Bekliyoruz: PTE sınavını geçmek için seni de aramıza bekliyoruz.

Blog

Uzmanından PTE Oral Fluency Skoru Arttırma Yöntemleri

PTE Akademi / PTE Speaking

Uzmanından PTE Oral Fluency Skoru Arttırma Yöntemleri

Günlük hayatımızda çok iyi konuşmamız gerekmediği için konuşmak için özel bir çaba sarf etmediğimizi söyleyebiliriz.  Günlük hayatta kullandığımız üslup dolaylı olarak çok hızlı veya çok düşük perdeli konuşma tarzımızı da etkilemektedir. Bunun yanı sıra telaffuzunuzda etkilenebilir. Peki PTE Oral Fluency nedir?

PTE Oral Fluency’de akıcılığınızı ve telaffuz puanınızı iyileştirmenin yollarını arıyorsanız yazımızı okumaya devam edebilirsiniz. İstanbul PTE, bir adayın İngilizce konuşmada ne kadar iyi olduğunu anlaması ve gelişimine katkıda bulunmak için çeşitli ders programlarına sahip.

Bu yazımızda PTE sınavı ve PTE Oral Fluency hakkında merak edilenleri sizler ile paylaşacağız.

PTE Oral Fluency Nedir?

Pearson İngilizce Testini (PTE) geçmek büyük ve zorlu bir durum gibi görülebilir. Aslında göründüğünden daha basit. Testi geçmek için yapmanız gereken ise düzenli ve etkili bir şekilde sınava çalışmaktır.

PTE sınavı, yanıtınızı İçerik, Sözlü Akıcılık ve Telaffuz olmak üzere üç temel beceriye göre değerlendirir. Her soru için maksimum 15 puan, yani üç becerinin her biri için 5 puan alırsınız. Sözlü Akıcılık ve Telaffuz bu nedenle puanınızı önemli ölçüde etkiler. Bu becerileri geliştirerek puanınızı birkaç seviye yukarı kaldırabilirsiniz.

PTE Oral Fluency Skorumu Nasıl Arttırabilirim

Çok hızlı konuşmayın

PTE’de konuşmanın anahtarı nicelikten çok niteliktir. 35 saniyede 40 veya 50 kelime söyleyip tüm zamanı dolu dolu geçirmeli, belirlediğiniz her konuyu bir çift grafikte ele almaya çalışmalısınız. Ayrıca çok hızlı konuşuyorsanız doğal sesler çıkarmanız ve aksan yapmanız çok zordur bu yüzden yavaş ve tane tane konuşmaya özen gösterin.

Kelimelerin telaffuzunun net olduğundan emin olun

Bir kelimenin nerede bitip sonraki kelimenin nerede başladığı konusunda bilginiz var mı? Kendi başınıza pratik yaparken ve sesinizi kaydederken, telaffuzunuza çok dikkat edin. Kelimeler yeterince açık mı? Şüpheniz varsa netleştirmek için istediğiniz kadar tekrar kaydedin. PTE kriterleri, sınava girenlerden anadili İngilizce olan birinin sizi anlayabileceği kadar net konuşmasını ister. Daha da ileri gider ve sizi, yetkin, anadili olmayan bir konuşmacının her kelimeyi anlaması için yeterince açık konuşmaya teşvik eder. Bu durum, PTE telaffuzunuza ve sözlü akıcılık puanlarınıza büyük ölçüde yardımcı olacaktır. Ayrıca aşağıdaki kriterlerde telaffuzunuzu geliştirmenize yardımcı olacaktır:

  1. İngilizce Sohbet Edin

İngilizce Sohbet Edin

Genellikle dört dil becerisi arasında en zoru konuşmaktır. İngilizce konuşma becerinizi doğru bir şekilde geliştirmenin en etkili yolu ise İngilizce konuşmaktır. Bunun için yapmanız gereken birkaç kriter aşağıdaki gibidir:

  • İngilizce sohbetlere katılın.

  • Konuşurken sesinizi kaydedin. Bu şekilde çalışarak, elde edeceğiniz sonuçlardan memnun olana kadar kaydı birkaç kez tekrarlayabilir, kendinizi hangi alanlarda geliştirmeniz gerektiğini anlayabilirsiniz.

Ayrıca bir native speaker ile sohbet etmeniz hem sizin aksanınızda gördüğü eksik noktaları düzeltmesine hem de onun telaffuzuna aşina olmanıza yardımcı olacaktır.

  1. İngilizce Tekerlemeler Ezberleyin

Tekerlemelerin hepsi aynı başlangıç ​​sesine sahip kelime öbekleridir. Bu cümleler çoğu yaygın İngilizce ifadeden daha zordur. Bu cümleleri söylemede ne kadar iyi olursanız, PTE için telaffuzunuz o kadar iyileşir! Birçok uzman telaffuz ve diksiyon gelişimi için tekerlemelerin kullanımını tavsiye etmektedir. Bu açıdan PTE sınavı için telaffuz çalışma programınıza tekerlemeleri de dahil edebilirsiniz.

  1. İngilizceyi Günlük Hayatınıza Adapte Edin

İngilizceyi Günlük Hayatınıza Adapte Edin

İlginizi Çekebilir: Hazırlık Atlamada PTE Sınavını Seçmek İçin 5 Neden

Dilbilgisi öğrenmek ve çeşitli yöntemler kullanmak, dili teorik anlamda anlamak açısından oldukça önemlidir. Bu durum, İngilizceyi artık yaşam tarzınız haline getirmeniz gerektiği anlamına gelmektedir. Yapmaktan hoşlandığınız aktiviteleri İngilizce yapmak, kendi kendinize İngilizce konuşmak bile dil gelişiminize büyük katkı sağlamaktadır.

Bir arkadaşınızla sohbet ederken konuştuğunuz her kelimenin İngilizcesini düşünün. Böylece bir süre sonra İngilizce düşünmeye başlayacak ve İngilizce terimleri kullanmaya başlayacaksınız. Günümüzde internet, İngilizce öğrenmenizi kolaylaştıran etkili uygulamalar ile dolu. Teknoloji ile İngilizceyi günlük olarak hayatınıza entegre edebilir ve çok daha kolay bir şekilde dil gelişiminize katkıda bulunabilirsiniz. Sürekli kendi kendinize İngilizce konuşmaya çalışın ve kendinizi İngilizce düşünmeye zorlayın.

  1. Dinleyin! Dinleyin! Dinleyin!

Dinleyin! Dinleyin! Dinleyin!

Konuşmak için kelimelere ihtiyaç duyarız bu yüzden nasıl konuşmamız gerektiğini ve duyduğumuz kelimeleri nasıl telaffuz edebileceğimizi öğrenmemiz oldukça önemlidir.  Film izlemek, müzik dinlemek, kitap ve dergi okumak, podcast dinlemek, sesli kitaplar okumak ve dinlemek de dil gelişiminde oldukça önemli bir konuma sahiptir.

Bulduğunuz yeni bilgileri yazın ve bilmediğiniz her kelimeyi mutlaka araştırıp not alın. Bütün bu çalışmalar, tekrar pratik yaparken kullanabilmeniz için daha bilgili olmanızı sağlayacak. Dinleme ve okuma alıştırmaları ne kadar yararlı olursa olsun, İngilizceyi interaktif bir şekilde kullanmanız ve kendi konuşma becerilerinizi geliştirmeniz gerekir.

Sevdiğiniz, daha önceden izlediğiniz veya ilginizi çeken konular hakkında kısa videolar ya da mini diziler bulup bu şekilde de çeşitli çalışmalar yapabilirsiniz.

Bu yazımızda sizlere “PTE Oral Fluency” konusu hakkında bilgiler sunduk. Sizler için faydalı olmasını diler, okuduğunuz için teşekkür ederiz. Daha detaylı bilgi için bizlere iletişim kanallarımızdan ulaşabilirsiniz.

Hemen Ara Konuşalım!