Bekliyoruz: PTE sınavını geçmek için seni de aramıza bekliyoruz.

Blog

YLSY Nedir? PTE Academic Sınavının YLSY İçin Önemi

PTE Akademi

YLSY Nedir? PTE Academic Sınavının YLSY İçin Önemi

YLSY Bursu Türkiye Cumhuriyeti tarafından üniversiteler ile kamu kurum ve kuruluşlarının yetişmiş insan kaynağı ihtiyacının karşılanması amacıyla mecburi hizmet karşılığında Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yürütülen yurt dışı lisansüstü öğrenim bursluluk programıdır. YLSY bursu not ortalaması 2,50 üzerinde olan ve burs için gerekli şartları sağlayan öğrencilere yurt dışı yüksek öğrenimleri süresince verilen eğitim yaşam konaklama vs. gibi giderlerin karşılandığı bir burstur. Türkiye Cumhuriyeti Milli Eğitim Bakanlığı bu bursu aşağıda ismi verilen kurumlara nitelikli iş gücü sağlamak amacı ile vermektedir. Yani Bursiyer öğrenciler eğitim aldıkları sürenin iki katı kadar öncesinde belirlenen aşağıdaki kurumlardan birinde devlete hizmet etmek ile yükümlüdür. YLSY sınavı Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılır. YLSY sınavını girip kazananlar burslu statüde lisansüstü öğrenim görür.

 

pte-academic-exam

2021 YLSY BURSU İÇİN GEREKLİ ŞARTLAR

 1. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 2. Son başvuru tarihine kadar yurt içinde en az 4 yıllık eğitim veren fakülte/yüksekokul veya bunlara denkliği  kabul edilen yurtdışındaki yükseköğretim kurumlarından mezun olma zorunluluğu
 3. ALES’te, YLSY için tercih edilecek programın kabul ettiği puan türünden en az 70  puanı almış olmanız gerekiyor
 4.  30 yaşı geçmemiş olmak gerekiyor.
 5. Yükseköğrenim veya kamu görevi sırasında kınama cezasından daha ağır bir disiplin cezası almamış olmanız gerekiyor. Aksi takdirde YLSY sınavı için başvuru yapamama durumunuz oluşuyor
 6. Erkek adaylar için askerlik durumu ile ilgili bir sorunu olmaması gerekiyor
 7. Sağlık durumunun yurtdışında öğrenim görmeye elverişli olması gerekiyor
 8. Üniversite lisans öğrenimi ile ilgili olarak genel not ortalaması 4 üzerinden en az 2.50, 100 üzerinden 65,00 veya daha yukarı olması gerekiyor. Eğer hala üniversite okuyor ve ilerisi için YLSY başvurusu düşünüyorsanız üniversitede not ortalamanıza dikkat etmenizde fayda var.
 9. Daha önce resmî bursluluk hakkı kazanıp bu kapsamda fiilen öğrenimine başlamamış olanlar da başvurabilir.
YLSY sınavı Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılır. YLSY sınavını girip kazananlar burslu statüde lisansüstü öğrenim görür.

YLSY Bursu Hangi Öğrenim Aşamalarını Kapsar?

YLSY kapsamında sadece yüksek lisans, doktora ya da yüksek lisans ve doktora öğrenimi görülebilir. Üniversiteler adına öğrenim görenlerin doktora derecesi, diğer kamu kurumları adına öğrenim görenlerin yüksek lisans derecesi ile öğrenimlerini tamamlaması gerekmektedir. Kamu kurumları adına öğrenim görenler, kurumlarının izin vermesi halinde doktora öğrenimi görebilirler. Aksi takdirde YLSY bursundan faydalanamazlar.

nationalities

YLSY bursunun verildiği ülkeler

YLSY burslu ile öğrenim görmeye hak kazananlar ABD, Almanya, Avustralya, Avusturya, Belçika, Çin, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Güney Afrika, Güney Kore, Hong Kong, Hollanda, İngiltere, İrlanda, İspanya, İsrail, İsveç, İsviçre, İtalya, Japonya, Kanada, Norveç, Singapur ve Yeni Zelanda öğrenim göreceklerin, esas öğrenimlerini görebileceği yükseköğretim kurumlarının; Times Higher Education (THE), Academic Ranking of World Universities (Shanghai) ve/veya QS World University Rankings-Top Universities tarafından yapılan dünya üniversite sıralamalarının herhangi birinde son 3 (üç) yıl içerisinde alan sıralamasında %60’lık dilim içerisinde bulunması gerekmektedir.

pte-akademik-sinavi-calismasi

PTE Academic Sınavının YLSY İçin Önemi

YLSY 2020 sınavına başvurmayı düşünüyorsanız, yabancı diller için son 2 yıl içinde yapılan sınavlara ait sonuç belgeleri geçerli kabul edilecektir. Üniversiteler kabul için belli bir düzeyde dil şartı aramaktadır. Bu dil şartını çeşitli İngilizce sınavlarından sağlayabilirsiniz. Örnek olarak YLSY 2020 sınavına girmek istiyorsunuz ve en kısa sürede İngilizce’nizi onaylayacak bir kabul belgesine ihtiyacınız var. PTE Akademik sınavı bu noktada sizin yardımınıza yetişebilir.

Istanbul PTE Youtube sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz.

PTE Academic sınavı, konuşma, dinleme, okuma ve yazma becerilerinin ölçüldüğü bilgisayar tabanlı bir sınavdır. Sınav, 3 saatlik tek bir oturumda tamamlanmaktadır. Eğer kontenjan varsa 24 saat kalana kadar PTE Akademik Sınavı başvurusu yapabilirsiniz. PTE Akademik  sınavı sonuçlarına ulaşmada diğer sınavlara nazaran daha hızlı bir sistemi vardır. 5 iş günü içerisinde sınav sonucuna ulaşılabilmesi tercih sebebi olur. Kısa zamanda yabancı dil belgesi almanız gerekiyorsa bu sınav size zaman kazandıracaktır. Özellikle YLSY sınav başvurusu için son zamanlara kaldıysanız PTE Akademik sınavı imdadınıza yetişir 🙂 PTE Akademik Sınavından 50 puan ve üstü almanız durumda denklik sağlanmış olur.

Yurt dışı dil eğitimine gidebilmeniz için aşağıdaki puanlardan birine sahip olmanız gerekir.

ylys-denklik-durumlari

YLSY 2021 başvurusu ne zaman diye soracak olursanız genellikle Ağustos ayında başvurular yapılıyor. YLSY 2020 başvurusu için gerekli siteleri sürekli takip etmeniz de fayda var.

Jean Monnet Burs Programı Nedir?

Jean Monnet Burs Programı Nedir?

Bir diğer burs programı ise Jean Monnet Burs Programı’dır. Jean Monnet Bursu Türkiye’nin Avrupa Birliği (AB)’ne tam üyelik hedefi çerçevesinde, AB müktesebatı konusunda bilgi sahibi kişi sayısının artırılmasını ve gerekli idari kapasitenin geliştirilmesini hedefleyen bir programdır.

AB tarafından finanse edilen bir proje olan Jean Monnet Burs Programı, AB alanındaki uzmanların sayısını artırmayı ve Türkiye’nin AB müktesebatının etkin bir şekilde uygulanması için Türkiye’nin idari kapasite geliştirme çabalarını desteklemeyi amaçlamaktadır. Jean Monnet Bursu, Türkiye’nin AB’ye tam üyelik müzakere süreci çerçevesinde, AB müktesebatına ilişkin alanlarda uzmanlaşmış kişilerin sayısını artırmayı ve böylece Türkiye’nin idari kapasite geliştirme çabalarını desteklemeyi amaçlamaktadır.

Jean Monnet Burs Programına Kimler Katılabilir?

Jean Monnet Burs Programına Kamu sektörü çalışanları, özel sektör ve sivil toplum kuruluşu çalışanları, üniversite son sınıf öğrencileri, yüksek lisans ve doktora öğrencileri ile üniversitelerin akademik ve idari personeli başvuru yapabilir.

Jean Monnet Burs Programı için her yıl bir duyuru metni yayımlanır. Bu bursa aday olan bireyler, başvuru koşullarına ilişkin bilgi almak üzere söz konusu duyuruyu detaylı bir şekilde incelemelilerdir.

Jean Monnet Bursu Ne Kadar?

Bu Bursun kapsamı şöyledir:

 1. Okul ücreti (okul ücretinin 20.000 Avro’ya kadar olan bölümü),

 2. Yaşam giderleri (yeme-içme, konaklama, iletişim, yerel ulaşım, kültürel faaliyetler)

 3. Çeşitli masraflar için bir defaya mahsus sabit ödenek (3000 Avro) (vize-pasaport, eğitim materyali, seyahat, çalışma ziyareti, yerel makamlara kayıt, sağlık ve sigorta ile her türlü vergi ve benzeri masraflar için kullanılması gereken ödeme).

Burslar aylık olarak ödenmemektedir. Burs miktarının %90’ı sözleşmeler imzalandıktan sonra, geriye kalan %10’u ise eğitim programı tamamlanıp kapanış işlemleri yapıldıktan sonra ödenmektedir.

Jean Monnet Bursu yalnızca burs alan kişinin masraflarını karşılayacak düzeydedir. Kişi, ailesi ile gidecek olursa ek bir ödenek sunulmamaktadır. Ayrıca eğitimini başarıyla tamamlayamayan veya sözleşme yükümlülüklerini yerine getirmeyen adaylardan, aldığı bursun tamamını veya bir kısmını iade etmesi de istenmektedir.

Jean Monnet Bursu Başvuru Tarihleri

Jean Monnet Burs Programının 2022-2023 akademik yılına ilişkin başvurular 24 Eylül 2021 tarihinde başlamıştır. Başvurular 29 Kasım 2021 tarihinde ise sona erecektir.

İstanbul PTE’nin uzman kadrosu bu yazımızda sizlere “YLS ve Jean Monnet Bursu” hakkında bilgiler verdik. Sizler için faydalı olmasını diler, okuduğunuz için teşekkür ederiz. Daha detaylı bilgi için bizlere iletişim kanallarımızdan ulaşabilirsiniz.

Yorum (2)

 1. Selen Bayrak

  Faydalı bir içerik olmuş teşekkürler 🙂

  Kasım 25, 2020 at 11:36 am
  |Cevap yaz
  1. Berk Kavas

   PTE sınavının YLSY denkliği hakkında bu bilgiler işinize yarar umarız 🙂 Daha detaylı bilgi için MEB / YLSY sitesine bakabilirsiniz.

   Temmuz 5, 2021 at 11:44 am
   |Cevap yaz

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hemen Ara Konuşalım