Bekliyoruz: PTE sınavını geçmek için seni de aramıza bekliyoruz.

Blog

PTE Sınavına Girme ve Başarılı Olmak İçin 3 Kanıtlanmış Öneri

PTE Akademi / PTE Sınav İpuçları / PTE Sınavına Hazırlık

PTE Sınavına Girme ve Başarılı Olmak İçin 3 Kanıtlanmış Öneri

Yurtdışında yaşamak ya da yurtdışında eğitim görmek için günümüzde öğrencilerin ve göçmenlerin tamamlaması gereken bazı işlemler bulunuyor. Bu işlemlerden biri de dil yeterliliğini kanıtlamak için belirlenmiş sınavlardan birinden geçerli not almaktır. 

Dil yeterliliğini belirlemeyi amaçlayan bu sınavlardan biri de PTE sınavıdır. PTE sınavında başarıya götüren kanıtlanmış öneriler ve sınav hakkındaki diğer detayları öğrenmek istiyorsanız yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

PTE Akademik Sınavı Nedir? Diğer Sınavlardan Zor Mu?

PTE Akademik Sınavı Nedir? Diğer Sınavlardan Zor Mu?

PTE Sınavı son dönemlerde sıklıkla tercih edilen ve gündemde olan bir sınavdır. Dünya çapında uygulanan PTE bir İngilizce sınavıdır. (PTE), İngiltere, Avusturalya, ABD ve birçok ülkede eğitim için gerekli olan bir sınavdır. Bu test sınava giren kişinin seyahat, eğitim ve istihdam için İngilizce yeterliliğini belgelemeyi amaçlayan bir sınavdır. Öğrenci vizeleri için İngiltere Sınır Ajansı (UKBA) ve DIAC tarafından onaylanmıştır.

PTE, Pearson English of Academic’in kısaltması olan dünya çapında uygulanan İngilizce dil testlerinden biridir. Yurtdışındaki üniversitelerin kabul kriteri olarak başarılı olmayı gerekli bulduğu PTE Sınavı, bilgisayar tabanlı olarak uygulanmaktadır. Aynı zamanda Avustralya gibi ülkelerde göçmenlik için de kullanılmaktadır. Öğrencilerin İngilizce kullanılan ülkelerde okumaya ve yaşamaya hazırlamaya odaklandığı için dilin günlük kullanımına önem vermektedir.

PTE’yi diğer İngilizce yeterlilik sınavlarından farklı olan yönleri puanlama sistemi ve sonuçlandırılma şeklidir. IELTS ve TOEFL gibi sınavların sonuçlarına göre PTE sınavı çok daha hızlı sonuçlandırılır. Kısıtlı zaman içerisinde sonuç almak isteyen kişiler için oldukça ideal bir sınav olduğunu kolaylıkla söyleyebiliriz.

TOEFL, IBT, IELTS ve YDS’ye bir alternatif olan PTE diğer sınavlardan zor değildir. Anadili İngilizce olmayan fakat akademik yeterliliklerini kanıtlamak durumunda olan bireylerin dinleme, yazma ve konuşma becerilerinin ölçüldüğü sınavda sonuçlar 5 iş günü gibi kısa bir süre içerisinde açıklanmaktadır. 

PTE Sınavını İlk Seferde Geçemedim Endişelenmeli Miyim?

PTE Sınavını İlk Seferde Geçemedim Endişelenmeli Miyim?

PTE sınavına hazırlanmak için kaynaklar satın aldınız, yabancı diziler izlediniz, dergiler okudunuz fakat sınavı geçemediniz… Bu oldukça doğal bir durumdur ve endişelenmeniz gerekmez.  PTE sınavına hazırlanma sürecinizde bu alanda uzman kişilerden alacığınız destekle kısa zaman içerisinde sizi başarıya götürecek ve sınavı geçmenizi sağlayacak donanıma erişebilirsiniz. Seviyenizi belirlemek adına bir deneme sınavı çözerek bu sınav üzerinden çalışmanız ya da ağırlık vermeniz gereken alanları belirleyerek çalışmalarınızı sürdürebilirsiniz. 

Başarılı Olmak İçin Uygulaman Gereken 3 Kanıtlanmış Adım

İşte PTE Academic (Akademik) İngilizce Sınavından başarılı olmak için uygulaman gereken 3 adım

1) Hatalarından Ders Al

1) Hatalarından Ders Al

Hatalar bazen can sıkıcı olsa da bizlere yolculuğumuz boyunca yol gösterici olur ve kendimizi geliştirmemiz gereken noktaları gösterirler. Sınava hazırlık sürecinde gerek deneme sınavlarında gerek yapılan alıştırmalarda yapılan hatalar bizlere odaklanılması gereken yerler hakkında doğrudan bilgi vererek aslında işimizi kolaylaştırırlar. Hatalar motivasyonumuzu düşürmemeli aksine başarmak için bizleri kamçılamalıdır.

2) Eksiklerini Tamamlamak İçin Uzmanınındın Yardım Al

2) Eksiklerini Tamamlamak İçin Uzmanınındın Yardım Al

PTE sınavı son zamanlarda gündeme gelmiş bir sınav olup hakkında ve hakkında yeterince Türkçe kaynağın bulunmadığı bir sınavdır. Bu ve benzeri sebeplerden dolayı sınava hazırlık sürecinizde doğru adımlar atmak ve başarıya ulaşmak için bu alanda uzman kişilerden destek almak sizleri her zaman bir adım öne taşıyacak ve zaman kazandıracaktır. Kısa zaman içerisinde etkili sonuçlar almak ve sınav formatı hakkında detaylara erişmek için uzman kişilerden yardım almak oldukça akıllıca bir harekettir.

3) Doğru Kaynak Doğru Eğitim ile PTE Kazanma Şansını Arttır

3) Doğru Kaynak Doğru Eğitim ile PTE Kazanma Şansını Arttır

Sınavlara hazırlık sürecinde çalışmak, azimli olmak oldukça önemlidir. Fakat yalnızca çalışmak ya da azimli olmak tek başına başarıya götürebilen etkenler değildir. Sınava hazırlık sürecinde doğru kaynakları kullanmak sınav soruları ile karşı karşıya kalındığında daha emin adımlarla ilerlemeyi ve hata yapma oranını azaltır. Başarılı olmak için kullandığınız kaynakların sınav formatına yakın olmasına dikkat etmelisiniz. Kullandığınız kaynakların yanında yabancı dizi izleyerek, dergi okuyarak ya da farklı alıştırmalar yaparak desteklediğinizde başarıya bir adım daha yaklaşabilirsiniz.

Bu yazımızda sizlere PTE sınavının ne olduğundan ve sizleri başarıya götürecek 3 kanıtlanmış, muhteşem öneriden bahsettik. Sizler de yurtdışında yaşamak ya da okumak için PTE sınavına hazırlanmaya ihtiyaç duyuyorsanız PTE İstanbul’un uzman kadrosunun sağladığı profesyonel destek ile sınava en iyi şekilde hazırlanın, hayallerinizi ertelemeyin.

Hemen Ara Konuşalım!