Bekliyoruz: PTE sınavını geçmek için seni de aramıza bekliyoruz.

İngilizce Sınavlarına Hazırlanma Önerileri

PTE Akademi / PTE Sınav Formatı / PTE Sınav İpuçları / PTE Sınavına Hazırlık

İngilizce Sınavlarına Hazırlanma Önerileri

İngilizce bütün dünyada ortak kullanılan bir dil olarak kabul görmektedir. İngilizce sınavları da günümüzde okul ve iş hayatının ayrılmaz bir parçası olmuştur. İngilizce sınav sonuçlarıyla okullara başvuru yapabilir ya da bir iş görüşmesinde dil bilginizin seviyesini belgeleyebilirsiniz. İngilizce hayatımızın bu denli merkezindeyken sınavlara girmemek ya da hazırlanmadan girmek bizi profesyonel hayatta oldukça geriye iter. İngilizce sınavlarına hazırlanmak ciddi bir motivasyon gerektirmektedir.

Ulusal ve uluslararası geçerliliği olan İngilizce sınavları farklı alanlarda kullanılmaktadır. Farklı alanlarda kullanılmak üzere düzenlenen sınavların yapısı da genellikle değişiklik göstermektedir. Kimi sınavlar sadece dil bilgisi seviyesini ölçerken kimi sınavlar da yabancı dildeki farklı temel becerilerinizi incelemek için hazırlanmaktadır.  Bu değişiklik gösteren sınavlara çalışma sisteminizi de hangi sınava gireceğinize karar verdikten sonra belirlemeniz gerekmektedir. Bu yüzden İngilizce sınavlarına hazırlanma önerileri bulmak ve incelemek sizin için hayat kurtarıcı olabilir. İngilizce seviyeniz ne olursa olsun sınava hazırlanma şekliniz alacağınız sonucu büyük ölçüde etkileyecektir.

İngilizce Sınavları

Ülkemizde geçerli olan ve uluslar arası geçerliliği olan onlarca İngilizce sınavı vardır. Bu sınavların bir kısmı genel yeterlilik ölçerken bir kısmı da özel bir alana yönelik olup o alandaki İngilizce yeterliliğini ölçer (USMLE- United States Medical Licensing Examination, Amerika dışında eğitim görüp Amerika’da tıp doktorluğu yapmak isteyen kişilerin girdiği bir sınavdır). Bu sınavlardan en çok tercih edilen birkaç tanesinden örnek vererek sınavların farklılığına değinmek istiyoruz.

ingilizcecalisma

İlginizi Çekebilir: Read Aloud Bölümünden Yüksek Puan Almanın Yolları

 • TOEFL: İngilizce dil yeterliliğini ölçen, uluslar arası geçerliliği olan bir sınavdır. Yurtdışında ya da yurt içinde yüksek lisans için kullanılabilir olması yanında iş başvuruları için de kullanılabilir.
 • IELTS: Uluslar arası geçerliliği olan bir sınavdır bu sınav da. Okul ve iş başvuruları yanında vize ve göçmenlik başvuruları için de kullanılabilen bir sınavdır.
 • PTE Academic: PTE sınavı da diğer iki sınav gibi ulusal ve uluslararası geçerliliği olan ve dildeki 4 temel beceriyi ölçen bir sınavdır.
 • YDS: Ülkemizde ÖSYM ve YÖK tarafından hazırlanan, yabancı dil seviye belirleme sınavıdır.
 • YÖKDİL: Ülkemizde adayların kendi alanlarındaki(fen bilimleri, sosyal bilimler vs.)  dil becerilerini ölçmeye yönelik bir sınavdır.

YDS ve YÖKDİL sadece dil bilgisini ölçmeyi amaçlarken; TOEFL, IELTS ve PTE sınavı da dildeki temel 4 beceriyi ölçmeyi amaçlamıştır. Bu İngilizce sınavlarının yapıları farklı olduğundan çalışma sistemleri de birbirinden farklı olmalıdır.

İngilizce Sınavlarına Hazırlanma Süreci

Öncelikle hangi sınava gireceğinize karar vermeniz gerekmektedir. Kullanım amacınıza göre gireceğiniz sınavı belirledikten sonra sınavın nasıl bir prosedürü olduğunu araştırmanız gerekmektedir. Bunu belirledikten sonra çalışma maratonuna başlayabilirsiniz. Burada örneklerimizi PTE Academic sınavına hazırlanıyormuş gibi sıralayacağız. Tabi bu aşamaları diğer İngilizce sınavlarına hazırlanma sürecinize uyarlayabilirsiniz.

 • Önce İngilizce seviyenizi ölçün. Seviyenize göre kaynaklar, çalışma programı belirleyebilirsiniz. Seviyenize göre de almanız gereken puanla arasındaki farkı ölçüp PTE sınavı için stratejinizi oluşturabilirsiniz.
 • Genel İngilizce seviyenizin yanında speaking,readind,writing ve listening alanlarındaki becerilerinizi gözden geçirebilirsiniz. Bunun için internet üzerinden online PTE sınavı denemelerine girebilir ve sonucunuzu öğrenebilirsiniz. Her temel becerinin alt başlıklarını inceleyip ona göre çalışmanız gerekir.

ingilizcesinavinacalisma

İlginizi Çekebilir: 3 Adımd PTE Listening Puanını Arttır

 1. Speaking: Konuşma için bol bol pratik yapmanız gerekmektedir. İngilizce sınavları konuşma bölümünde tonlamanıza, kelimeyi telaffuzunuza dikkat etmektedir. Bu yüzden bol bol konuşarak pratik yapmak telaffuzunuzu geliştirecektir.
 2. Writing: İngilizce sınavları genelde sizden bir essay yazmanızı isterler. Kısıtlı zamanda verilen konularla ilgili yazılar yazmak için belirli kalıplar oluşturup üzerlerinde çalışabilirsiniz. Aynı zamanda dinlediğinizi kağıda dökmeniz de isteneceğinden dinlediğinizi anlama ve kağıda dökme aşamasında da bol pratiğe ihtiyacınız vardır. Bu çalışmalar sizin aynı zamanda listening bölümünde de başarıya ulaşmanızı sağlar.
 3. Listening: Listening bölümü için bulunduğunuz her yerde alıştırma yapabilirsiniz. Telefonunuza kaydedeceğiniz dinleme alıştırmalarını her zaman dinleyerek kulak aşinalığınızı arttırmış olursunuz.
 4. Reading: Sınava hazırlık sürecinde kaynaklarınızı sesli okumak ya da dinlediğiniz içeriklerdeki kişiler gibi okuma çalışması yapmak size fayda sağlayacaktır.
 • İngilizce dil becerilerinizi geliştirmek için bunları günlük hayatınızda oldukça fazla kullanmaya çalışın. İngilizce içerikler izleyip, dinleyip, okuyabilirsiniz. Böylelikle pratik yaparak kendinizi geliştirmiş olursunuz.
 • Online eğitim ya da bu alanda yetkinliği olan bir kurumdan eğitim alabilirsiniz. Bir kurumdan eğitim almak hep sizi daha disiplinli yapar hem de bir profesyonelden eğitim aldığınız için hangi noktalara değinmeniz gerektiği konusunda size yardımcı olmuş olur. Özel ders alabileceğiniz gibi grup dersleri de alabilirsiniz. Grup derslerinde sizinle yakın seviye İngilizce bilgisine sahip kişilerle birlikte ders alacağınızdan sınıf ortamında gerilmenize gerek kalmayacaktır. Birbirinizle sınav hakkında bilgi alış verişi yapmanız da eksik bilgilerinizi tamamlamanıza yardımcı olur.

Bu içeriğimizde size İngilizce sınavlarına hazırlanma önerileri vermeyi amaçladık. Sınav süreci biraz zorlayıcı bir sürece sahip olduğundan siz katılımcıların bu süreç hakkında yeterli bilgiye sahip olması gerekmektedir. Dilediğiniz zaman iletişim sayfamızda bulunan numaradan ya da site içerisinde bulunan “konuşalım mı?” bölümünden bize PTE sınavı hakkında merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

Istanbul PTE Youtube sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz.

Türkiye’de PTE Academic kursu ve danışmanlığı veren ilk kurum olan istanbul PTE olarak PTE sınavı hakkında merak ettiğiniz konularda size seve seve yardımcı oluruz.

Hemen Ara Konuşalım!