Bekliyoruz: PTE sınavını geçmek için seni de aramıza bekliyoruz.

Blog

PTE Sınav Günü Stresi İle Başa Çıkmanın 5 Yolu

PTE Akademi / PTE Sınav İpuçları

PTE Sınav Günü Stresi İle Başa Çıkmanın 5 Yolu

İngilizce sadece günlük iletişim dili değil aynı zamanda pek çok daldan akademik içerikler, bilimsel makaleler daha çok insana ulaşması için İngilizce yazıldığı için de büyük önem göstermektedir. Bu nedenle yüksek lisans, doktora başvurusu ya da hazırlık sınavı atlama gibi akademik alanlarda, ya da vize ve göçmenlik başvurusunda İngilizce bildiğinize dair bir sertifika gerekli olabiliyor.

PTE sınavı, bu talepleri ve daha birçoğunu karşıladığından sınavın önemi, adaylara sınav stresi yaşatabiliyor. İstanbul PTE olarak hedeflerinize özel ders seçenekleriyle, en iyi PTE sınav hazırlık programını sizlere sunar. Bu yazımızda PTE sınav günü stresi ile başa çıkmanın 5 yolunu sizlerle paylaşacağız! 

1- Sınav Günü Erken Kalkın

pte erken kalkın

İlginizi Çekebilir: PTE Speaking&Writing Genel Bakış

Beynin ‘açılması’ yaklaşık 90 dakika sürer. Sınav günü tamamen uyanık ve algılarınızın açık olduğundan emin olmak için erken uyanmanız çok önemlidir. Sabah bir bardak su içtikten sonra kendinize kahve yaparak güne dinç ve algılarınız açık başlayın. Ayrıca sınava geç kalma gerginliğini yaşamamak, gerekli uyku saatini kısaltmayıp erken uyanmak, sınavdan önceki gün çay kahve gibi kafeinli ürünleri tüketmemek sınav günü verimliliğinizi arttıracaktır. 

Tabii, bu noktada sınavınızın hangi saat diliminde olduğu da çok önemlidir. 

2- Sağlıklı Yemek, Sağlıklı Uyku Önemli

pte saglıklı yemek

İlginizi Çekebilir: PTE Reading Genel Bakış

İntoleransınız ya da alerjiniz olmadığından emin olduğunuz yiyecekleri, hem sizi tok tutması hem de beyninizi aktifleştirmesi için sınav günü tüketmelisiniz. Bol protein içerdiğinden yumurta, kuruyemişler ve B6 vitamini içerdiği için konsantrasyonu artırdığı bilinen muz tüketmek yararınıza olacaktır. Sınav sabahı birkaç küp bitter çikolata yemenizi de öneririz çünkü sınava odaklanmanızı artıracak kafein içerir. Son olarak su içmeyi unutmayın ve artık sınava hazırsınız!

Uyku ise beynimizin şarj olması için bir olmazsa olmazdır. Eğer yeterli uyku alınmazsa, beynin bellek birleştirme, ruh halini stabilize etme gibi sınav günü için kritik olan faydalarından yararlanamayız. Pek çok araştırma, uykusuzlukla stresin birbiriyle bağlı olduğunu gösteriyor ve sağlıklı yetişkinler için 7 ila 9 saat uyku öneriyor. Uykusuzluk çeken insanların çok yaygın şikayetlerinden olan halsizlik ve genel tedirginlik hali, sınav stresini artırır. Bu yüzden sınavdan önceki gün, çay, kahve gibi kafeinli içecekleri tüketmemeye ve kaliteli uyku uyumaya özen gösterin.

3- Sınav Günü İngilizce Podcast Dinleyin

podcast dinletin

Sınav günü sınava giderken İngilizce podcast dinleyin. İngilizce podcast dinlemek beynin dil ile ilgili olan kısmını uyardığı için sınava başlamadan önce beynimizi İngilizce sınavına hazırlarız, özellikle günlük konuşma dili İngilizce olmayan ülkelerde yaşıyorsanız bu adımı mutlaka uygulayın!

Mesela, Spotify üzerinden DW Daily News dinleyebilirsiniz.

4- Dayanıklılığınızı Geliştirin

PTE Dayanıklılık

İlginizi Çekebilir: PTE Listening Genel Bakış

PTE sınavı artık 2 saat sürmektedir! Konuşma, okuma, dinleme ve yazma olan 4 farklı beceriyi 2 saatlik bir oturumda test eder. Pek çok sınav adayının yaptığı hatalardan biri de sınava hazırlanırken bölüm bölüm mola vererek çalışmak oluyor. İlk başlarda bu çalışma şekli uygun olsa da sınav tarihi yaklaştıkça sınavla aynı deneme sınavları çözerek kendinizi sınava alıştırmalısınız. Sınav gününde olacağı gibi bir ortamda (örneğin: sesli ortamlar, speaking bölümünde herkesin sesini duyacaksınız), saatinizle süre tutarak odaklanma sürenizi giderek artırmaya çalışmalısınız. Bu şekilde çalışmak hem sınav günü sizi zamanı yetiştirememe stresinden kurtaracak hem de dikkatinizi kaybetmeden tüm soruları en verimli şekilde cevaplandırmanızı sağlayacaktır. 

Sınav günü yaklaştıkça deneme sınavı çözme ve kendinizi sınava adapte etmeyi pratik etmelisiniz!

5- Sınav Esnasında Derin Nefes Alın ve Sakin Olun

pte dayanaıklılık

Yoğun tempoyla uzun süreli çalışmak sizi bunaltabilir. Sınav süresince bu bunalmış ruh halinden kurtulmak ve yalnızca sınavı düşünmek için nefes egzersizleri yapmanızı öneririz. Nefes egzersizleri kalp atışlarınızı yavaşlatarak sinirlerinizi yatıştırmaya, yapamama korkusu yerine sorulara odaklanmanıza yardım edecektir. 2-1-4 metodunu deneyerek başlayabilirsiniz; 2 saniye burundan nefes alın, 1 saniye nefesinizi tutun, 4 saniye boyunca ağzınızdan nefes verin. Bunu bir dakika boyunca tekrarlayın. Eğer 2-1-4 fazla kısa gelirse, nefes alma sürenizi birkaç saniye uzatabilirsiniz.

Önemli olan nefes almaktan daha uzun süreyle nefes vermek. Bu egzersizi sınava giderken de sınav esnasında da yapabilirsiniz. 

2-1-4 metodu sizi sınavda daha konsantre olmanız için hazırlar.

Sınava İstanbul PTE ile Çalışın, Sınav Stresini Sıfıra İndirin!

İstanbul PTE, sadece PTE academic sınavına özel olarak hazırlanmış içeriğiyle kurulmuştur. Bu sebeple, İstanbul PTE sınavdan istediğiniz puanı almak için ihtiyacınız olan her şeyi sağlar. Pearson sertifikalı hocalarımızla birlikte özel ders veya grup ders seçenekleri sunuyoruz. PTE sınavına girme sebebiniz (yurtdışı eğitim, YDS denkliği, İngilizce hazırlık atlama, Gemi adamlığı dil sertifikası, TUS Denkliği) ve hedeflediğiniz puan gibi ayrıntılara inerek, kişi odaklı ders programı yapıyoruz. PTE sınavıyla eşdeğer sorularla hazırlık sunmamız, öğrencilerimizin sınav stresini azaltıp, kendilerine güvenmelerini sağlıyor.

Ücretsiz Placement Test ile İngilizce dil seviyenizi öğrenmek için bize ulaşın.

Bu yazımızda sizlere ‘PTE sınav günü stresle başa çıkmanın 5 yolu’ konusu hakkında bilgiler sunduk. Sizler için faydalı olmasını diler, okuduğunuz için teşekkür ederiz. Daha detaylı bilgi için bizlere iletişim kanallarımızdan ulaşabilirsiniz. 

Hemen Ara Konuşalım!