Bekliyoruz: PTE sınavını geçmek için seni de aramıza bekliyoruz.

Blog

PTE Academic sınavına girmeden önce bilmen gereken 7 madde

PTE Akademi / PTE Sınav Formatı / PTE Sınav İpuçları

PTE Academic sınavına girmeden önce bilmen gereken 7 madde

PTE Academic sınavına girmeden önce bilmen gereken 7 madde!

Basit bir soru sormak istiyorum, sence PTE Academic sınavına hazır mısın? Diyelim ki yarın, ya da haftaya sınava gireceksin kendini rahat ve güvenli bir şekilde hissediyor musun?

Bu birçok öğrencinin bize sorduğu bir sorudur. Bize mesaj atan öğrenciler ve bizimle birlikte çalışan öğrenciler “PTE Academic sınavına hazır olduğumu nasıl anlarım? diyorlar. Bu güzel bir soru, sonuçta PTE Academic sınavına hazırlanıyorsunuz ve hazır olduğunuzda sınava girmeniz çok önemli bir hale geliyor.

Bu yazıda sana sınav öncesi dikkat etmen gereken birkaç yol göstereceğim ve bunları dikkate alıp sınava girdiğinde kendini çok daha iyi hissedeceksin. Bugün PTE Academic sınavına girmeden önce dikkat etmen gereken 7 maddeyi konuşacağız!

Hadi başlayalım!

PTE Exam Zamanlama
PTE Exam Zamanlama

1-) Zaman stratejini yaptın mı?

Hangi sorulara ne kadar süre ayıracağını bilmen çok önemlidir. Özellikle Reading ve Listening bölümlerinde dikkat etmelisin çünkü bu bölümlerde genel bir zaman verilmez. Mesela Re-order Paragraf soru tipine 3 dakika ayıracağım, ya da Fill in the Blanks soru tipine 2 dakika ayıracağım diyebilmek sınava girmeden önce ÇOK önemlidir. Eğer bunu diyemiyorsan sınava hazır değilsin demektir!

Senin için hangi soruların önemli hangi soruların önemsiz olduğuna karar ver. Daha sonra zamanını nasıl harcayacağına dikkat ederek sınava girebilirsin.

Bu noktada öğrencilerle sınav hazırlığı döneminde birlikte yaptığımız ve her bölümden sonraki revision dersleri öğrencinin timing konusuna dikkati çeker. Sen de sınav hazırlığı bölümünde buna dikkat etmelisin.

Hangi sorulara ne kadar süre ayıracağını bilmen çok önemlidir!

PTE Academic Word List
PTE Academic Word List

2-) Kelime Listeni gözden geçirdin mi? 

Academic Word List(AWL) dediğimiz listeyi duymuş olmalısın. Bu liste yaklaşık 570 kelimeden oluşuyor ve sınava hazırlanırken özellikle Reading bölümünde sana çok yardımcı olacaktır. İngilizce’de en çok kullanılan 2000 kelime listeni oluşturman da çok önemlidir ve düzenli tekrarlarla bu listelerini gözden geçirmelisin. Öğrencilerimizden AWL ve ACL kelime listelerini mutlaka gözden geçirmelerini tavsiye ediyoruz.

AWL ve ACL önemlidir.

AWL: Academic Word List

ACL: Academic Collocation List (Pearson)

PTE Academic sınavına hazırlanırken hangi kelime listelerini gözden geçirmen gerektiğini biliyor musun?

How-to-speak-English-better
How-to-speak-English-better

3-) Hangi tonda konuşacağına karar verdin mi?

Birisi sana PTE Speaking’de düşünmene gerek yok hızlı bir sekilde konuş geç dedi, ya da çok yavaş bir şekilde konuş dedi ve sen bunu uygulamaya karar verdin. Sen bunun üzerine düşündün mü? Kendi sesini kaydedip baktın mı, ya da ses dosyaları dinledin mi? Kendi cevaplarını mutlaka örnek cevaplarla karşılaştırmalısın. Buna bağlı olarak karar vermelisin. Nasıl konuşuyorum? Çok hızlı mı yoksa yavaş mı konuşuyorum?

Bu hızda güzel konusuyorum, konuşma bölümünde akıcılığım iyi diyene kadar sınavını ayırtmayı düşünmemelisin. Böylece sınavdan yüksek puan alma şansını yakalamış olursun.

Bu hızda güzel konusuyorum, konuşma bölümünde akıcılığım iyi diyene kadar sınavını ayırtmayı düşünmemelisin.

Pencils
Pencils

4-) Speaking ve Writing konuşma şablonlarınız hazır mı?

Mesela biz derslerimizde öğrencilerle bu şablonları paylaşıyoruz. Özellikle her seviye için şablon kullanabilirsin. Önemli olan ne zaman kullanman gerektiğini ve nasıl kullanman gerektiğini anlamaktır. Neden? Çünkü İyi bir konuşmacı ya da iyi yazan biri bile olsanız her zaman daha hazırlıklı ve akıcı olabilirsiniz. PTE sınavı Speaking bölümü yazımızı buradan okuayabilirsiniz. 

PTE Speaking bölümünde Describe Image, Retell Lecture bölümlerinde kullanabilirsiniz.

PTE Writing bölümünde Summarize Written Text, Write Essay için kullanabilirsiniz.

PTE Listening bölümünde Summarize Spoken Text bölümünde kullanabilirsiniz.

Çünkü İyi bir konuşmacı ya da iyi yazan biri bile olsanız her zaman daha hazırlıklı ve akıcı olabilirsiniz.

Sentence

5-) Boşluk dolduran cümlelerin hazır mı?

İngilizce’de çok iyi bir konuşması olabilirsin ama herkes sınavda biraz gergin olabilir ve stres yapabilir. Bu gibi durumlarda kullanabileceğin hazır cümle kalıplarının olması işini kolaylaştırabilir. Özellikle PTE Speaking bölümünde daha yüksek puan almak için oral fluency(akıcılık) çok önemlidir ve akıcı olmak için bunu deneyebilirsin.

PTE Speaking bölümünde daha yüksek puan almak için oral fluency(akıcılık) çok önemlidir ve akıcı olmak için bunu deneyebilirsin.

Microphone Position

6-) Mikrofon pozisyonu nasıl olmalı?

Mikrofon pozisyonuna dikkat etmelisin ve bunun ne kadar önemli olduğunu anlamalısın. PTE Academic sınavı yapay zeka tarafından bilgisayarla skorlanan bir sınavdır ve bu yüzden seni doğru algılaması önemlidir. Doğru mikrofon pozizyonu nedir? Sınavdan önce bu konu hakkında da biraz çalışmalısın. 🙂

Peki, bu konuda hazır mısın?

PTE Academic sınavında mikrofon pozisyonu önemlidir. Bu konuya dikkat ettin mi?

7-) Soru açıklamalarını anladın mı?

Bir çok soruda soru açıklamaları sana yapman gerekenleri gayet açık bir şekilde anlatılıyor. Mesela, Read Aloud’da her zaman sana ilk önce okumanı daha sonra sesli olarak okumanı söyleyecektir. Hala bir çok teste giren öğrencinin soru açıklamalarını okumaya zaman ayırması şaşırtıcı olabiliyor. Neden? Çünkü sınav öncesi hazırlığında bunu zaten anlıyor. Bu arada “Select Missing Word” de soru açıklamasında ne dinleyeceğinizi söyleyen bir kaç kelimelik bir ayrıntı vardır.(ekstra bilgi!) Bunu okumak sizin işinize yarayabilir. 

Hala soru açıklamalarını okuyarak vakit kaybediyor musun?

Ücretsiz PTE Academic Sınav Analizi

PTE Academic sınavına girmeden önce dikkat etmen gereken 7 maddeyi senin için sıraladık. Bu sınav için zaman ayırdınız ve para da harcayacaksınız. Onun için sınava girmeden önce bu maddeleri de göz önünde bulundurun. Senin eklemek istediklerin var mı? Yorumlarda belirtirsen seviniriz. 🙂

Daha fazla bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz, İstanbul PTE sizin için her zaman burada!

Yorum (2)

 1. Mehmet Ozmen

  Merhaba, sınava girmeden önce dikkat etmem gerekenleri okumam iyi oldu. Eğer istediğim puanı alamazsan sizi arıyorum 🙂

  Aralık 6, 2020 at 6:28 pm
  1. İstanbul PTE

   Alırsanız da arayın, konuşalım 🙂

   Aralık 6, 2020 at 6:30 pm

Yorum

Hemen Ara Konuşalım!