Bekliyoruz: PTE sınavını geçmek için seni de aramıza bekliyoruz.

Blog

TUS için İngilizce Sınavları Nelerdir?  

PTE Akademi

TUS için İngilizce Sınavları Nelerdir?  

TUS sınavı, oldukça önemli bir sınav sistemdir. Tıpta uzmanlık eğitim girişi sınavına TUS denir. Bu sınav, öğrenci seçme ve yerleştirme bakanlığı tarafından her yıl düzenlenmektedir. TUS sınavına tıp fakültesinden mezun olmuş kişiler girebilir. Bu sınav ile TIP alanında uzmanlaşmak isteyen kişiler gerekli eğitimleri alabilirler. TUS sınavı tıp ile ilgili olsa da bu sınav için İngilizce yeterliliği büyük öneme sahiptir. Peki TUS için İngilizce sınavları nelerdir?

TUS sınavı en çok girilen sınavlardan birisidir. TUS sınavına girmek için belirli kriterleri karşılıyor olmanız oldukça önemlidir. Bu kriterleri karşılayamayan kişiler TUS sınavına giremezler. Yabancı dil yeterliliğiniz yoksa sınav için belirli bir program hazırlamanız gerekir. İstanbul PTE olarak bu yazımızda, TUS için İngilizce sınavları konusunu detaylı bir şekilde sizler ile paylaşacağız.

TUS Nedir?         

TUS sınavı bir çeşit uzmanlık sınavıdır. Sınava katılacak kişinin; tıp, veteriner, biyoloji, eczacılık, kimya veya tıbbi biyolojik bilimler fakültesinden mezun olması gerekir. Ayrıca bu sınav, tıpta uzmanlık eğitimi sınavı anlamına gelmektedir. Tıp fakültesi eğitimini bitirenler bir alanda uzmanlık kazanmak için bu sınava girmek zorundadır. Bu sınav, yılda iki defa yapılmaktadır.

ÖSYM tarafından düzenlenen bu sınav ile Sağlık Bakanlığının açıkladığı birimler de görev verilir. Sınav da çıkan sorular mesleki bilgilerin değerlendirmesini kapsar.

TUS İngilizce Sınavları Hangileridir?

TUS için İngilizce sınavları bulunmaktadır. TUS için yabancı dil yeterlilik konusunda bazı sınavlardan herhangi birinden100 üzerinden en az 50 puan almanız gerekir. TUS için İngilizce sınavları aşağıdaki gibidir:

  • Yds (Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı)
  • Yökdil (Yükseköğretim Kurumları Yabancı Dil Sınavı)
  • Tıpdil

Buna ek olarak, ÖSYM tarafından YDS denkliği kabul edilen uluslararası geçerliliği bulunan bir sınava da gerebilirsiniz. Bu sınavlar ise

  • PTE Academic
  • TOEFL
  • E-YDS

Sınavlarıdır.

TOEFL       

TUS sınavı dil yeterliliği için TOEFL sınavına girmeniz mümkün. TOEFL sınavı, seçenekler arasından en zor olan sınavdır. Ayrıca bu sınav, zor olduğu kadar da pahalı bir sınavdır.

Öneri İçerik: IELTS mi TOEFL mı Yoksa PTE mi?

E-YDS        

E-YDS sınavı da seçenekler arasında yer almaktadır. E-YDS sınavı kontenjan sorunu sebebi ile çok fazla tercih edilmemektedir. Bu sınava, başvurunun açıldığı saat itibari ile 10 dakika içerisinde başvurmanız gerekir aksi takdirde kontenjan dolmuş olur.

PTE Academic Sınavı

PTE Academic sınavı, kısa süre içerisinde İngilizce yeterlilik puanı elde edebileceğiniz bir sınav çeşididir. Bu sınav, büyük şehirlerde neredeyse her gün yapılmakta ve sınav sonuçları da 2-5 gün içerisinde açıklanmaktadır.

Her ne kadar temel dil becerilerini değerlendiren sorular sorulsa da sınav TOEFL ve IELTS gibi sınavlardan daha kolay. TUS sınavı için en iyi tercih PTE sınavına hazırlanmak olabilir.  Sınav stratejisini ve mantığını anladığınızda diğer akademik sınavlara oranla hedeflediğiniz puanlara daha kolay ulaşabileceğinizi göreceksiniz.

İstanbul PTE uzman kadrosu ile bu yazımızda sizlere “TUS için İngilizce sınavları” konusu hakkında bilgiler verdik. Sizler için faydalı olmasını diler, okuduğunuz için teşekkür ederiz. Daha detaylı bilgi için bizlere iletişim kanallarımızdan ulaşabilirsiniz.

 

Hemen Ara Konuşalım!