Bekliyoruz: PTE sınavını geçmek için seni de aramıza bekliyoruz.

Blog

YDS Denkliği Olarak PTE Sınavını Seçmeniz için 3 Neden

PTE Akademi

YDS Denkliği Olarak PTE Sınavını Seçmeniz için 3 Neden

PTE Academic sınavı dört farklı iletişim becerisini test eden ve 3 bölümden oluşan bir sınavdır. PTE sınavı birçok sınavın yerine de geçerliliği olan bir sınavdır. Peki bu sınavlardan birisi olan YDS sınavının içeriği nedir? PTE YDS denkliği ne derecede benzerlik göstermektedir?

Diğer İngilizce yeterlilik sınavlarından farklı olarak, PTE Academic’in bütünleşmiş bir sınav olduğunu belirtmek oldukça önemlidir. Bu yazımızda PTE YDS denkliği konusu hakkında merak edilenleri sizler ile paylaşacağız. İşte YDS denkliği olarak PTE Sınavını seçmeniz için 3 temel neden!

1. Global Olarak Bilinen Bir Sınava Girin

1. Global Olarak Bilinen Bir Sınava Girin

PTE sınavı, eğitim ve göç uygulamaları için dünya çapında kabul edilen dört becerili bir dil testidir. Yani bu sınav global olarak bilinen ve pek çok ülke tarafından kabul edilen bir sınavdır.  İngiltere, ABD, Avustralya ve Kanada gibi yerel dili İngilizce olan ülkelerde okumak isteyen öğrenciler çoğunlukla PTE sınavlarına da başvurmaktadırlar. Ayrıca çalışma veya göçmenlik amaçlarıyla Avustralya veya Yeni Zelanda vizesi almak isteyenler de PTE Sınavlarına katılabilirler.

2. Esnek Sınav Tarihlerinden Faydalanın

2. Esnek Sınav Tarihlerinden Faydalanın

PTE sınavı, esnek sınav tarihleri sayesinde kaçırsanız dahi kısa süre içerisinde tekrardan girebileceğiniz bir sınavdır. Ayrıca, Türkiye sınırları içerisinde tüm üniversitelerde yüksek lisans, doktora, MBA, yatay geçiş ve birçok üniversitenin hazırlık muafiyeti gibi alanlar için de uygundur.

3. Kısa Süre İçinde Sınav Sonucunu Öğrenin

3. Kısa Süre İçinde Sınav Sonucunu Öğrenin

PTE sınavı ile sınav tarihlerinin sık sık yenilenmesinin yanı sıra aynı zamanda sınavlar hızlı bir şekilde sonuçlanmaktadır. Sınava girdikten sonraki 5 iş günü içinde sınav sonucunuzu öğrenebilirsiniz.

YDS Sıkça Sorulan Sorular

İstanbul PTE olarak YDS sınavı hakkında en çok merak edilen soruların cevaplarını sizler için düzeledik. İşte YDS Sıkça Sorulan Sorular!

YDS Sınavı Nedir?

Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (YDS), Yüksek Öğretim Kurulu’nun (YÖK) talimatı ile Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yapılan ve ÜDS, KPDS ve KPSS Yabancı Dil sınavlarının kaldırılmasının ardından bu sınavların da yerini alan yabancı dil sınavıdır. YDS’de, yabancı dil bilgisini gramer, okuma, anlama ve kelime bilgisi açısından ölçen çoktan seçmeli test yöntemi uygulanmaktadır. YDS sınavına katılabilecek kişiler ise aşağıdaki gibidir:

  • Doçent, doktora ve sanatta yeterlik adayları.

  • Yüksek lisans programlarına girecek lisans programı mezunu kişiler ve öğrenciler.

  • Lisans programlarının son sınıfında veya son sınıftan bir önceki sınıfta okuyan öğrencilerden, yüksek lisans ya da doktora öğrenimi görmek isteyenler.

  • Herhangi bir kamu kurumunda çalışmakta olup dil tazminatı ya da yurtdışı görev vs. nedeniyle yabancı dil bilgisi düzeyini belirlemek isteyen bireyler.

  • Tıpta Uzmanlık Sınavı (TUS) ya da Diş Hekimliği Uzmanlık Sınavına (DUS) girecek olan kişiler.

  • Kamu personeli olmak amacıyla KPSS’ye girecek adaylardan, çalışmak istedikleri kamu kurumunun talebi doğrultusunda yabancı dil bilgisi düzeyini belirlemek isteyenler.

  • Herhangi bir kamu kurumunda çalışmıyor ya da çalışmayı amaçlamıyor olsa da yabancı dil bilgisi düzeyini belirlemek isteyen üniversite ya da yüksek okul mezunları.

YDS Sınav Tarihleri Nelerdir?

YDS sınavı yılda 3 defa uygulanmaktadır. İlk sınav “İlkbahar YDS Sınavı” (YDS/1), ikinci sınav “Sonbahar YDS Sınavı” (YDS/2), üçüncü sınav ise “Kış YDS Sınavı” (YDS/3) olarak adlandırılmaktadır. Her yıl farklı tarihlerde uygulanması sebebi ile geçerli bir tarih verilememektedir.

YDS Sınav Ücreti Ne Kadar?

YDS sınavı seneler içerisinde farklı ücretlendirmelere tabii tutulmuş olsa da şu anki güncel fiyat listesine göre bu tutar yaklaşık olarak 290₺’dir. Ücret hakkında detaylı bilgi almak için ÖSYM kılavuzunu da inceleyebilirsiniz.

YDS Sınav Süresi Ne Kadar?

Son dönemde pandeminin de etkisi ile değişiklik gösteren sınav sistemini ele alacak olursak YDS sınavı genellikle pazar günü sabah saatlerinde başlayıp yaklaşık 180 dakika süren bir sınavdır. Almanca, Arapça, Fransızca, İngilizce, Rusça dilleri için yapılacak YDS sınavı 180 dakika sürmektedir. ÖSYM sınav öncesi sınava girecek adaylara YDS giriş belgesi ve saat uyarısında da bulunmaktadır.

İstanbul PTE’nin uzman kadrosu bu yazımızda sizlere “PTE YDS denkliği” konusu hakkında çeşitli bilgiler aktardık. Sizler için faydalı olmasını diler, okuduğunuz için teşekkür ederiz. Daha detaylı bilgi için bizlere iletişim kanallarımızdan ulaşabilirsiniz.

Hemen Ara Konuşalım!