsiniz.

Bu yazımızda sizlere “PTE Tavsiyeleri: Motivasyon ve Hedef Panosu Nedir? Nasıl Oluşturulur?” konusu hakkında bilgiler sunduk. Sizler için faydalı olmasını diler, okuduğunuz için teşekkür ederiz. Daha detaylı bilgi için bizlere iletişim kanallarımızdan ulaşabilirsiniz.

 

Hemen Ara Konuşalım!