Bekliyoruz: PTE sınavını geçmek için seni de aramıza bekliyoruz.

Blog

PTE Home Nerelerde Kullanılır? İngiltere ve Çalışma Vizesi İçin Gerekir Mi?

PTE Home

PTE Home Nerelerde Kullanılır? İngiltere ve Çalışma Vizesi İçin Gerekir Mi?

Günümüzde ulusal ve uluslararası geçerliliği olan bir yabancı dil puanına ihtiyaç duyanların karşısına çeşitli seçenekler çıkmaktadır. Bu seçeneklerden biri de PTE Home sınavıdır. PTE Home sınavı aile birleşim vizesi, İngiltere’de oturma izni alınması, Birleşik Krallık vatandaşlık hakkı talep edilmesi gibi konularda girilmesi zorunlu olan sınav çeşididir.

Baktığımızda PTE Home diğer dil sınavlarına kıyasla pek çok açıdan avantajlı bir konumda yer almaktadır.

Bu yazımızda sizler için PTE Home ile ilgili merak edilen soruların yanında İngiltere vize ve vatandaşlık başvuruları ile ilgili merak edilen soruları da cevaplandıracağız.

PTE Home Nedir? PTE Akademikten Farkı Var Mıdır?

PTE Home Nedir? PTE Akademikten Farkı Var Mıdır?

PTE Home, vatandaşlık ve oturma izni başvurularıyla sporcu ve yurt dışı işletme temsilcisi başvuruları için kabul edilen bir sınavdır. PTE Home için konuşma ve dinleme becerilerini ölçen bir sınavdır diyebiliriz. 

PTE Home ile PTE Akademik arasında pek çok farklılık vardır. Bunlar şu şekildedir;

Her iki sınavın, sınav ücretleri farklıdır.

PTE Home A1, A2 ve B1 şeklinde aşamalardan oluşurken; PTE Akademik ise daha farklı aşamalardan oluşur.

PTE Akademik sınavına eğitim görmek isteyen öğrenciler başvurmaktadır. Ayrıca çalışma veya göçmenlik amaçlarıyla Avustralya veya Yeni Zelanda vizesi almak isteyenler de PTE Akademik Sınavına katılabilirler.

Genel olarak PTE Home ile PTE Akademik arasındaki farklar bunlardır.

İngiltere (Birleşik Krallık) Vize ve Vatandaşlık Başvurusunda Neler Gerekir?

İngiltere (Birleşik Krallık) Vize ve Vatandaşlık Başvurusunda Neler Gerekir?

İngiltere Vatandaşlığı başvurusu için kişilerin belirli koşulları yerine getirmesi gerekmektedir. İngiltere Vatandaşlık işlemleri için farklı başvuru türleri mevcuttur. Çalışma Vizesi, Ankara Antlaşması ya da Aile Birleşimi gibi konular üzerinden İngiliz Vatandaşlığı elde edilebilmektedir. Hangi tür olursa olsun tüm türlerinden ortak özelliği ise 5 yıl süre ile aynı konumda İngiltere de kalmak ve 450 günden daha uzun süre ülkeyi terk etmemiş olmaktır. Bunların dışında kişilerin İngiliz Vatandaşlığı Başvuru Hakkı elde edebilmesi için bazı temel kriterler bulunmaktadır. Bunlar;

 • 18 yaşını doldurmak.
 • Vatandaşlık başvurusu takip eden önce yıl içerisinde oturum hakkına sahip olmak ve bu 1 yıl içerisinde 90 günden daha uzun süre ülkeyi terk etmemiş olmak.
 • Temiz bir sabıka kaydına sahip olmak.
 • İngilizce, İskoçca ve Gallerce dillerinden en az birini çok iyi derece biliyor ve bunu resmi olarak kanıtlıyor olmak

gibi kriterler yer almaktadır.

İngiltere’ye gitme amacınıza göre başvurmanız gereken vize türü ve buna bağlı olarak gerekli evraklar değişir. İngiltere’ye gitme amacınız çalışmak ise yine aynı şekilde çalışma vizesinin türüne ve kişinin durumuna bağlı olarak gerekli evraklar değişir. Bazı çalışma vize türleri ve başvuru için gerekli evraklara örnekler verecek olursak;

Tier 2 Çalışma İzni için gerekli belgeler:

 • COS referans numarası
 • 945 sterlinlik bir birikime sahip olduğunu gösteren banka dökümanları
 • Geçerli bir pasaport
 • Maddi yeterliliği kanıtlayacak her türlü finansal doküman
 • Nüfus kayıt örneği
 • Seyahat geçmişi bulunuyorsa geçmiş seyahat belgeleri ve pasaportlar
 • Sabıka ve sicil kayıtları
 • B1 seviyesinde dil yeterliliğine sahip olduğunun kanıtı

Bu belgeler Tier 2 için geçerlidir. Ancak çalışmak için hangi tür vizeye başvuracak olursanız olun hepsinde belirli bir seviyede İngilizce bildiğinizi kanıtlamanız gerekmektedir.

Pearson PTE Home Sınavının Avantajları Nelerdir?

Pearson PTE Home Sınavının Avantajları Nelerdir?

Pearson PTE Home sınavının bazı avantajları şunlardır;

 • En sık seansa sahip dil yeterlilik sınavlarından biridir.
 • 48 saat içerisinde sınav sonucunuzu öğrenebilirsiniz.
 • Size uyan bir çok farklı lokasyonda sınava girebilirsiniz
 • Sınava 24 saat kalana kadar kayıt olunabilir.
 • Ücretsiz materyaller ile sınava çalışabilirsiniz

PTE Home Sınav Giriş Ücreti Nedir? Sınav Merkezleri Nelerdir?

PTE Home sınavının A1, A2 ve B1 olmak üzere 3 farklı seviyesi vardır. PTE Home A1 ve B1 seviyenin sınav giriş ücreti 1080,00 TL’dir. PTE Home A2 sınavına sadece UK sınav merkezlerinde girebilirsiniz.

PTE sınav merkezleri İstanbul, Ankara Adana, Denizli ve Erzurum’da bulunmaktadır. Ancak yeni sınav yerleri eklenebilmektedir. Bu yüzden düzenli olarak PTE Akademik’in sitesini takip etmenizi öneriyoruz.

İstanbul PTE İle PTE Home Sınavına Hazırlanın

PTE sınavından kendileri için yeterli puanı almak isteyenler, düzenli bir çalışma içerisinde olmalıdır. Ülkemizde PTE Akademik kursu ve danışmanlığı veren ilk kurum olan İstanbul PTE ailesi olara sınavına hazırlık sürecinizin olumlu sonuçlanması için yanınızdayız. Uzman eğitmenlerimiz ile bire bir olacak şekilde Zoom üzerinden gerçekleştirilecek eğitimler için kayıt yaptırabilirsiniz.

PTE Home sınavına alanında tecrübeli ve uzman ekibimizle hazırlanarak hedeflerinize ve hayallerinize ulaşabilirsiniz. PTE Home ile ilgili merak ettiğiniz soruları sormak ya da kurslarımız ile ilgili ayrıntıları öğrenmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Hemen Ara Konuşalım!