Bekliyoruz: PTE sınavını geçmek için seni de aramıza bekliyoruz.

Blog

PTE Vocabulary Çalışma Önerileri

PTE Sınav İpuçları / PTE Sınavına Hazırlık

PTE Vocabulary Çalışma Önerileri

Bir dilin temelini kelimeler oluşturur. Dili akıcı bir şekilde konuşabilmek için yapılacak kelime çalışmalarının önemi büyüktür.  Seviyeniz ne olursa olsun yeni bir dil öğrenirken her zaman yeni kelimelere ihtiyacınız vardır.

Günümüzde İngilizce, tüm dünyanın ortak konuştuğu global bir dil haline geldi. Bir sınava hazırlanan ya da günlük hayatında İngilizce’yi akıcı bir şekilde konuşmak ve İngilizcesine yatırım yapmak isteyen herkesin en çok karşılaştığı zorluklardan biri de İngilizce kelime ezberlemektir. Kelime ezberleme işi her ne kadar bize çok korkunç gibi gelse de bir dili kullanırken alacağımız keyif de geniş bir kelime haznesi sayesinde artacaktır. İstanbul PTE ailesi olarak bu yazımızda sizler için vocabulary çalışma önerilerini listeledik. Uygulayabileceğiniz birkaç teknik ile İngilizce kelime bilginizi en etkili ve kalıcı şekilde geliştirebilir, dil sınavlarından hedeflediğiniz puanlara ulaşabilirsiniz.  

İngilizce Gazete ve Kitaplar Okuyun

Ingilizce kitap okuyun

İlginizi Çekebilir: Online Eğitim İle PTE Sınavına Hazırlanmanın Avantajları

Okumak kelime dağarcığınızı geliştirmenin en etkili yollarından biridir. Kelime ezberlemede zorlanıyorsanız ve kelime bilginizi geliştirmek istiyorsanız bol bol İngilizce gazete ve kitaplar okuyun. Okumalarınızı yaparken farkında olmadan yeni kelimelerle karşılaşır, anlamlarını çözmeye çalışırken de hafızanıza bu kelimeleri iyice yerleştirmiş olursunuz.  

İngilizce- İngilizce Sözlüğünüzü Yanınızdan Ayırmayın

sözlük bunu durun pte

Tüm kelimelere kolayca ulaşıp öğrenebileceğiniz belki de en güzel yollarından biri olan sözlükler sayesinde yeni kelimeler ve anlamlarını öğrenerek kelime dağarcığınızı geliştirebilirsiniz. Oxford sözlük gibi kaliteli bir sözlük edinerek her gün yeni kelimeler öğrenebilirsiniz. Bu kelime çalışmalarını her gün düzenli olarak yaptığınızda bir yılın sonunda son derece geniş bir kelime haznesine sahip olabilirsiniz.

Günlük Kelime Ezber Hedefleri Belirleyin

hedef belirleyin

İlginizi Çekebilir: PTE Academic Writing Soru Tipleri Nelerdir

Kelime çalışmalarınızı belirli bir plan ve program dahilinde yürütmeye çalışın. Kendinize günlük kelime ezber hedefleri belirleyerek bunu bir rutin haline getirin. Yurtdışında eğitim almak, bir dil sınavına hazırlanmak ya da tamamen daha akıcı bir şekilde konuşabilmek için İngilizcesini geliştirmek isteyenlerin kararlı ve istikrarlı bir şekilde çalışmaları gerekir. Örneğin günde 5 kelime hedefi ile başlarsanız bu bir ayın sonunda 150 kelimeye ulaşacaktır. Böylece kendinizi en iyi şekilde geliştirmek için hedefleriniz doğrultusunda çalışmalarınızı planlayabilirsiniz. 

Çalıştığınız Kelimelerin Kaydını Tutun – Eş Anlamlı Kelimelerini Yazın

kelimeleri not alın

Yazmak öğrendiğiniz kelimelerin hafızanıza daha iyi yerleşmesi ve kalıcı olması için oldukça etkili bir yöntemdir. Çalıştığınız kelimeleri küçük not kağıtlarına yazarak evin farklı yerlerine yapıştırabilirsiniz. Böylece farkında olmadan gördüğünüz her alanda kelimeleri hafızanıza iyice yerleştirmiş olacaksınız. Aynı zamanda çalıştığınız kelimelerin eş anlamlılarını yazmak da kelime haznenizin daha da genişlemesine faydalı olacaktır. 

Kelimeleri Kullanarak Yazın, Konuşun ve Dinleyin

Bir dili en iyi şekilde öğrenmenin, daha iyi ve daha kalıcı hale getirmenin yolu bol bol pratik yapmaktan geçer. Öğrendiğiniz kelimeleri yazarak, cümle içinde kullanıp arkadaşlarınızla konuşarak ve İngilizce şarkılar, podcastler dinleyerek, film- dizi izleyerek hafızanıza yerleştirebilirsiniz. Bu sayede artık öğrendikleriniz sizin için son derece kalıcı hale gelecek ve geniş kelime bilginizle daha iyi İngilizce konuşabildiğinizi ve anladığınızı fark edeceksiniz. 

PTE Academic sınavının dinleme, okuma, konuşma ve yazma gibi 4 temel alandaki kelime bilgisini ölçmesi sınava hazırlananları bir hayli korkutsa da PTE sınav çalışma yolculuğunuzu etkili kelime çalışma yollarını kullanarak sürdürmeniz sizi oldukça geliştirecektir. 

İstanbul PTE ailesi olarak sınava hazırlanma yolculuğunuzda da yanınızda olmaya devam ediyoruz. Bu yazımızda etkili PTE vocabulary çalışma önerilerini sizler için hazırladık. Bu etkili yöntemleri PTE sınav çalışma ve kelime ezberleme çalışmalarınıza dahil ederek hem keyifli ve eğlenceli hale getirebilir hem de öğrendiklerinizi daha kalıcı hale getirerek sınavdan hedeflediğiniz puanları alabilirsiniz.

Yorum (2)

 1. Dilara

  Teşekkür ederiz, çok detaylı ve bilgi verici bir çalışma olmuş. Ellerinize sağlık

  Haziran 23, 2021 at 4:05 pm
  1. Berk Kavas

   Kelime çalışmaları, sınav hazırlık programlarının birer parçasıdır. Özellikle AWL ve ACL kelimelerine göz atmanız gerekir. Kolaylıklar 🙂

   Temmuz 5, 2021 at 11:47 am

Yorum

Hemen Ara Konuşalım!