Bekliyoruz: PTE sınavını geçmek için seni de aramıza bekliyoruz.

Blog

PTE Sınavı Summarize Written Text için İpuçları

PTE Writing

PTE Sınavı Summarize Written Text için İpuçları

PTE Sınavı Summarize Written Text (yazılı metni özetle) soru tipi PTE Writing bölümündeki soru tiplerinden biridir. İki ya da üç paragraftan oluşan bir yazıyı 10 dakika içerisinde 1 cümle halinde özetlemeniz beklenmektedir. Ayrıca bu soru tipini cevaplayarak hem Reading hem Writing puanı kazanabilirsiniz.

Bu yazımızda PTE Academic sınavı Part 1’de yer alan ‘Summarize Written Text’ ile ilgili önemli bilgiler paylaşıyoruz.

Summarize Written Text Sorusunda Puanınız Nasıl Hesaplanır?

PTE Writing sınavında Summarize Written Text puanınız şu şekilde hesaplanır.

Content: 0-2 puan

Length: 0-1 (5-75 kelime)

Grammar: 0-2 puan

Vocabulary: 0-2 puan

Biraz daha detaylı bilgi vermek gerekirse:

Content: Okuduğunuz konu hakkında ana fikrini ve önemli alt bilgileri verebilmek.

Length: Yazığınız cümlenin 5-75 kelime arasında olmasıdır.

Grammar: Yazdığınız cümlenin dilbilgisi kurallarına uygun olmasıdır.

Vocabulary: Cümlenizde kullandığınız kelimelerin değerlendirmesidir.

Bu soru tipinde yanıtınızın geçerli sayılabilmesi için yazdığınız özetinizin 5 ile 75 kelime arasında 1 cümle olması gerekir. Cevap kutusunun altındaki toplam kelime sayısına bakarak mevcut kelime sayınızı kontrol edebilirsiniz. Gönderdiğiniz yanıt, gerekli kelime sayısı aralığı içinde değilse puan alamazsınız. Bu konu hakkında daha detaylı bilgiyi Pearson‘ın web sitesinde bulabilirsiniz.

Hazırlık yaparken kendinizi şu şekilde düşünebilirsiniz. Yazıyı okumaya 3-4 dakika ayırabilirim, cümle oluşturmaya 4-5 dakika ayırabilirim ve en son yazdığım cümleyi kontrol etmeye 1-2 dakika ayırabilirim.

Yazdığınız cümlenin basit cümle olmasından çok birleşik veya karmaşık bir cümle yapısına sahip olmasına özen göstermelisiniz. Bu şekilde hem kelime sayınızı arttırır hem de başarılı bir cümle yapısı oluşturmuş olursunuz.

PTE Yazılı Metni Özetleme İpuçları – 6 Öneri

Cümlelerinizi Basit Tutun

Verilen paragrafı etkili bir şekilde özetlemek için, onu yalnızca kilit noktayı vurgulayan ve önemli yan bilgiler veren tek bir cümle halinnde uygulamanız gerekir. Ancak, yanıtlarınızı aşırı karmaşık bir şekilde ifade etmek hataları daha fazla gösterecektir. Bu yüzden cümlelerinizi anlam olarak basit tutmanızı tavsiye ederiz. 

Özetinizi Tek Bir Cümlede Tamamlayın

Bazı adaylar verilen paragrafı tek bir cümleyle özetlemeyi unutabilir, durabilir veya yeni bir cümleye başlayabilir. Yukarıda belirtildiği gibi birden fazla cümle yazarsanız puan alamazsınız!

Eşanlamlıları Avantajınız İçin Kullanın

Özet cümlenizde bütün bilgileri karıştırmanız tavsiye edilmez. Bunun yerine ana fikri belirleyerek, kilit noktaları alarak ve bunları yanıtınıza dahil ederek yazabilirsiniz. Verilen metindeki aynı sözcükleri kullanabilirsiniz, ancak eş anlamlıları kullanmakta iyi bir fikir olabilir.

Genel Bağlaçları Hatırlayın

Genel bağlaçları akılda tutmak düşüncelerinizi daha iyi iletmenize ve cümlenizdeki ani kırılmaları önlemenize yardımcı olacaktır. Bileşik veya karmaşık bir cümle kurarken iki fikri birleştirmek için bağlaçlar kullanırsınız. Cümle oluşturma için genel bağlaçlar (fanboys) aşağıda listelenmiştir:

  • For, And, Nor, But, Or, Yet, So

Bol Bol Okuyun ve Soru Çözün

Artık puanlama sisteminin nasıl çalıştığını anladığınıza göre bol bol pratik yaparak kendinizi geliştirebilirsiniz. Soru çözerken kullandığınız yapıları, sample answer’larla kıyaslayarak ya da PTE hocanızla beraber değerlendirerek  daha iyi sonuçlar elde edersiniz.

Bu yazımızda sizler için PTE Sınavı Summarize Written Text (yazılı metni özetle) bölümü ile ilgili önemli bilgiler vermeye çalıştık. Keyifli okumalar!

Hemen Ara Konuşalım!