Bekliyoruz: PTE sınavını geçmek için seni de aramıza bekliyoruz.

Blog

PTE Sınavında Yazım Hatalarından Nasıl Kurtulurum?

PTE Sınav İpuçları

PTE Sınavında Yazım Hatalarından Nasıl Kurtulurum?

Siz de çoğu zaman PTE Listening yaparken kelimeleri doğru yazma yeteneğinizin gelişmeye açık olduğunu düşünür müsünüz? Belki de bu konuda bir şeyler yapma zamanı geldi! Bu yazımızda ‘Yazım Hataları’ nedir ve bu konu hakkında ne kadar bilgimiz var daha sonra da bu konuda kendimizi nasıl geliştirebiliriz derinlemesine bakıyoruz. 

PTE sınavında listening çalışmasına başlamadan önce zayıf alanlarınızı belirlediğinizden emin olun. Ne demek istiyorum? Mesela bir ses kaydı dinlerken dinlediğimi anlayabiliyor muyum? Dinlerken b ve p seslerini karıştırıyorum ve bu anlamamı zorlaştırıyor diyebilirsiniz. Bir eğitmen ile çalışıyorsanız veya akıcı bir İngilizceye sahip olan arkadaşınız varsa onlardan belirli sorunlarınızı belirlemenize yardımcı olmalarını isteyin.

Eğer kendi kendinize öğreniyorsanız konuşma metninizin(transcript) olduğu bir kaynaktan (mesela TED Talk) gerektiği kadar duraklayarak alıştırmalar yapın. Ardından duyduğunuzu orijinaliyle dikkatlice karşılaştırın ve kelimeleri yanlış yazdığınız yere bakın.

Tüm hatalarınızın benzer olup olmadığını veya birçok farklı türde hata olup olmadığını ve tam olarak neyi yanlış yaptığınızı sorgulayın.

Eğer kendi kendinize öğreniyorsanız konuşma metninizin olduğu bir kaynaktan (mesela TED Talk) gerektiği kadar duraklayarak dinlediğini anlama alıştırmaları yapın.

Sorunlarınızı belirledikten sonra yazma uygulaması için sabit bir zaman ayırın. Kısa alıştırmalar her zaman en iyi başlangıçlar olur çünkü uzun süre doğru sırayla kelimeleri birleştirmeye çalışırsak işler karışabilir. Bir sonraki adım yazım yanlışı alıştırmalarını geliştirmek için eğlenceli stratejiler bulmaktır. Sizlere PTE Academic sınavında işinize yarayacağını düşündüğümüz yazım yanlışı alıştırmalarını göstermeye çalışacağız. Bununla beraber PTE sınavında hangi task’lar bu alıştırmaları daha çok kullanmanızı gerektiriyor onları da paylaşıyor olacağız. 

PTE Yazım Hataları İpuçları ve Kuralları

Bu bölümde sizlere gelişmiş PTE yazım hataları konusunda çok yararlı bulacağınız bazı ipuçları ve kuralları lisleledik.

 • İngilizce’de çok sık kullanılan ‘100 Demons’ diye geçen kelimeleri bulun. İlk olarak kelime defterinize yazın. Daha sonra tanımını ve eş anlamlı olabilecek kelimeyi yanına yazın ve son olarak kelimeyi bağlam içinde kullanarak bir veya iki cümle yazın. Bu İngilizce’de çok sık kullanılan bir aktivitedir. Google’da kısa bir araştırmayla bulabilirsiniz. 🙂
 • En sık kullanılan akademik kelimeleri öğrenmeye çalışın. (Academic Word List-AWL) Toplamda 570 kelime olan bu listeyi parçalara bölün ve her gün bir listeye düzenli olarak bakın. Bu kelimeleri daha akılda kalıcı yapmanın bir yolu da onların okunuşlarını online sözlüklerden defalarca dinlemek ve onları duyduğumuz gibi yazmaya çalışmaktır. Eğer bunu düzenli olarak yaparsanız hem akademik kelime dağarcığınızın arttığını göreceksiniz hem de daha düzgün yazmaya başlayacaksınız.
 • Eş sesli kelimelere dikkat edin! (homophones) Bunlar başka bir ifadeyle aynı telaffuz edilen ancak farklı anlamı olan kelimelerdir.

Eş sesli kelimelere örnek: 

– ad / add

– ate / eight

– hear / here

– be / bee

Yazmak tüm beceriler gibi iyileştirme için tekrar gerektirir. Unutmayın, pratik olmak için bol tekrar edin! Sık sık yazın, size sıkıntı veren kelimeleri listeleyin ve ezberleyin.

Bunu okuyabilir misiniz? 

Şimdi, bu paragrafa bir göz atalım. Ne yazdığını okuyabilir misiniz? 🙂 Her kelimenin yalnızca ilk ve son harfi doğru yerde. Başlayalım! (Düzeltilmiş versiyonu bu blogun en sonunda.)

I cnduo’t bvleiee taht I culod aulaclty uesdtannrd waht I was rdnaieg. Unisg the icndeblire pweor of the hmuan mnid, aocdcrnig to rseecrah at Cmabrigde Uinervtisy, it dseno’t mttaer in waht oderr the lterets in a wrod are, the olny irpoamtnt tihng is taht the frsit and lsat ltteer be in the rhgit pclae. The rset can be a taotl mses and you can sitll raed it whoutit a pboerlm.

Yazmak tüm beceriler gibi iyileştirme için tekrar gerektirir. Unutmayın, pratik olmak için bol tekrar edin! Sık sık yazın, size sıkıntı veren kelimeleri listeleyin ve ezberleyin.

PTE Academic sınavında Yazım Hataları yapabileceğiniz bölümler: 

1-) Summarize Written Text ( Writing )

2-) Write Essay ( Writing )

3-) Summarize Spoken Text ( Listening )

4-) Fill in the Blanks ( Listening )

5-) Write from Dictation ( Listening )

Belki sınava hazırlık yapan biri olarak hak ettiğiniz puanı neden alamadığınızı anlayamadığınız bir sorunla mücadele ediyorsunuz. Eğer PTE Writing skorunuz düşük geliyorsa bunun nedenlerinden bir tanesi yazım hatası olabilir.

Bu konuyla ilgili son bir örnek olarak şunu söylemek istiyorum. PTE Academic sınavı ABD, İngiltere, Avustralya ve Kanada yazım kurallarını tanır ve kabul eder. Bir soru için bir yazım denetimi seçtikten sonra onu bu soru içinde kullanmaya devam edin. Bu konuyla ilgili de şu örneklere göz atalım:

– UK: Analyse US: Analyze

– UK: Aplogise US: Apologize

Istanbul PTE Youtube kanalımıza buradan ulaşabilirsiniz.

İSTANBUL PTE olarak size PTE sınavı hazırlık sürecinde yardımcı olmaktan daima mutluluk duyarız. Sınav hazırlık planlarınızla ilgili ayrıntılı bilgi almak için  iletişim sayfamızda bulunan numaradan bizimle irtibata geçebilirsiniz. Yine iletişime geçmek için sitemizde bulunan “Konuşalım mı?” alanından bize yazarak PTE hakkında dilediğiniz konuda bilgi edinebilirsiniz.

Bu içeriğimizde size PTE sınavında yer alan Writing bölümü Spelling hataları için bilgiler vermeye çalıştık. PTE sınavına nasıl hazırlanmanız gerektiğine yardımcı olabilmek için İSTANBUL PTE olarak her zaman yanınızda olacağız.

Paragraf:

I couldn’t believe that I could actually understand what I was reading. Using the incredible power of the human brain, according to research at Cambridge University, it doesn’t matter in what order the letters in a word are, the only important thing is that the first and last letter be in the right place. The rest can be a total, mess and you can read it without a problem.

 

Yorum (2)

 1. Sinem Aytaçoğlu

  Merhaba! Çok yerinde bir yazı okudum. Çok teşekkürler! Özellikle şu homophone’lardan ne çektim 🙁

  Temmuz 6, 2020 at 12:54 pm
  1. Berk Kavas

   Merhabalar Sinem hanım, Enabling puanlamasında özellikle Spelling çok sorulduğu için bu yazıyı kaleme aldık. İyi çalışmalar 🙂

   Temmuz 5, 2021 at 10:35 pm

Yorum

Hemen Ara Konuşalım!