Bekliyoruz: PTE sınavını geçmek için seni de aramıza bekliyoruz.

Blog

Proficiency (Hazırlık) Sınavı Yerine Geçen İngilizce Yeterlilik Sınavları (Tam Liste)

İngilizce Hazırlık

Proficiency (Hazırlık) Sınavı Yerine Geçen İngilizce Yeterlilik Sınavları (Tam Liste)

Hazırlık sınavı olan proficiency sınavı, her üniversitenin kendi bünyesinde hazırladığı bir sınav olup üniversiteden üniversiteye farklılık gösteren bir sınav sistemidir.

Proficiency sınavı sonucunda başarı elde eden öğrenciler, hazırlık sınıfını atlayarak doğrudan lisans eğitimine başlamaktadırlar. Bu sınavda başarılı olamayan adaylar ise seviyelerine göre gruplara ayrılarak hazırlık eğitimlerine başlarlar. Peki profieciency sınavı yerine geçen diğer İngilizce yeterlilik sınavları hangileridir?

Bu yazımızda hazırlık sınavının ne olduğuna, hazırlık sınavına nasıl hazırlanabileceğinize ve hazırlık sınıfını geçmek için girebileceğiniz diğer merkezi sınavları ele alacağız.

TOEFL ile Hazırlık Atlama

TOEFL ile Hazırlık Atlama

TOEFL ile öğrenim ve yeni iş fırsatlarını kaçırma Başta Amerika, Avustralya, Kanada, Yeni Zelanda ve İngiltere olmak üzere 150’den fazla ülkede binlerce kurum ve üniversite tarafından kabul edilmektedir. Birçok üniversite tarafından kabul edilen TOEFL sınavını hazırlık sınavını geçmek için de kullanabilirsiniz.

PTE Akademik (Academic) ile Hazırlık Atlama

PTE Akademik (Academic) ile Hazırlık Atlama

PTE (Pearson Test of English) sınavı, sınava giren kişinin İngilizce dil bilgisini anlamak için hazırlanmış, dildeki dört beceriyi ölçen, üç aşamalı, bilgisayar tabanlı bir sınavdır. PTE sınavında anadili İngilizce olmayan kişinin konuşma, dinleme, yazma ve okuma becerileri test edilmektedir. Uluslararası ve ulusal geçerliliği olan bu sınavın tarihlerinin esnek olması sınava hazırlanma sürecinizi kolaylaştırdığı gibi kısa süre içinde sınava girme şansını arttırmaktadır. PTE sınavının 2 yıl geçerliliğinin olması ve sınırsız sonuç belgesi alınabilmesi de yine tercih sebebi olmaktadır.

PTE Academic sınavı YDS yerine geçer ve sınav başarı sertifikanızla İngilizce hazırlık sınıfını atlayabilir ve doğrudan bölüm derslerinize başlarsınız.

İngilizce Hazırlık Sınıfını Atlamak için PTE Academic sınavına yönelik Zoom üzerinden özel ders ve grup dersi seçeneklerimizle ilgili bilgi almak için lütfen formu doldurun.

PTE Academic sınavı sonucunuzu üniversite İngilizce hazırlık atlama için kullanabilirsiniz. Ülke genelinde PTE Academic sonucunu kabul eden birçok okul bulunmaktadır. PTE Academic ile hem bir yıl hazırlık okumadan okula başlamış olur, zaman kazanırsınız hem de eğer özel bir okul kazandıysanız bir yıllık hazırlık ücretinden muaf olursunuz. İngilizce hazırlık atlama birçoğumuzun ortak problemi olmuştur. Bu sınava nasıl hazırlanacağınızı, ne kadar puan almanız gerektiğini düşünmek sizi oldukça zora sokacaktır.

PTE Academic sınavıyla İngilizce hazırlık atlama sınavı için düşünmenize gerek kalmaz. PTE Academic sınavından alacağınız geçer not okulunuz tarafından onaylandığında tekrar bir sınava girmenize gerek olmadan İngilizce hazırlık atlama olayını tamamlamış olursunuz. Aynı zamanda PTE Academic sınavı sonucunuzu 2 yıl boyunca sınırsız olarak talep edebileceğiniz için bir staja başvurmak isterseniz de kullanabilirsiniz.

PTE Academic sınavına sınırsız girme şansınız da var. Eğer ilk girişinizde istediğiniz puanı alamazsanız PTE Academic sınavının en büyük avantajlarından biri olan dilediğiniz zaman sınava girme imkânı ile okul başlayana kadar ya da okulun sonuç talep ettiği son tarihe kadar sınava tekrar girebilir ve sonucunuzu en geç 30 saat içinde alarak okulunuza teslim edebilirsiniz.

Hangi Sınavı Seçmeliyim PTE veya YDS Mi? TOEFL, IELTS Mi?

Hangi Sınavı Seçmeliyim PTE veya YDS Mi? TOEFL, IELTS Mi?

PTE sınavı, İngilizce yeterlilik düzeyinizi kanıtlamanızı sağlayan bilgisayar tabanlı bir sınavdır. YDS denkliği olması sebebiyle birçok üniversitenin kabul ettiği PTE öğrenciler için büyük kolaylık sağlıyor. Doğru çalışma stratejisi ile yeterli puanı alarak aldığınız puanı 2 yıl boyunca kullanabilirsiniz. PTE konusunda uzman kişiler ve doğru kaynak seçimi ile sınavda başarı elde etmeniz oldukça muhtemeldir. Kısıtlı süre içerisinde bir sınav sonucuna ihtiyacı olan herkes için oldukça idealdir. PTE sınav sonuçlarının açıklanması 5 gün gibi kısa bir süre içerisinde gerçekleşmektedir.

İstanbul PTE’nin uzman kadrosu bu yazımızda sizlere “Hazırlık sınavı atlamak için geçerli olan yeterlilik sınavları” hakkında bilgiler verdik. Sizler için faydalı olmasını diler, okuduğunuz için teşekkür ederiz. Daha detaylı bilgi için bizlere iletişim kanallarımızdan ulaşabilirsiniz.

 

Hemen Ara Konuşalım!