Bekliyoruz: PTE sınavını geçmek için seni de aramıza bekliyoruz.

Blog

PTE Speaking -Describe Image Soru Tipi İpuçları

PTE Akademi / PTE Sınav Formatı / PTE Speaking / Uncategorized

PTE Speaking -Describe Image Soru Tipi İpuçları

PTE Academic (Pearson Test of English) dinleme, okuma, konuşma ve yazma olmak üzere dört temel dil becerisinin değerlendirildiği bilgisayar tabanlı bir İngilizce dil yeterlilik sınavıdır. PTE Sınavı; YDS, IELTS ve TOEFL‘a girmek isteyenlerin tercih ettiği yeni nesil bir İngilizce Dil Sınavıdır. PTE Speaking bölümünde yer alan “Describe Image” soru tipi nedir? Describe Image soru tipinde nasıl bir uygulama söz konusudur?

İstanbul PTE olarak bu yazımızda, PTE Describe Image bölümü hakkında merak edilenleri detaylı bir şekilde sizler ile paylaşacağız.

PTE Sınavında Describe Image Nedir? Hangi Aşamalardan Oluşur?

PTE Sınavında Describe Image Nedir? Hangi Aşamalardan Oluşur?

PTE Akademik Testindeki 20 soru tipi arasında en tereddüt edilen bölümlerden birisi de Describe Image soru tipidir. Konu PTE Academic sınavı olduğunda İstanbul PTE olarak tüm korkularınızı yenmenize yardımcı olmak istiyoruz. Burada size göstereceğimiz en önemli kriter bunları tam olarak nasıl uygulayabileceğiniz ve sizin için en uygun olanları nasıl kontrol edebileceğinizdir. 

Describe Image soru tipi ya da “Görüntüyü tanımla” kısmında size verilen bir resmi, grafiği ilk önce 25 saniye boyunca hazırlanmanız ve daha sonra detaylı bir şekilde anlatmanız istenir.

Bu kısımda diğer PTE Speaking soru tiplerinde olduğu gibi temel olarak konuşma becerileriniz test edilir. Bu beceriler ise content(içerik), pronunciaiton(telaffuz) ve oral fluency(konuşmada akıcılık)’dır. İlk 25 saniye hazırlık süreniz geçtikten sonra açıklamalarınızda belli bir sıra izlemeli ve mantıklı olmalısınız. Yani, mesela kaç cümle kullanacaksınız, ilk cümlenizde main topic verip son cümlenizde bir sonuca varabilmelisiniz. PTE Academic sınavı her türlü İngilizce aksanı algılayabildiği için konuşurken native bir aksana sahip olmamanız önemli değildir. Asıl önemli olan: Kelimeleri net bir şekilde telaffuz edebilmeniz, akıcı bir şekilde konuşabilmeniz ve belli bir sırada konuşabilmenizdir. Aynı zamanda, uzun pausing(duraklamalar) da puanınıza zarar vereceğini unutmayın.

Describe image soru tipi sınavda 3-4 adet gelebilmektedir.

PTE Speaking’de acele etmemeniz ve telaşa kapılmamanız da oldukça önemli kriterlerdendir. Uygun duraklamalar alarak ve anahtar sözcükleri vurgulayarak, ses modülasyonlarıyla sabit bir tempoda kalmalısınız. Bunu başarmak için ise sık sık alıştırma yapmalı ve düzenli pratikler ile doğal bir şekilde ayarlamalısınız. Ayrıca çok düz bir ses tonundan da kaçınmalısınız. 

PTE Describe Image’den Nasıl Yüksek Puan Alırım?

PTE Describe Image bölümünde yüksek puan almak için bilmeniz gereken ipuçları aşağıdaki gibidir: 

1. Skorlama Yöntemi ve Kriterlere Hâkim Ol

1. Skorlama Yöntemi ve Kriterlere Hâkim Ol

Sınav sürecini iyi bilmeli ve bu süreçte hangi kısımdan ne kadar puan alabileceğinize dair kriterleri öğrenmeye özen göstermelisiniz. Yukarda bahsettiğimiz Content, Pronunciaiton ve Oral fluency üzerinden puan alıyor olacaksınız.

2. Ayrıntılara boğulma, zaman yönetimine dikkat et

2. Ayrıntılara boğulma, zaman yönetimine dikkat et

Sınav sürecinde ise puanlamaya odaklanmak yerine zamanınızı doğru şekilde kontrol etmeli ve sürenizi verimli bir şekilde harcamalısınız. Yani 25 saniye hazırlık süreniz boyunca ne söyleyeceksiniz, kaç cümle söylemelisiniz gibi ön hazırlığınızı iyi bir şekilde yaptıktan sonra 40 saniye içinde akıcı bir şekilde anlatmaya özen göstermelisiniz.

3. Tüm farklı soru tiplerini çalış

3. Tüm farklı soru tiplerini çalış

İlginizi Çekebilir: Üniversite İngilizce Hazırlık (Proficiency) Nasıl Atlanır?

Sınava hazırlık sürecinde bildiğiniz veya bilmediğiniz tüm sınav aşamaları için pratik yapmalı ve çalışma sürecinizi verimli bir şekilde değerlendirmelisiniz. Eksiklerinizi tamamlamalı ve bilmediğiniz konular için ise destek almanız sınavda başarılı olmanız açısından oldukça önemlidir. Bar chart, Line graph, picture gibi birbirinden farklı soru tiplerine yeterince hazırlık yapmanız sınavda yüksek puan almanız açısından oldukça önemlidir.

4.  Trend Analizlerine Çalış, İstatistiki Terimlere Hâkim Ol

4.  Trend Analizlerine Çalış, İstatistiki Terimlere Hâkim Ol

Trendleri tanımlamayı öğrenin ve görüntünün önemli noktalarını vurgulayan kelimeleri kullanın.  Çizelgeler, grafikler, haritalar, diyagramlar vb. için kullanabileceğiniz özellikle istatistiksel kelimeleri öğrenmeye çalışmalısınız. Mesela; increasing-decreasing / maximum-minimum / over-less gibi kelimeler bir grafiği tanımlarken size yardımcı olacaktır. Her zaman resimdeki ile aynı kelimeleri kullanmanız gerekmeyebilir genel bütünü anlatmaya odaklanmakta faydalı olacaktır.

5. İstanbul PTE Kanıtlanmış Metotları ile PTE Sınavı Kazanma Şansını Arttır

5. İstanbul PTE Kanıtlanmış Metotları ile PTE Sınavı Kazanma Şansını Arttır

İstanbul PTE olarak sizler için sunduğumuz eğitim ve avantajlardan yararlanmanız sınav hakkında daha bilinçli olmanıza ve doğru metodlarla PTE sınavına hazırlanmanıza yardımcı olacaktır. 

İstanbul PTE’nin uzman kadrosu bu yazımızda sizlere “PTE Describe Image” hakkında bilgiler verdik. Sizler için faydalı olmasını diler, okuduğunuz için teşekkür ederiz. Daha detaylı bilgi için bizlere iletişim kanallarımızdan ulaşabilirsiniz!

 

Hemen Ara Konuşalım!