Bekliyoruz: PTE sınavını geçmek için seni de aramıza bekliyoruz.

Blog

Hazırlık Atlama Sınavına Nasıl Çalışılır

İngilizce Hazırlık

Hazırlık Atlama Sınavına Nasıl Çalışılır

Üniversitede Hazırlık okumak, diğer bir anlamda 4 yıllık lisans eğitiminin yanında bir yıl İngilizce dersler görerek toplam eğitim süresini 5 yıla çıkarmaktır. Bir yıl boyunca sadece İngilizce eğitimi alarak İngilizcesini geliştirmek ve yabancı dilini daha iyi kullanabilmek için bazı öğrenciler hazırlık okumayı tercih edebilirler. Bunun yanında her öğrenci hazırlık okumayı tercih etmeyebilir. Bu öğrenciler İngilizcesini yeterli görüp hazırlık atlama sınavına çalışarak hazırlığı geçmeyi hedeflerler.

Proficiency Sınavı veya Hazırlık Muafiyet Sınavı olarak adlandırılan bu sınavlara girecek öğrencilerin akıllarında bazı sorular oluşur.  Peki, hazırlık atlama sınavına nasıl çalışılır, İngilizce hazırlık nasıl geçilir? Tüm bu soruları sizler için detaylıca cevapladık. İşte tüm detaylar:

Hazırlık Sınıfını Geçmek için Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Hazırlık sınıfını geçmek için yapılması gerekenler şu şekildedir;

 • İngilizce Podcast Dinleyin
 • Sınava Geçmiş Yıllara Ait Soruları Çözerek Çalışın
 • Grammer Bilginizi Geliştirin
 • İngilizce Kelime Testleri Çözün
 • İngilizce Günlük Tutun
 • PTE Sınavına Katılın

İngilizce Podcast Dinleyin

podcast dinletin

İlginizi Çekebilir: Hazırlık Atlamada PTE Sınavını Seçmek İçin 5 Neden

Podcast dinlemek, son zamanlarda herkesin dikkatini çeken ve müzik dinler gibi insanların sık sık tercih ettiği bir platform haline geldi. Son derece yararlı ve iyiye kullanıldığında pek çok faydasını görebileceğiniz podcast dinlemeyi, bir dil öğrenirken ya da geliştirirken tercih edebilirsiniz.

Bir işiniz olduğunda podcastı açın ve o arkada çalarken sizler işinizi yapmaya devam edin. Bu süreçte pasif listening alıştırması yapmış olursunuz. Veya uzun bir seyahate çıktınız ve zaman geçirmekte zorlanıyorsunuz hemen bir podcast açıp hem öğrenip hem de keyifli zaman geçirebilirsiniz. Podcast dinlemek sizlere listening geliştirme konusunda çok yardımcı olur. Özellikle de en zor gelişen dinleme pratiği yapma konusunda bol bol pratik yapmış olursunuz.

Podcastleri müzik dinler gibi her zaman her yerde dinleyebilir ve öğrenmeye devam edebilirsiniz. Böylece hem dilinizi geliştirir hem de girecek olduğunuz sınavlar için hazırlık yapmış olursunuz. 

Sınava Geçmiş Yıllara Ait Soruları Çözerek Çalışın

sınav calisma

Üniversitelerin Hazırlık atlama sınavına girecekseniz kesinlikle çözmeniz gereken eski yıllara ait bazı sorular vardır. Bunlar üniversitelerin kendi sitelerinden ya da kolay bir google aramasıyla bulunabilir. Ya da üniversitelerin kantinleri bu konuda çok yardımcıdırlar. Geçmiş yıllara ait soruları çözmek, sizlere sınavda çıkabilecek sorular hakkında ipuçları verir.

Sınavın neler içerdiği konusunda bilgi sahibi olmanıza yardımcı olur. Bu geçmiş yıllara ait sorular, sizlere sınava en yakın soruları inceleme fırsatı da sunar. Sınava girmeden önce mutlaka geçmiş yıllara ait soruları çözmenizi ve bu soruları dikkatli inceleyip, çalışmalarınızı o yönde yapmanızı tavsiye ederiz. 

Grammer Bilginizi Geliştirin

grammer pte

İlginizi Çekebilir: PTE Vocabulary Çalışma Önerileri

Hazırlık atlama sınavını geçebilmek için İngilizcenizin belirli bir düzeyde olması gerekir. Mesela lise’den A1-A2 seviyesinde gelen öğrencilerin hazırlık bölümünü okumaları faydalı olacaktır. İngilizce dilbilgisi hakkında bilgi sahibi olmadan Proficiency sınavına girmek ne yazık ki istemeyeceğiniz şekilde sonuçlanabilir. Bununla beraber dil sadece dilbilgisi bilerek de işlevsel hale gelemez. 4 skllls dediğimiz: Speaking, Listening, Reading, Writing gibi ana yetenekleri de belli seviyelerde geliştirmek gerekecektir.

Bununla beraber hazırlık atlama sınavına girmeden önce mutlaka İngilizce grammer bilginizi geliştirme yönünde çalışmalar yapmanızı ve bu çalışmalara önem göstermenizi tavsiye ederiz. Grammer bilginizi geliştirmek için birçok yöntem bulunur. Bunlar; çeşitli konu anlatım videoları dinlemek, İngilizce dilbilgisi konu anlatım kitaplarından çalışmak ve Genel İngilizce eğitim programlarına katılmak sayılabilir. Tüm bu yöntemlerden kendinize en uygun olanı seçerek en iyi şekilde grammer bilginizi geliştirebilirsiniz. 

İngilizce Kelime Testleri Çözün

hazırlık Ingilizce kelime testi

İngilizce öğrenmede, İngilizce sınavlarını geçmede tabi ki vazgeçilmez olan kelime bilgisidir. Kelime bilmek özellikle Reading ve Listening sınavlarında kendinize güvenmenizi ve korkmamanızı sağlar. Siz ne kadar çok kelime bilgisine sahip olursanız başarılı olma imkânınız o kadar artmış olur. Bize en çok sorulan sorulardan biri de kelime nasıl öğrenilir oluyor. Bununla ilgili çalışmalarınızı yaparken mutlaka context içinde öğrenmeyi önceliklendirmelisiniz. Bu ne demek? Yani okuma parçaları ve dinleme parçaları çalışarak İngilizce kelime bilginizi geliştirebilirsiniz. 

İngilizce kelime bilgisi demek genellikle en çok kullanılan 2000-3000 kelime, Academic Word List ve Collocation’lardan oluşur. Bu konularda araştırmalar yaparak bilgi sahibi olabilirsiniz ve daha sonra kendinize ait çalışma programı oluşturarak, bunu takip ederek siz de kelime bilgi hazinenizi geliştirebilirsiniz.

İngilizce Günlük Tutun

hazırılık atlama günlük

Bir dil öğrenirken o dille gün içinde sürekli temas halinde olmak ve o dili öğrenme sürecinde sürekliliği sağlamak önemlidir. Bu sürece bir diğer tabirle maruz kalmak diyoruz. Bunun en iyi örneği olarak İngilizce günlük tutmak gösterilebilir. Gece uyumadan önce ana hatlarıyla gününüzü İngilizce yazıya dökmek sizlere inanılmaz bir gelişim sağlayacaktır. Başlarda biraz zorlanılsada sonrasında bu aktivite, eğlenceli ve öğretici bir rutin haline gelebilir.

Gün boyunca yaptıklarınızı önceleri kısa kısa yazabilecek ve yazacak bir şey olmadığını düşüneceksiniz ama bu aktiviteyi belli bir süre yapınca yazacak daha çok şey olduğunu fark edecek ve hepsini yazmak isteyeceksiniz. Bu da sizlere büyük bir katkı sunacaktır.

Bunun bir diğer versiyonu da günlük 30 saniyelik konuşma pratiği oluşturmaktır. Kendinize bir konu belirleyin ve kelimelerini çıkartın, daha sonra bu konuyla ilgili gün geçtikçe daha uzun konuşmalar yapmaya kendinizi zorlayın. 

İlginizi Çekebilir: YÖK Tarafından YDS Denkliği Kabul Edilen Sınavlar Nelerdir?

PTE Sınavına Katılın!

PTE sınavı, öğrencilerin İngilizce dil yeterliliğini ölçen 4 bölümden ve 3 aşamadan oluşan uluslararası bir İngilizce dil sınavıdır. Ayrıca PTE sınavı, Türkiye’de bulunan pek çok üniversitenin hazırlık sınıfını geçmenize de yardımcı olmaktadır. PTE sınavı aldığınız not üniversiteniz tarafından onaylanırsa hazırlık derslerine girmeye gerek kalmadan bölüm derslerinize başlayabilirsiniz. 

PTE Academic sınavı ile en geç 5 gün içerisinde sınav sonuç belgenizi alabilirsiniz.

İngilizce Hazırlığı Olan Üniversiteler Hangileridir?

Günümüzde birçok üniversite lisans eğitimi sürecine ek olarak bünyesinde bir sene hazırlık eğitimi bulundurmaktadır. Dört senelik lisans eğitimini beş seneye tamamlamaktadır. Bu üniversiteler genel olarak hazırlık eğitimini İngilizce olarak vermektedirler. Ek olarak İngilizce kullanım oranı üniversitelerin seçimine de bırakılabilmektedir.

İngilizce hazırlığını geçebilmek için üniversitelerin istediği bazı ön koşullar vardır. Yine bu koşulları her üniversite ayrı olarak kendisi özelleştirebilir. Bunlara ek olarak, YÖK’ün isteğini yerine getirilmesine karar da verebilir. Hazırlığı geçmek için üniversitelerin istediği sınav çeşitlerinden istenen puanı alabilmek ya da üniversitenin yaptığı hazırlık geçme sınavından geçer puan almak da yeterli olabilir.

İngilizce hazırlığını geçebilmek için üniversitelerin istediği bazı ön koşullar vardır, bunları admission sayfasından kontrol edebilirsiniz.

Bünyesinde İngilizce hazırlık sınıfı barındıran üniversiteler aşağıda listelenmiştir. Bu üniversitelerin öğretim dili en az %30 zorunlu İngilizcedir. İngilizce hazırlık sınıfı olan üniversiteler;

 • Abant İzzet Baysal Üniversitesi (Bolu),
 • Akdeniz Üniversitesi (Antalya),
 • Anadolu Üniversitesi (Eskişehir),
 • Ankara Üniversitesi,
 • Başkent Üniversitesi (Ankara),
 • Bahçeşehir Üniversitesi (İstanbul),
 • Celal Bayar Üniversitesi (Manisa),
 • Dokuz Eylül Üniversitesi (İzmir),
 • Ege Üniversitesi (İzmir),
 • Erciyes Üniversitesi (Kayseri),
 • Eskişehir Üniversitesi,
 • Gazi Üniversitesi (Ankara),
 • Hacettepe Üniversitesi (Ankara),
 • İstanbul Teknik Üniversitesi,
 • İstanbul Üniversitesi,
 • Karadeniz Teknik Üniversitesi (Trabzon),
 • Kocaeli Üniversitesi,
 • Koç Üniversitesi (İstanbul),
 • Marmara Üniversitesi (İstanbul),
 • Mersin Üniversitesi,
 • Niğde Üniversitesi,
 • Sabancı Üniversitesi (İstanbul),
 • Toros Üniversitesi (Mersin),
 • Uludağ Üniversitesi (Bursa),
 • Yıldız Teknik Üniversitesi (İstanbul),

ve daha fazlası sayılabilir.

İngilizce Hazırlık Okumanın Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

İngilizce hazırlık okumanın avantajlarından birisi eğitim dilinin tamamen veya belirli bir kısmının İngilizce olması denebilir. İngilizce hazırlık okumanın amacı, İngilizce dilinde okuma, yazma, dinleme ve konuşma becerilerine öğrenciyi daha hâkim hale getirmektir. Bu sebeple, öğrencisi olduğunuz bölüm derslerinden herhangi birini hazırlık dönemine dâhil etmemektedirler.

Grameri, akıcı konuşmayı, yazmayı, etkili dinlemeyi pekiştiren bu dönem aynı zamanda sizi üniversite hayatına da hazırlamaktadır. Yeni arkadaşlıklar edinmek, yeni gelmiş olduğunuz şehre alışmak gibi pozitif etkileri de vardır. Sürekli İngilizce kullanılmak zorunda bırakıldığı için de ileride iş başvurularında da etkili bir özellik sayılabilecektir. Kendi kültürümüzden ayrı olarak yeni bir kültür ile tanışma fırsatı da sunmaktadır. Kimi İngilizce hazırlık bölümleri üniversitede farklı bölümdeki öğrencileri bir sınıfta toplamaktadır. Yine bu karışık sınıflarda olmak sosyalleşmenin ilk basamağı olarak görülebilir.

Lise mezuniyetinden sonra bir sene boyunca bölüm derslerine ara verilmesi bir diğer dezavantaj sayılabilir.

Hazırlık okumanın dezavantajlarına gelecek olursak İngilizcesi iyi ve gelişmiş öğrencilerin hazırlıkta alacakları eğitimin daha önceki aldıkları eğitim üzerine ekleyecekleri ekstra bir şey olmaması sebebiyle, hazırlık okumaları onlar için dezavantaja dönüşebilecektir. Bu tür öğrenciler devamsızlık yapma sıklığını çoğaltacakları için üniversite hayatına alışmaları daha uzun zaman alacaktır. Lise mezuniyetinden sonra bir sene boyunca bölüm derslerine ara verilmesi bir diğer dezavantaj sayılabilir. Konulardan uzaklaşmak ve neredeyse hiç kullanmamak bilgileri unutturabilir. Son olarak, kimi öğrenciler için hazırlık okumak bir zaman kaybı olarak görülebilmektedir.

Neden İstanbul PTE’yi tercih etmelisiniz?

İstanbul PTE, Türkiye’de ilk defa PTE sınavı danışmanlığı veren hazırlık merkezi olma özelliğini taşıyor. Deneyimli ve Pearson sertifikalı hocalar eşliğinde PTE’ye yönelik derslerle sizi sınava hazırlanıyorsunuz. Daha detaylı bilgi almak için aşağıdaki formu doldurabilirsiniz.

 

  Bilgi & Talep Formu

  Özel ders ve grup dersi seçeneklerimiz ile ilgili bilgi almak için formu doldurun, sizi arayalım.

  Proficiency Sınavı Hangi Bölümlerden Oluşur?

  Proficiency Sınavları genellikle üç bölümden oluşur. Bu bölümler reading, listening ve writingdir. Bazı üniversitelerde bu bölümlere ek olarak speaking bölümü de yapılabilir. Proficiency sınavlarının süresi 3-4 saat aralığındadır. 

  Reading bölümünde 2-3 sayfalık akademik okuma metni verilerek bu metinlerle ilgili çeşitli sorular sorulur. Listening bölümünde, 2-3 tane 5-10 dakikalık İngilizce konuşmalar dinletilir ve bu dinletilen konuşmalarla ilgili sorular sorulur.

  Writing bölümünde ise 200-300 kelimelik İngilizce kompozisyon yazılması istenir. Speaking bölümünde genellikle kısa bir süre içinde öğrenciye farklı sorular yöneltilir ve öğrencinin bu sorulara cevap vermesi beklenir. Proficiency sınavı tüm bu bölümleri doğru şekilde tamamlandığında başarıya ulaşılmış olur.

  Bu yazımızda Hazırlık atlama sınavında başarı göstermek için nasıl çalışılması gerektiği, hazırlık sınavı geçme taktikleri ve İngilizce hazırlık sınavı nasıl geçilir hakkında bilgiler verdik. İstanbul PTE olarak sizleri bu konuda desteklemek ve hayallerinize ulaşmanızda yanınızda olmayı isteriz.

   

   

  Yorum (4)

  1. sevval

   hazirlik sinavina hazirlama fiyati ne kadar acaba?

   Temmuz 27, 2022 at 12:38 pm
   1. Berk Kavas

    Merhabalar, bizimle iletişime geçtiğiniz için teşekkürler. Anasayfamızda bulunan iletişim formunu doldurduğunuzda eğitim danışmanı arkadaşlarımız sizinle iletişime geçip detaylı bilgiyi vereceklerdir. İyi günler

    Temmuz 29, 2022 at 4:30 pm
  2. NUR

   Merhaba bir konuyu anlayamadım tam olarak, üniversiteyi kazandığımızda hazırlık sınavına okul açılınca mi giriyoruz eğer geçemessek kazandığımız ilde mi hazırlık okuyoruz ve bu süre zarfı boyunca yurtta kalma imkanı sunuluyor mu bir diğer sorum sınavı geçmek için ingilizcemizin max kaçıncı seviyede olması lazım bir de 3-4 aylık bir sıkı ingilizce çalışmasıyla sınavı geçebilir miyiz son sorum hazırlık sınıfına adam akıllı aktif bir şekilde çalışırsak ingilizcemiz kaçıncı seviyeye ulaşır çok soru sordum biliyorum ama bunlar benim için çok önemli cevaplarsanız çok sevinirim.

   Eylül 5, 2022 at 1:54 pm
   1. Berk Kavas

    Merhabalar, bizimle iletişime geçtiğiniz için teşekkürler. Anasayfamızda bulunan iletişim formunu doldurduğunuzda eğitim danışmanı arkadaşlarımız sizinle iletişime geçip detaylı bilgiyi vereceklerdir. İyi günler

    Eylül 7, 2022 at 1:07 pm

  Yorum

  Hemen Ara Konuşalım!