Bekliyoruz: PTE sınavını geçmek için seni de aramıza bekliyoruz.

Blog

PTE Writing ve Essay Bölümünden Tam Not Almanızı Sağlayacak 3 Kanıtlanmış Öneri

PTE Akademi / PTE Home / PTE Sınavı ve YDS Denkliği

PTE Writing ve Essay Bölümünden Tam Not Almanızı Sağlayacak 3 Kanıtlanmış Öneri

PTE Academic sınavı dört farklı iletişim becerisini test eden ve 3 bölümden oluşan bir sınavdır. Writing (yazma), PTE Academic sınavında karşılaştığınız ikinci bölümdür ve iki farklı soru tipleri mevcuttur.

Diğer İngilizce yeterlilik sınavlarından farklı olarak, PTE Academic’in bütünleşmiş bir sınav olduğunu belirtmek oldukça önemlidir. Örneğin, “Summarize Written Text” (bir yazıyı tek cümle ile özetleme) hem Writing (yazma) hem de Reading (okuma) becerilerini değerlendirir.

PTE Writing Nedir? Kaç Bölümden Oluşur?

PTE Writing Nedir? Kaç Bölümden Oluşur?PTE writing modülünde genel olarak bir konu verilir ve o konu üzerine yazılması beklenen bir metin istenir. Bu bölümde; Summarize Written text ve Write Essay olmak üzere 2 farklı soru tipi bulunmaktadır. 

Summarize written text bölümünde; metni okuduktan sonra metnin özetini bir cümle ile betimlemeniz istenir. Write essay bölümünde ise verilen konuyla ilgili 200-300 kelimelik bir essay yazmanız beklenir. Bununla beraber sınavdaki başka soru tiplerinin de Writing puanlamasına katkısı vardır.

Kısaca Essay Nasıl Yazılır?

Essay kelimesinin Türkçe karşılığı makale anlamına gelmektedir. Makaleyi ekonomi, politika, sağlık, sanat, seyahat vb. birçok konuda yazabilirsiniz. İngilizce essay yazma ile ilgili ise en çok sorun akademik sınavlara hazırlık aşamasında karşılaşılmaktadır. TOEFL, IELTS ve PTE akademik gibi sınavlara hazırlanan adaylardan İngilizce essay yazmaları istenmektedir. Bu gibi sınavlara hazırlık aşamasında, İngilizce essay yazmak için etkili yöntemler ve essay yazarken uygulamanız gereken 3 adımı yazımızın bir sonraki kısmında okuyabilirsiniz.

PTE Writing Essay Bölümünde Başarılı Olmak İçin Uygulaman Gereken 3 Adım

Her konuda belirli kriterleri baz aldığınızda başarılı olduğunuz gibi PTE essay bölümünde de belirli kurallara uyduğunuzda başarılı bir iş ortaya çıktığını göreceksiniz. Peki PTE writing bölümünde hangi kriterlere dikkat etmelisiniz? İşte PTE Writing essay bölümünde etkili ve başarılı bir essay oluşturmak için uygulamanız gereken 3 adım!

1- Essay Yazımında Sınav Esnasında Kelime Limitine Dikkat Et

1- Essay Yazımında Sınav Esnasında Kelime Limitine Dikkat Et

PTE sınavının en kolay görünen bölümü yazma bölümü olabilir. Yazma kısmı sadece iki bölümden oluşur; yazılı metni özetleme ve essay yazma. Yazılı metni özetleme bölümünde, dört beş paragraflık bir yazıyı okuyarak 5-75 kelime ile özetlemeniz beklenir. İkinci kısımda ise size bir konu verilir ve bu konu hakkında 20 dakika içerisinde bir essay yazmanız beklenir. 

Essay yazarken kelime limitine dikkat etmeli, kelime limitinin altında veya üzerinde bir miktarda kelime sayısını geçmemeniz gerekir. 300 kelimelik bir essay’i 400 kelimelik bir essay ya da 240 kelimelik bir essay olarak tamamlamamaya dikkat etmelisiniz. Ayrıca yazdığınız essay; giriş, gelişme ve sonuç kısmı ile bir bütün olarak anlamlı olmalıdır.

2-Konu Dışı Metinlerden Kaçın

PTE Writing bölümünde size verilen konunun dışında farklı bir konuda essay yazmamaya dikkat etmeniz gerekmektedir aksi taktirde oluşturduğunuz metin değerlendirmeye alınmaz ve Writing bölümünü boş bırakmış olarak değerlendirilirsiniz. Konu ile ilgili çok fazla bilginiz olmasa da metin bütünlüğünü korumanız ve konunun dışına çıkmamanız oldukça önemlidir. 

Sınav süresi az olduğu için motivasyonunuzu üst düzeyde tutmanız oldukça önemlidir. Sınav öncesi bol bol dakika tutarak essay denemesi yazarak ve bu alanda pratik yapmanızı tavsiye ederiz. Ne kadar çok essay yazarsanız yazma hızınız o kadar artar ve cümle kurmak sizin için daha da kolay bir hale gelir. 

3- Summarize Writing Text Bölümünü Dikkatlice Okuyun

3- Summarize Writing Text Bölümünü Dikkatlice Okuyun

Yazılı metni özetleme: Bu bölümde, tüm önemli yönleri dahil etmeye özen göstererek belirli bir metnin bir özetini yazmanız gerekir. Özet 75 kelimeyi geçmemeli ve 10 dakika içerisinde bu özeti yazmanız gerekir.  Bu sebeple sınava girmeden önce bol bol deneme metni yazmanızı tavsiye ederiz. Writing bölümünde, aday, 20 dakika düz bir şekilde 200-300 kelime arasında belirli bir konu hakkında bir makale yazmalıdır.

İstanbul PTE’nin uzman kadrosu bu yazımızda sizlere “PTE essay” hakkında bilgiler verdik. Sizler için faydalı olmasını diler, okuduğunuz için teşekkür ederiz. Daha detaylı bilgi için bizlere iletişim kanallarımızdan ulaşabilirsiniz.

Hemen Ara Konuşalım!