Bekliyoruz: PTE sınavını geçmek için seni de aramıza bekliyoruz.

Blog

PTE Academic Pronunciation Puanımı Nasıl Yükseltebilirim?

PTE Sınav İpuçları / PTE Speaking

PTE Academic Pronunciation Puanımı Nasıl Yükseltebilirim?

PTE Academic sınavında Speaking bölümünde hep sıkıntı çekiyorsunuz ve bunun nereden kaynaklandığını bilmiyor musunuz? Peki daha önce Speaking bölümünün nasıl puanlandığını hiç merak ettiniz mi? İşte bu yazımızda PTE Academic sınavında Speaking bölümü için önemli olan 3 özellikten biri olan Pronunciation üzerine yoğunlaşıyoruz.

Pronunciation PTE Academic sınavında nasıl değerlendirilir ve nasıl bir önemi vardır ve doğru uygulanırsa nasıl daha yüksek puan alırsınız?

PTE Speaking Pronunciation puanı nedir?

PTE Academic sınavında bu kriterler şunlardır:

5: Native like

4: Advanced

3: Good

2: Intermediate

1: Intrusive

0: Non-English

Ücretsiz PTE Academic Sınav Analizi

PTE Academic Pronunciation nelere göre test edilir?

Eğer PTE Academic sınavında pronunciation puanınız yüksek gelsin istiyorsanız bu aşağıda vereceğimiz bilgilere dikkat etmelisiniz.

Accuracy: Bu genel anlamda sesleri nasıl çıkardığınızla ilgilidir. İngilizce’de 3 ana ses grubu vardır. Bunlar, vowels, consonants ve diphthongs’dur. Bunları daha çok phonemic chart kullanarak öğrenebilir ve pekiştirebilirsiniz.

Online Phonemic Chartımıza buradan ulaşabilir, pratik yapabilirsiniz. 🙂

Word Stress: Bu kelimedelerdeki doğru baskıyı doğru heceye yapmak demektir. Mesela, computer kelimesi üç hecelidir ve vurgu ikinci hecededir. Yani comPUter gibi düşünebiliriz.

Sentence Stress: Burada cümle içerisinde istediğimiz kelime ya da kelimeleri vurgulayabileceğimiz anlamına geliyor. Örnekse: He called you yesterday cümlesinde eğer ‘you’ kelimesine vurgu yaparsak, özellikle seni aradı anlamı çıkabileceği gibi, ‘yesterday’ kelimesine vurgu yaparsak hangi gün aradığına vurgu yapmış olabiliriz.

Intonation: Bu cümle içinde sesimizin nasıl yükselip, alçaldığıdır. Burada en sık görülen hata konuşan kişinin sesinin monoton bir seste gelmesidir.

3 Adımda PTE Listening Puanını Arttır!‘ adlı içeriğimize buradan ulaşabilir, listening puanınızı arttırmanın yollarını bulabilirsiniz

English Phonetic Chart
English Phonetic Chart

PTE Academic sınavında Pronunciation’ımı nasıl iyileştirebilirim?

1-) Örnek cevaplar dinleyebilirsiniz 

Bu uygulamayı öğrencilere özellikle ilk derslerde sıkça anlatırız. Bunun bir diğer adı da shadowing‘dir. Yani, birisini dinlersiniz ve onun arkasından onun gibi okumaya çalışırsınız. Bu uygulamayı yaparak hem oral fluency hem de pronunciaiton skorunuzu belirli bir düzeyde iyileştirebilirsiniz.

Özellikle çok dil konuşan insanlar tarafından sıkça kullanılır. 

2-) Kendi ses kaydınızı kaydedin

Evet, bir diğer pronunciation geliştiren aktivite de budur. Mesela örnek cevabı dinlediniz, peki neden şimdi kendi ses kaydınızı dinleyip nasıl olduğuna bakmıyorsunuz? Bu aynı zamanda kendi sesinizi aşina olmanızı da sağlar ve çok daha kolay kendi sesinizdeki eksiklikleri görerek üzerine daha iyi bir şekilde pratik yapabilirsiniz.

Mesela hemen şimdi Voscreen uygulaması üzerinden bir cümle dinleyin ve kendi sesinizi kaydedin. Hangi sesleri nasıl söylediğinizi duyup yukardaki phonetic chart uygulaması üzerinden sesleri geliştirme aktivitesi yapabilirsiniz.

 

Son olarak: 

Belki Speaking dediğimizde aklınıza hemen pronunciation gelmiyor olabilir ama emin olun bu taktikler çok işinize yarayacaktır. PTE Speaking puanınızı inanılmaz derecede iyileştirebilirsiniz.

Bu yazımızda sizinle PTE Academic sınavında ‘Pronunciation‘ın öneminden bahsettik. Umarız faydalı olmuştur, beğendiyseniz Instagram sayfamızdaki daha etkileşimli postlarımıza da bekleriz. 🙂

 

 

Yorum (2)

 1. Güneş Pekkıyıcı

  Merhaba, kesinlikle çok önemli! Sınava 3 kere girdim ve bana kimse bu konuda yardımcı olmadı. Çok teşekkürler hocam 🙂

  Aralık 28, 2020 at 11:27 am
  1. İstanbul PTE

   PTE Academic sınavının ‘Speaking’ bölümü üzellikle öğrencilerimiz tarafından çok soruluyordu onun için bu Speaking subskill yazılarını yazmaya karar verdik. Beğendiysen, ne mutlu 🙂

   Aralık 28, 2020 at 3:51 pm

Yorum

Hemen Ara Konuşalım!