Bekliyoruz: PTE sınavını geçmek için seni de aramıza bekliyoruz.

Blog

PTE Sınavı Answer Short Questions İle İlgili Bilmeniz Gerekenler

PTE Speaking

PTE Sınavı Answer Short Questions İle İlgili Bilmeniz Gerekenler

PTE Sınavı Speaking testinde 5-6 adet “Answer Short Questions” soru tipini içermektedir. Bu soru tipi dinleme ve konuşma becerilerinizi ölçer. PTE Speaking bölümünde bir soruyu tekrardan dinleyemezsiniz ve cevabınızı sadece bir kere kaydedebilirsiniz. Ancak sınavın diğer bölümlerine nazaran bu soru tipi daha kolaydır çünkü uzun cevaplar vermek yerine sadece 1 veya 2 kelimelik tahminlerle soruyu geçebilirsiniz. “Answer Short Questions” soru tipinin puan ağırlığı yüksek değildir bununla beraber bu bölümden ufakta olsa puan alabilirsiniz.

PTE sınavının bu bölümündeki sorular genel kültür konularından gelmektedir. Soruları cevaplayabilmek için herhangi bir konuda özel bilgilere sahip olmanıza gerek yoktur. Sınavdan önce her gün 15 soru çözerek soru tiplerini öğrenebilir ve cevaplara aşina olabilirsiniz.

İstanbul PTE olarak bu yazımızda Answer Short Questions soru tipini daha kolay geçebilmeniz için bazı önerilerde bulunduk.

Hadi başlayalım 🙂

1. Dikkatli Bir Şekilde Dinleyin

Duyduklarınızı anladığınızdan emin olmak için her soruyu dikkatli bir şekilde dinlemelisiniz. Soruyu cevaplamak için yalnızca 3 saniyeniz var. Bu konuda zorlanıyorsanız sınav öncesinde bol bol dinleme pratiği yapmalısınız.

Mesela, TED-Ed konuşmalarını her gün dinleyerek aktif dinleme yapabilir ve comprehension sorularını cevaplandırabilirsiniz.

Dinleme yaparken “Word Formation” konusuna ve cümlede vurgulanan kelimelere dikkat etmeliyiz.

Mesela:

  • A good night’s sleep is ________________ (benefit) for learning. 
  • A teacher’s job is to give ______________ (supportive) to their students. 

Cevap: beneficial, support

2. Bir Soru Üzerinde Çok Düşünmeyin

Her bir soru için basit ve net bir cevap gerekmektedir. Yaygın olmayan bir cevap vermeye çalışmayın. Örneğin, şöyle bir soru ile karşılaştığınızı varsayalım;

If the temperature is falling, is it increasing or decreasing?

Bu şekilde 2 seçenekten birini seçmeniz gereken sorular çıkabilir, Cevap: decreasing

Which field of study uses the periodic table?

Ya da; bilgi içeren bir soru gelebilir. Cevap: chemistry

İlerleyen günlerde PTE Sınavında sık kullanılan PTE sorularını da sizlerle paylaşıyor olacağız.

3. Olabildiğince Odaklanın

Answer Short Questions soru tipinde toplamda 5-6 soru ve bu sorular için 1 veya 2 kelimelik cevaplar gereklidir. Fakat sorular arasında ara yoktur. Bu yüzden son soruya kadar konsantrasyonunuzu kaybetmemelisiniz. 

“Listening for Key Words” alıştırmaları yapabilirsiniz.

Mesela: 

  • What kind of __________ are chemistry, physics and biology?
  • What ____________ do you receive after studying for three or four years at university?
  • What is the name of a man or ____________ who is in charge of a school?

Boşluklara hangi kelimeler gelebilir? – subjects, qualification, woman –

4. Kelime Bilginizi Güçlendirin

Bir soruyu anlayabilmek ve cevaplayabilmek için sorudaki kelimeleri anlamanız gereklidir. Bu yüzden sorulardaki kelimelerin tamamını (veya çoğunu) bildiğinizden emin olmak için yeterli seviyede kelime bilgisine sahip olmalısınız. 

Bunu nasıl yapabilirsiniz? İngilizce’de kelime öğrenmek için Türkiye’de sıkça yapılan bir hata vardır ve kelime listeleri elden ele gezer. Bu yüzden kelime öğrenimi çok kısıtlı kalabilir. Halbuki en iyi kelime öğrenme yolu onu bir context içinde öğrenmektir. Bu ne demektir? Mesela listening ve reading diyebiliriz.

Eğer kendi seviyenize uygun kitaplar okur, dinlemeler yaparsanız bol bol kelime öğrenebilmeniz kolaylaşır.

5. İlk Cevap Doğru Cevaptır

Çoğunlukla aklınıza ilk gelen cevap doğru cevaptır. Bir soru üzerinde fazla düşünürseniz muhtemelen zihninizde bir karmaşa oluşacaktır. Doğal olarak bu size hata yaptıracaktır. 

PTE Speaking için 3 saniye kuralı vardır. Eğer bir soruya ilk 3 saniye içerisinde cevap vermezseniz soru otomatiok olarak kapanacaktır.

6.Dinlediğiniz Soruyu Hayal Edin

Bir soruyu duyduğunuzda onu hayal edebilmek için belli başlı kelimeler kullanın. Örneğin, soru okulla ilgili ise öğrencilerin, öğretmenlerin olduğu bir okul hayal edin. Bu şekilde doğru cevabı kafanızda oluşturduğunuz kelime havuzundan çabucak bulabilir ve hata olasılığınızı azaltabilirsiniz.

İstanbul PTE ekibi olarak bu yazımızda PTE Sınavı “Answer Short Question” ile alakalı bilgiler vermeye çalıştık. Daha fazla pratik bilgisi için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Keyifli okumalar!

 

Hemen Ara Konuşalım!