Bekliyoruz: PTE sınavını geçmek için seni de aramıza bekliyoruz.

Blog

PTE Speaking Describe Image için 9 İpucu

PTE Speaking

PTE Speaking Describe Image için 9 İpucu

PTE Sınavı Speaking türünün Describe Image bölümü, akademik bir temayla ilgili bir görseli tanımlama yeteneğinizi test eder. Görsel bir grafik, harita, çizelge veya tablo olabilir. Görseli incelemek için 25 saniyeniz, ardından ayrıntılı olarak açıklamak için 40 saniyeniz var. Bu bölümde sadece speaking yeteneğiniz test edilecektir. Peki, Describe Image bölümünde nasıl yüksek puan alınır?

Öneri İçerik: PTE Academic (Akademik) Sınavı Nedir?

İstanbul PTE olarak bu yazımızda, PTE Sınavı Describe Image bölümünde başarılı olabilmeniz uygulayabileceğiniz ipuçlarını sizlerle paylaşacağız.

  1. Baktığınız görselin türünü bilin (grafik mi, resim mi, harita mı, tablo mu?), çünkü her bir görsel farklı şekilde tanımlanacaktır.
  2. 25 saniyelik hazırlık süresi boyunca not alabilirsiniz. Tüm cümleleri yazmaya vaktiniz olmayabilir, sadece önemli yerleri not edin.
  3. Görsel bir grafik, çizelge veya tablo ise, neyin ölçüldüğünü bildiğinizden emin olun. Örneğin, sinema ziyaretlerinin sıklığı mı, turist sayısı mı, yoksa maliyet mi? Ayrıca hangi birimlerde raporlandığından emin olun. Örneğin dolar mı, milyonlarca ton mu?
  4. Görselin ana noktasını belirleyin. Kendinize, “Tam olarak neyi ifade ediyor?” diye sorun.
  5. Haritalar ve görseller belli başlı vurgulanmış özelliklere sahip olabilir. Bunların özelliklerini, konumlarını açıklayan bir dil kullanın: solunda, sağında, üstünde, yanında, bitişiğinde, aşağıda. Görsellerdeki önemli nesneler farklı renklerse, bunları örneğin: mavi olarak işaretlenmiş şehir, yeşil alanlar diyerek tanımlayın. Boyutlar ve şekiller için aynı şeyi yapın: en büyük kare, küçük dikdörtgen, en büyük bina.
  6. Grafikler, çizelgeler ve tablolar genellikle eğilimleri veya değişiklikleri gösterir. Bu eğilimleri veya değişiklikleri açıklayan bir dil kullanın. Örneğin: artar, azalır, yükselir, düşer, sabit kalır, dalgalanır. Ayrıca değişimin hızını da tanımlamanız gerekebilir, örneğin: hızlı bir yükseliş, yavaş bir düşüş.
  7. Pasta grafikler, ölçülen her şeyin oranlarını gösterir. Pastanın her bir parçasının boyutu veya değeri genellikle zaten sağlanır. Herhangi bir parça aynı boyuttaysa, eşit, benzer, yaklaşık olarak, aynı gibi bir dil kullanın. Değerler farklıysa, örneğin ikiden küçüğü, en büyük grup, en az popüler olan gibi bir dil kullanın.
  8. Grafikler, çizelgeler ve tablolar için aşırı ve asgari değerleri belirleyin ve bunları en yüksek ve en düşük, en ve en ucuz, en ağır ve en hafif gibi kelimeler ve ifadeler kullanarak açıklayın.
  9. Bu görevin herhangi bir aşamasında ne söyleyeceğinizi bilmiyorsanız veya zihniniz boşalırsa, mikrofonun 3 üç saniyelik sessizlikten sonra otomatik olarak kapanacağını bilin. Bunun çözümü ıh, ımm gibi ifadeler kullanmak. Fakat, bunları kullanmamaya çalışın. En iyi çözüm, testte ne söyleyeceğinizi bilebilmeniz için görsellerle alakalı çok sayıda alıştırma yapmaktır.

İstanbul PTE’nin uzman kadrosu bu yazımızda sizlere “PTE sınavı speaking describe image” bölümü hakkında bilgiler verdik. Sizler için faydalı olmasını diler, okuduğunuz için teşekkür ederiz. Daha detaylı bilgi için bizlere iletişim kanallarımızdan ulaşabilirsiniz.

 

Hemen Ara Konuşalım!