Bekliyoruz: PTE sınavını geçmek için seni de aramıza bekliyoruz.

Blog

Essay Nasıl Yazılır? Önemli Tüyolar

PTE Writing

Essay Nasıl Yazılır? Önemli Tüyolar

essay nasıl yazılır

Essay yazmak zor görünse de etkili tüyoları uygulayarak sizde kolay bir şekilde essay yazabilirsiniz. Çoğu insan, essay yazarken nasıl başlayacağı ve hangi adımları uygulayacağı konusunda belirsizlik içindedir. Peki essay nasıl yazılır, uygulayabileceğiniz yöntemler nelerdir? Essay yazmayı nasıl geliştirebilirsiniz. Bunları ele alacağız.

Öneri İçerik: PTE Writing ve Essay Bölümünden Tam Not Almanızı Sağlayacak 3 Kanıtlanmış Öneri

Essay Nedir?

Essay, Türkçede makale anlamına gelmektedir. Ekonomi, sanat, eğitim ve daha pek çok alanda İngilizce olarak essay yazabilirsiniz. Essay, genellikle PTE, TOEFL, IELTS gibi sınavlarda karşınıza çıkıyor. Eğer, PTE Sınavına girerseniz writing bölümünde sizden essay yazmanız istenecektir. 

Öneri İçerik: IELTS mi TOEFL mı Yoksa PTE mi?

Essay Nasıl Yazılır?

Taslak Oluşturun

Essay yazmadan önce yapmanız gerekenlerden biri de essayinizin taslağını oluşturmaktır. Çok iyi bir yazar olabilirsiniz, essayinizin konusu da harika olabilir. Ama bir taslak hazırlamak hem size bir yol haritası oluşturur hem de etkili bir şekilde essay yazmanızı sağlar. 

Essay taslağı oluştururken kendinize şu soruları sormalısınız.

  • Essayimin konusu nedir?
  • Essay kaç kelimeden oluşacak?
  • Konuyu etkili bir şekilde açıklamak için nasıl bir araştırma yapmalıyım?

Bu soruların cevaplarını bulduktan sonra essay taslağının ilk adımını tamamlamış olacaksınız. Bundan sonraki adımda ise essayinizin konusu ile alakalı bir cümle belirlemesiniz. Örneğin; “Basketbol oynamanın faydaları nelerdir?” şeklinde bir konu belirlediniz. Essayinizi bu konunun dışına çıkmadan yazmalısınız.

Ön Araştırma Yapın

Essay yazmaya başlamadan önce yapmanız gereken diğer adım ön araştırma yapmaktır. Hangi konuda yazıyor olursanız olun öncesinde o konu ile ilgili kaynakları gözden geçirmeniz size avantaj sağlayacaktır. Bu sayede etkili bir essay yazmış olacaksınız. Aynı zamanda, yazdığınız essay ile alakalı doğru kanıtlar sunabileceksiniz.

Essayinizle alakalı konuda araştırma yaptıktan sonra, giriş ve sonuç paragraflarını yazmalısınız. Etkileyici bir giriş paragrafı, essayi okuyan kişileri yazıya bağlama konusunda önemlidir. Sonuç paragrafı ise essayin en önemli ve en fazla gözden kaçırılan bölümüdür. Doğru bir sonuç paragrafı, essayin tüm özetini yansıtır. 

Tekrar Okuyun ve Gözden Geçirin

Essayinizi yazdıktan sonra gözden geçirmeniz son derece kritik bir adımdır. Birçok insan, yazım hatalarını ve noktalama işaretlerini gözden kaçırabiliyor. Essayinizin konusu hakkında iyi bilgilere sahip olabilirsiniz. Fakat, hatalarla dolu bir essay, okuyucunun gözünde ciddiyetini kaybedecektir. Hatta, sizin bilginiz bile sorgulanabilir. Essayi tekrar okurken hatalarınızı görebileceğiniz birkaç ipucu aşağıdaki gibidir:

  • Essayinizi yazdırın ve okuyun. Gördüğünüz hataları not alın. Essayinizi kağıttan okumak, bilgisayardan okumaya göre hatalarınızı görmenizde daha fazla yarar sağlayacaktır.
  • Çevrenizde dilbilgisi kurallarına hakim olan birine essayinizi okutabilirsiniz. Uzman bir görüş, sizin göremediğiniz hataları fark edebilir.
  • Essayinizi yüksek sesle okuyarak hatalarınızı kolayca fark edebilirsiniz.
  • Çevrimiçi araçlar kullanarak da hatalarını bulabilirsin. Bu konuda en etkili araç Hemingway Editor aracıdır. Hemingway karışıklığa, laf kalabalığına, kısaca okunabilirliği zorlaştıran noktaları size gösterir.

Bol Bol Örnek Yapın

Her konuda olduğu gibi essay yazmada da örnekler yapmak önemli bir durumdur. Yazmak istediğiniz konu ile alakalı bol bol örnek yapmaya çalışın. Bu sizin hem o konuya hakim olmanızı hem de pratikliğinizi sağlayacaktır. 

İngilizce Essay Türleri Nelerdir?

İngilizcede temel olarak kullanılan 8 essay türü mevcuttur. Bu İngilizce essay türleri ise aşağıdaki gibidir:

1.Argumentative Essay (Tartışma)

Bu İngilizce essay türü, belirli bir konu ile ilgili kişisel görüşlerinizi, sebepleri ile belirtmenizi gerektiren bir türdür. Argumentative essay yazmak için size sunulan konu başlığı ile ilgili görüşlerinizi savunmanız gerekir.

2.Cause and Effect Essay (Sebep Sonuç)

Bu essay türünü yazarken bir olgunun sebeplerini ve sonuçlarını ele almanızı gerektirir. Ayrıca, bu sebep ve sonuçlara dair çeşitti açıklamalar yapmanız da oldukça önemlidir.

3.Compare and Contrast Essay (Karşılaştırma)

Bu essay ile size verilecek iki veya daha fazla konuyu birbiriyle karşılaştırmalısınız. Daha sonra ise bu iki konunun karşılaştırılması üzerine bir metin oluşturmalısınız. Her konunun birbirine benzeyen yönleri ile birbirinden farklı yönlerini ve birbirlerinden daha iyi ya da daha kötü oldukları noktaları, bir olay örgüsü ile ele almalısınız.

4.Process Essay (Süreç)

Bu essay türünde, bir durumun veya belli bir sürede gelişen olayın aşamalarını ele anlatmalısınız.

5.Opinion Essay (Düşünce)

Bu essay, belirli bir konu hakkındaki fikirlerinizi belirli bir şekilde yazılı olarak ifade etmeniz olarak tanımlanmaktadır. Opinion essay yazarken fikrinizi giriş paragrafında açıkça ifade etmeniz oldukça önemlidir.

6.Definition Essay (Tanım)

Bu essay türünde, size verilen bir konu hakkında detaylı bir şekilde tanım yapmalısınız.

7.Advantage and Disadvantage Essay (Avantaj ve Dezavantaj)

Bu İngilizce essay türünde ise belli bir konu başlığının olumlu ve olumsuz yönlerini ele almalısınız.

8.Problem Solution Essay (Problem Çözme)

Bir probleme çözüm getirmeniz gereken İngilizce essay türü ise problem solution essay’dir. Bu problemin sebeplerinin ve sonuçlarının değerlendirmesini yapmalı ve konuya bir çözüm önerisi getirmelisiniz.

İstanbul PTE’nin uzman kadrosu bu yazımızda sizlere essay nasıl yazılır hakkında bilgiler verdik. Sizler için faydalı olmasını diler, okuduğunuz için teşekkür ederiz. Daha detaylı bilgi için bizlere iletişim kanallarımızdan ulaşabilirsiniz.

 

Hemen Ara Konuşalım!