Bekliyoruz: PTE sınavını geçmek için seni de aramıza bekliyoruz.

Blog

YÖK Tarafından YDS Denkliği Kabul Edilen Sınavlar Nelerdir?

PTE Sınavı ve YDS Denkliği

YÖK Tarafından YDS Denkliği Kabul Edilen Sınavlar Nelerdir?

Bir yabancı dil puanına ihtiyacınız varsa önünüze çıkan seçeneklerin kafanızı karıştırması muhtemeldir. Puanınızı kullanacağınız alana uygun, birçok farklı yabancı dil sınavları içinden ulusal ve uluslararası geçerliliği olan bir sınava girmek işinizi kolaylaştıracaktır.

YÖK tarafından, herhangi bir dil sınavının YDS’ye denk olarak kabul edilmesi için öncelikle sınavın uluslararası geçerliliğe sahip olması gerektiğine ve sınavın devlet üniversitelerinin sınav merkezlerinde yapılmasına karar verilmiştir.

Ülkemizde YÖK tarafından YDS denkliği kabul edilen sınavlar; TOEFL IBT ve PTE Academic sınavlarıdır. IELTS sınavının YDS denkliği 2016 yılında kaldırılmıştır. YDS puanı istenen her yerde TOEFL ve PTE sınav sonuçlarınızı kullanabilirsiniz. Yabancı dil sınavlarından alınan puanlar, eşdeğerlik tablosunda YDS ile tek yönlü olarak değerlendirilir. Bu sayede aldığınız puanların YDS eşdeğerliklerini görebilirsiniz.

Öneri İçerik: IELTS mi TOEFL mı Yoksa PTE mi?

PTE Sınavının YDS Denkliği Var Mı?

PTE Academic sınavı dinleme, okuma, yazma ve konuşma gibi 4 temel becerinin ölçüldüğü bilgisayar tabanlı bir sınavdır. PTE sınavı ülkemizde YÖK tarafından YDS’ye denk kabul edilen sınavlar arasında yer alıyor. Eğer ulusal ve uluslar arası geçerli, YDS denkliği bulunan bir yabancı dil puanına ihtiyacınız varsa PTE sınavına girebilirsiniz.

Öneri İçerik: TUS için İngilizce Sınavları Nelerdir?  

Bununla birlikte PTE sınavının YDS denkliği sağlaması için sınava devlet üniversitelerinde bulunan bir sınav merkezinde girmeniz gerekir. 

PTE Akademik

YDS/e-YDS

90

100

87

95

84

90

81

85

78 80

75

75

71

70

67

65

55

60

50

55

45

50

38

45

30

40

PTE Sınavının Avantajları Nelerdir?

Birçok farklı ulusal ve uluslararası yabancı dil sınavları içinden en uygun sınavı seçmek adayların kafasını oldukça karıştırıyor. Bu noktada başvuru yapacağınız kurumun istediklerine en uygun sınavı tercih etmeniz önemlidir. Ülkemizde YDS denkliği bulunan sınavlar arasında yer alan PTE Academic sınavı kısa sürede sonuç alabileceğiniz bir sınavdır.

PTE sınavına, YDS sınavının aksine son anda bile başvuru yapabilir, yılın her zamanında girebilir ve çok kısa bir sürede sonuç alabilirsiniz. Bu açıdan bakıldığında da oldukça avantajlı bir sınav olan PTE sınavı, sınava girenlere 2 yıl boyunca sınırsız sınav sonuç belgesi alma hakkı tanıyor. 4 temel becerinin ölçüldüğü bu sınav YDS, IELTS ve TOEFL sınavlarının aksine yenilikçidir ve Yapay Zeka tarafından kontrol edilir

Sadece sınavı geçmenizi değil aynı zamanda da bir İngilizce becerisi kazanmanıza da yardımcı olur. 2 saat gibi bir sınav süresi de  PTE sınavını diğer sınavlara oranla son derece avantajlı hale getiriyor.

Şu an YDS’ye denk en uygun sınav olan PTE Academic sınavı, hem düzenli bir çalışmayla istediğiniz puanı alabileceğiniz hem de bu hazırlık sürecinde dil becerilerinizi ciddi anlamda geliştirebilecek bir sınavdır. 

PTE Sınavına Hazırlanmak İçin Neden İstanbul PTE?

Ulusal ve uluslararası birçok kurum tarafından kabul edilen ve ülkemizde de YDS denkliği bulunan PTE sınavından planladığınız puanı almak için kapsamlı ve düzenli bir çalışma içine girmeniz gerekmektedir. Bu süreçte ilk olarak bir çalışma planı oluşturmanız sağlıklı bir ilerleme kaydedebilmeniz açısından da son derece önemlidir.

Türkiye’de PTE Academic kursu ve danışmanlığı veren ilk kurum olan İstanbul PTE ailesi olarak sınava hazırlık sürecinizin en sağlıklı ilerlemesi için yanınızdayız. İstanbul PTE öğrencisi olarak uzman eğitmenlerimizle bire bir Zoom üzerinden gerçekleştirilecek eğitimler için kayıt yaptırabilirsiniz.

PTE sınavı çalışma yardımı, geri bildirim ve rehberlik almanıza imkan sunarak PTE sınavı hazırlık sürecinizde İstanbul PTE olarak sizlere destek olmaya hazırız. Doğru soru tipi metod derslerimizle siz de PTE sınavından istediğiniz puana ulaşabilirsiniz. 

PTE Academic sınavına alanında tecrübeli ve uzman ekibimizle hazırlanarak hedeflerinize ve hayallerinize ulaşabilirsiniz. PTE sınavı hakkında aklınıza takılan tüm konularda ayrıntılı bilgi almak için dilediğiniz zaman bizimle iletişime geçebilir, sorularınızı sorabilirsiniz. 

 

Yorum (2)

 1. Tonyukuk

  Selamlar, ben doktora dil aşamasındayım ve haziran ayına kadar yök-dil den 55 puan almam gerekiyor. PTE sınavını YÖK kabul ediyor mu? Eğer ediyorsa neler yapmam gerek? Bilgi verir misiniz?

  Eylül 29, 2022 at 8:46 pm
  1. Berk Kavas

   Merhaba, bize ulaştığınız için teşekkürler. Evet, PTE sınavının YÖK denkliği vardır, sizinle mail üzerinden iletişime geçilecektir.

   Eylül 8, 2023 at 1:09 pm

Yorum

Hemen Ara Konuşalım!