Bekliyoruz: PTE sınavını geçmek için seni de aramıza bekliyoruz.

Blog

Yurtdışında Nerelerde Okunmalı? En Çok Tercih Edilen Yerler? Neler Gerekir?

Yurtdışı Eğitim

Yurtdışında Nerelerde Okunmalı? En Çok Tercih Edilen Yerler? Neler Gerekir?

Üniversite eğitiminin kalitesi, üniversitenin sunduğu imkanları verimli bir eğitim öğretim hayatı geçirmek için oldukça önemlidir. Okulun eğitim kalitesi her ne kadar iyi olsa da bulunduğu ülkenin ve şehrin sunduğu imkanlar öğrencilerin gelişimlerine katkı sunabilecek düzeyde olmalıdır. Son dönemlerde öğrencilerin bu imkanları sağlayan ülkelerde okumayı tercih ettiğini görmekteyiz. Yurtdışında okumak hem gelişmiş iş imkanları sağlaması hem de yabancı dili geliştirmek için harika fırsatlar sunuyor.

Bu yazımızda yurtdışında üniversite okumak isteyen öğrencilerin sıklıkla tercih ettiği ülkelere ve yurtdışında üniversite okumak için sağlanması gereken şartlara değineceğiz. Keyifli okumalar.

Eğitim İçin En Çok Tercih Edilen Yerler

Eğitim İçin En Çok Tercih Edilen Yerler

Yurtdışında üniversite eğitimi alan öğrenci sayısı her geçen yıl katlanarak artıyor. Ulaşım ağlarının günden güne gelişmesi yurtdışında eğitimin ulaşılabilir bir hal almasını sağladı. Ebeveynler çocuklarının yabancı dil edinmesi başta olmak üzere kendilerini en iyi şekilde geliştirebilecekleri, birçok imkanın bir arada bulunduğu ülkelerde eğitim görmeleri için yurt dışında eğitim almaları yönünde destek veriyor.

Kanada’da Üniversite Okumak

Kanada'da Üniversite Okumak

Kanada, İngilizce ve Fransızca olmak üzere iki ana dile sahip bir ülkedir. İklim koşulları sebebiyle ülkenin nüfusu güneyde yoğunlaşmıştır. Güvenlik ve refah seviyesinin yüksek olması sebebiyle Türkiye dışında onlarca ülkeden gelen göçmenlik başvurularında büyük bir artış vardır. Kanada’da eğitim almak, iş bulmak ve sonrasında vatandaşlık almak Amerika ve pek çok Avrupa ülkesine göre çok daha kolaydır. Kanada’da üniversite sayısı 100’den az olmakla birlikte ülkenin genel eğitim seviyesi oldukça yüksek ve üniversitelerin verdiği eğitim ise oldukça niteliklidir. Kanada’da eğitim maliyetleri okulun bulunduğu bölgeye göre değişkenlik gösteriyor. Kanada vatandaşı olmayanlar için eğitim maliyetleri ortalama 25.000-50.000 C$(Kanada Doları) arasındadır. 

Avustralya’da Üniversite Okumak

Avustralya'da Üniversite Okumak

Her 600.000’nin üzerinde uluslararası öğrenciye ev sahipliği yapan Avustralya nitelikli üniversiteleri, güvenli ortamı ve hareketli yaşamı ile öğrencilere birçok imkanı bir arada sunar. Öğrencilere kariyer odaklı bir eğitim vererek başarılı bir yaşamı geçirmelerini sağlayacak düzeyde eğitim verirler. Burada eğitim almak isteyenler ortalama bir kurumda 10.00-25.000$ arasında bir ödeme yaparak eğitim alabilirler. Diğer birçok ülkeye göre uluslararası öğrencilere en çok burs imkanı tanıyan ülkeler arasındadır.

İngiltere’de Üniversite Okumak

İngiltere'de Üniversite Okumak

İngiltere köklü üniversitelerinin verdiği kaliteli eğitimleri sebebiyle onlarca kişinin ilgisini çekiyor. İngiltere’deki üniversitelere tercih UCAS (Universities and Colleges Admission System) üzerinden gerçekleştiriliyor. İngiltere’de üniversite okuyabilmek için İngilizce yeterliliğinizi ispatlayan merkezi bir sınavdan geçerli not almanız gerekiyor.  Üniversite hayatınızda karşılaşacağınız masraflar ise eğitim aldığınız üniversitenin konumuna göre değişkenlik gösteriyor. Ortalama 10.000-15.000 İngiliz Sterlini arasında bir masrafla karşılaşacağınızı söyleyebiliriz. Okulların ücretleri ise 15.000-35.000 İngiliz Sterlini arasında değişkenlik gösteriyor. Üniversite eğitimi 3 yıl gibi bir süre içerisinde tamamlanabiliyor. Hazırlık bölümü okuduğunuzda Türkiye’deki eğitim süresine denk bir sürede üniversite eğitiminizi tamamlayabilirsiniz. İngiltere öğrencilere nitelikli eğitim olanaklarının yanında mesleki gelişim fırsatları, gelişmiş teknolojik imkanları ile gelişimlerine katkı sunacak onlarca imkanı bir arada sağlar.

Yurtdışında Üniversite Okumak İçin Sağlamanız Gereken Koşullar

Yurtdışında Üniversite Okumak İçin Sağlamanız Gereken Koşullar

Yurtdışında okumak için PTE Sınavı başvurusunda bulunmak gibi sağlamanız gereken koşullar vardır, bunlar:

  • Sağlamanız gereken ilk ve en önemli koşul dil yeterliliğinizin olmasıdır. Bunun için TOEFL, PTE ve IELTS gibi sınavlardan yeterliliğinizi ispatlayan bir puan almanız gerekiyor.
  • Lise diplomanızın önemi de oldukça fazladır. Lise diploma puanınız 100 üzerinden en az 80 olmalıdır. 
  • Yurtdışında üniversite okumak isteyenlerin SAT sınavından iyi bir skor elde etmesi büyük bir avantaj sağlarken bazı üniversitelerde zorunlu tutulmamaktadır. Tercih etmek istediğiniz üniversitenin web sitesini inceleyerek bu bilgiye erişebilirsiniz. 

Bu yazımızda sizlere yurt dışında üniversite okuyabileceğiniz ülkelerden ve yurtdışında okumak için sağlamanız gereken koşullardan bahsettik. Siz de yurt dışında okumak için dil yeterliliğinizi ispatlayan bir sınava ihtiyaç duyuyorsanız PTE sınavına İstanbul PTE ile hazırlanabilir ve başarıya giden yolda korkusuzca ilerleyebilirsiniz.

 

Hemen Ara Konuşalım!