Bekliyoruz: PTE sınavını geçmek için seni de aramıza bekliyoruz.

Blog

PTE Academic Writing Soru Tipleri Nelerdir?

PTE Sınav Formatı / PTE Writing

PTE Academic Writing Soru Tipleri Nelerdir?

PTE Academic sınavı dört farklı iletişim becerisini test eden 3 bölümden oluşmaktadır. Writing(yazma), PTE Academic sınavında karşılaştığınız ikinci bölümdür ve iki farklı soru tipi vardır.

Diğer İngilizce yeterlilik sınavlarından farklı olarak, PTE Academic’in entegre bir sınav olduğunu belirtmek önemlidir. Örneğin, “Summarize Written Text(bir yazıyı tke cümleyle özetleme)” hem Writing(yazma) hem de Reading(okuma) becerilerini değerlendirir.

Ayrıca ilk yazımız olan Genel Bakış: PTE Academic Speaking yazımıza da buradan ulaşabilirsiniz. 🙂

Adaylar bunun akademik bir sınav olduğunu ve yalnızca akademik kelime dağarcığının ve uygun kelime seçiminin kullanılmasının daha yüksek puanlar alabilmesi için faydalı olacağını unutmamalıdır. Bu bölüm için hatırlanması gereken en önemli şeylerden birisi sınava hazırlanırken cümle çeşitlerini ve cümlenin öğelerini iyi çalışmış olmak ve structure(yapı) çalışmaktır.

PTE Test Format

1-) PTE Academic: Summarize Written Text

Summarize Written Text
Summarize Written Text

Writing(yazma) bölümü PTE Academic sınavının Speaking bölümünden sonra gelir bununla beraber Part 1(sınav 3 part’dan oluşuyor) içerisinde yer alır.

PTE Writing bölümü Summarize Written Text ile başlar. Bu soru tipinden 2-3 adet gelebilmektedir ve her bir soru 10 dakika sürmektedir.

Peki, detaylara geçmeden önce bu soru tipi nasıl skorlanıyor ona bakalım:

PTE Writing - Summarize Written Text

 Summarize Written Text soru tipinde ne yapmalısınız? 

  • İlk önce 2-3 dakika içinde paragrafı okumalısınız.
  • Daha sonra 5-75 kelime arasında bir adet cümle yazmayı planlamalısınız.
  • En son olarak da, 2 dakikalık süreyi proofread dediğimiz bölüme yani yazdığımız cümlenin grammar, vocabulary ve anlam bakımından nasıl olduğuna tekrar bakıyoruz.

Daha fazla örnek çözümlemeleri için ve feedback için bizimle iletişime geçebilirsiniz. 🙂

2-) PTE Academic: Write Essay

Write Essay

Write Essay(kompozisyon yazma) soru tipi Writing bölümündedir. Sizden 200-300 kelimelik 1 ya da 2 adet kompozisyon yazmanızı bekler.

Peki, detaylara geçmeden önce bu soru tipi nasıl skorlanıyor ona bakalım:

PTE Writing - Write Essay

Write Essay soru tipinde ne yapmalısınız?

  • İlk olarak 2-3 dakika içinde prompt’u okuduktan sonra brainstorm yapıp konuyu enine-boyuna değerlendirmelisiniz. Ben ne söyleyeceğim? Konu hakkında nasıl konuşmalıyım?
  • Daha sonra 16 dakikalık süremizde tasarladığımız yazıyı yazmaya başlamalıyız. Introduction, Body Paragraph 1 ve 2, Conclusion şeklinde görüşlerimizi bir structure halinde yazıyoruz.
  • En son da bu yazımızı 2 dakikalık bir süre içinde 200-300 kalime aralığında yazmış mıyım? Structure’ım iyi olmuş mu? Grammar ve vocabulary olarak nasılım? Content olarak prompt’um bana söylediği konuyu kendi fikirlerimle güzel harmanlayabilmiş miyim?

Ücretsiz PTE Academic Sınav Analizi

PTE Writing bölümü için Youtube videomuza da buradan ulaşabilirsiniz.

İSTANBUL PTE olarak size PTE sınavı hazırlık sürecinde yardımcı olmaktan daima mutluluk duyarız. Sınav hazırlık planlarınızla ilgili ayrıntılı bilgi almak için  iletişim sayfamızda bulunan numaradan bizimle irtibata geçebilirsiniz. Yine iletişime geçmek için sitemizde bulunan “Konuşalım mı?” alanından bize yazarak PTE hakkında dilediğiniz konuda bilgi edinebilirsiniz.

Özellikle COVID-19 için yazdığımız ” Evde PTE Academic Sınavına Nasıl Hazırlanırım? ” yazımıza da buradan ulaşabilirsiniz.

Bu içeriğimizde size PTE sınavının Writing kısmı için bilgiler vermeye çalıştık. PTE sınavına nasıl hazırlanmanız gerektiğine yardımcı olabilmek için İSTANBUL PTE olarak her zaman yanınızda olacağız.

Hemen Ara Konuşalım!