Bekliyoruz: PTE sınavını geçmek için seni de aramıza bekliyoruz.

Blog

PTE Academic vs IELTS

PTE Akademi / PTE Nedir? / PTE Sınav Formatı

PTE Academic vs IELTS

Günümüzde İngilizce yeterliliğinizi ölçmeye yarayan pek çok sınav vardır ve bu sınavların bir kısmı özel bir amaç için yapılırken bir kısmı da genel olarak dildeki temel yeterlilikleri ölçmek için yapılmaktadır. PTE Academic, IELTS, TOEFL, YDS gibi sınavlar günümüzde oldukça tercih edilen sınavlardandır.  Bu sınavların geçerli olduğu alanlar, sınav zorlukları, sınav sistemleri gibi farklı oldukları pek çok alan vardır. Fakat hangi sınavın daha tercih edilir olduğu hala kişiler arasında değişkenlik göstermektedir.

ieltsptefarki

PTE Academic sınavı bilgisayar tabanlı bir sınav olup IELTS sınavının aksine sadece yapay zeka ile objektif bir şekilde 4 dil becerinizin ölçüldüğü bir sınav sistemidir. PTE Academic sınavı hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak isterseniz PTE nedir? yazımızı inceleyebilirsiniz.

Şimdi PTE Academic ve IELTS sınavlarının benzerlik ve farklılıklarını inceleyelim.

PTE Academic Sınavı ve IELTS Arasındaki Benzerlikler

PTE Academic sınavı da IELTS sınavı da İngilizce temel becerilerinizi ölçmek için hazırlanmaktadır.

 • PTE Academic ve IELTS sınavı ulusal ve uluslar arası geçerliliğe sahiptir.
 • Göçmenlik başvuruları için PTE ve IELTS puanınızı kullanabilir. (hangi sınavın hangi ülkede geçerli olduğunu web sitelerinden öğrenebilirsiniz).
 • IELTS de PTE gibi dildeki dört temel beceriyi ölçmeyi amaçlar.
 • PTE Academic ve IELTS sınavlarına dilediğiniz kadar girme şansı vardır.
 • PTE Academic ve IELTS sınavının da geçerlilik süresi 2 yıldır.

PTE Academic Sınavı ve IELTS Arasındaki Farklılıklar

PTE Academic sınavı ve IELTS dildeki temel becerileri ölçen sınavlar olmalarına rağmen farklı kurumlar aracılığıyla yapılmaktadır ve bununla birlikte sınavların beceri ölçümleme sistemleri birbirinden farklıdır.

pteieltskarsilastirma

 • PTE Academic sınavı Pearson şirketi aracılığıyla yapılmaktadır. IELTS ise British Council ve IDP Turkey aracılığıyla yapılmaktadır.
 • PTE Academic sınavı tek oturumda yapılan ve 3 saat süren bir sınavken IELTS sınavında dinleme, okuma ve yazma bölümleri aralıksız olarak yapılmaktadır. Konuşma sınavı ise 3 gün önce, aynı gün ya da daha sonraki bir tarihte olmak üzere yapılabilir. IELTS sınavının toplam süresi 2 saat 45 dakikadır
 • PTE Academic sınavı bilgisayar tabanlı bir sınavken IELTS kağıt kalemle yapılan ve bilgisayar üzerinden yapılan sınav olmak üzere iki şekilde yapılmaktadır.
 • PTE sınavına 24 saat kalana kadar sınav merkezlerinde yer varsa kayıt yaptırmanız mümkünken IELTS için en geç 4 gün önce kayıt yapılabilmektedir.
 • IELTS sınavı sonuçlarınız da hangi sınava girdiğinize göre değişiklik göstermektedir, ancak ortalama olarak yaklaşık 15 gün sonra ulaşabilirsiniz, PTE Academic sınav sonucunuza ise en geç 5 iş günü içerisinde ulaşabilirsiniz.
 • PTE sınav sonuçlarınızı kurumlara iletmek istediğiniz takdirde ek bir ücret ödemeden 2 yıl boyunca limit olmadan dilediğiniz kurumlara iletebilirsiniz. IELTS sınavı sonuçlarınızı online sistem üzerinden yapılan 5 gönderim sonrasında kargoyla göndermek isterseniz, gönderilecek her kopya için belirli bir ücret ödemeniz gerekmektedir.
 • PTE sınavı puanlaması 10-90 aralığındadır. IELTS puan aralığı ise 1-9 dur .

 

IELTS ve PTE Academic temel becerilerin ölçüldüğü bir sınav olduğu için iki sınava da oldukça hazırlıklı girmeniz gerekmektedir. Eğer PTE ve IELTS sizin için karmaşık geliyorsa ve nasıl çalışacağınız hakkında fikriniz yoksa İngilizce Sınavlarına Hazırlanma Önerileri başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Istanbul PTE Youtube sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz.

Bu yazımızda size PTE Academic sınavı ve IELTS sınavı hakkında bilgi verip benzer ve farklı yönlerini açıklamaya çalıştık. Umarız bu içerikle aklınızdaki sorulara cevap bulabilmişsinizdir. PTE Academic sınavı hakkında daha fazla bilgiye ulaşmak isterseniz ya da PTE Academic sınavı hazırlık süreci için ücretsiz danışmanlık almak isterseniz iletişim sayfamızda bulunan numaradan bize ulaşabilir ya da web sitemiz içindeki diğer alanlardan merak ettiklerinizi sorabilirsiniz. İSTANBUL PTE olarak her zaman yanınızda olacağız.

 

Yorum (2)

 1. Hakan

  Kafamdaki soruları yanıtlayan bir yazı olmuş, karar vermeme yardımcı oldu.Teşekkür ederim.

  Aralık 9, 2019 at 10:07 am
 2. tugay göker

  Kaliteli ve açıklayıcı bir yazı, elinize sağlık. İyi çalışmalar.

  Aralık 9, 2019 at 8:53 pm

Yorum

Hemen Ara Konuşalım!